ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Kalendarz ogrodnika Galeria ogrodowa Fb

CZERWIEC W OGRODZIE

Czerwiec to pora wczesnego lata. Czas by zacząć cieszyć się swoim ogrodem, ciepłem i feerią kwitnących kwiatów. Ożyło też oczko wodne, rozwkitły balkony i tarasy. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym a więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród.

czerwiec w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w czerwcu, wysiew nasion w czerwcu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu czerwcu, czerwcowy ogród, ogrodnik
Czerwcowe krzewy - róże i jaśminowce.
czerwiec w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w czerwcu, wysiew nasion w czerwcu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu czerwcu, czerwcowy ogród, ogrodnik, czerwcowe kwiaty, galeria ogrodowa
Czerwcowe kwiaty, irysy bródkowe, irysy syberyjskie i różowa firletka smółka.


Początek czerwca jest także odpowiednim czasem na wysadzanie do gruntu sadzonek roślin wrażliwych na chłody - jeżeli nie zrobiliśmy tego w drugiej połowie maja. W czasie prac w ogrodzie nie zapominajmy o chwilach relaksu i zostawmy sobie trochę czasu na podziwianie rozkwitajacej przyrody.

Zabiegi pielęgnacyjne : Plewimy chwasty, podwiązujemy wyższe byliny oraz pnacza, nawozimy i podlewamy rośliny, zwłaszcza w dłuższych okresach bezdeszczowych. Przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach zastępujemy nowymi, kwitnącymi w okresie lata i jesieni. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów krzewów ozdobnych. Zwalczamy szkodniki i choroby roślin ogrodowych.
Pora też zadbać o krzewy róż, które właśnie w czerwcu kwitną obficie ale też wymagają szczególnej troski. Grunt pod krzewami regularnie odchwaszczamy a kwitnące krzewy warto nawozić nawozem wieloskładnikowym. Krzewy róż wymagają podlewania niezbyt częstego ale za to obfitego. Przekwitjące kwiatostany usuwamy, odcinając je nad pierwszym, górnym liściem pięciolistkowym.

Cięcie : Po przekwitnięciu można przyciąć krzewy kwitnące wiosną takie jak forsycja, tawuła wczesna, tawuła van Houtte'a, wierzba iwa, migdałek czy porzeczka krwista. W czerwcu warto też podciąć żywopłot, który teraz intensywnie rośnie.

Prace porządkowe : Wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Warto wykopać cebulki tulipanów, gdyż pozostawione w gruncie po jakimś czasie zbytnio się zagęszczą i w przyszłym sezonie będą gorzej kwitnąć. Rośliny drobnocebulowe wykopujemy, gdy zbytnio się zagęszczą, czyli raz na 3-4 lata. Zabieg ten przerowadzać najlepiej od połowy czerwca. Przy okazji usuwamy cebulki chore, zniekształcone i uszkodzone. Wykopane cebulki przechowujemy w piwnicy, przykryte torfem lub trocinami.

Trawnik - nadal wymaga regularnego koszenia i nawadniania, usuwamy też z niego chwasty.

czerwiec w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w czerwcu, wysiew nasion w czerwcu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu czerwcu, czerwcowy ogród, ogrodnik, róże i iglaki, galeria ogrodowa
Róże po raz pierwszy kwitną od połowy czerwca do połowy lipca.
czerwiec w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w czerwcu, wysiew nasion w czerwcu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu czerwcu, czerwcowy ogród, ogrodnik, piwonie lekarskie
Piwonie lekarskie kwitną od końca maja do początku czerwca. Ogrody Daisy w Pszczynie.


Sadzenie : Można jeszcze sadzić sadzonki kwiatów jednorocznych wrażliwych na chłody oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe takie jak pelargonie, petunie, werbeny, lobelie czy surfinie lub bakopy i scewole.

Siewy : Można jeszcze wysiać do gruntu nasiona roślin szybko rosnących takich jak nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejkę, chabry, powoje, czarnuszki czy maczki kalifornijskie. Można w ten sposób "załatać" dziury w rabatach powstałe po przekwitnięciu wczesnowiosennych roślin cebulawych.
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich i niektórych bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego. Wysiewmy więc nasiona stokrotki, naparstnicy purpurowej czy bratków. Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy i niezapominajki, goździki brodate, miesiącznica dwuletnia, dzwonek ogrodowy. więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Z bylin w czerwcu można wysiewać samgliczkę skalną, kocimiętkę, mydlnicę bazyliową, żagwin, dzwonki karpackie, czyścicę alpejską, szarotki, mikołajki płaskolistne, astry alpejskie, dzwonki brzoskwiniolistne i dzwonki skupione, chabry, czyściec wełnisty, driakiew kaukaską, dzielżan jesienny, dziewannę, dziewięćsił bezłodygowy, przymiotno ogrodowe, fiołek rogaty, firletkę smółkę, firletkę wieńcową, odętkę, gailardię, gęsiówki, goździki kropkowane, goździki pierzaste, lędźwiany (groszki szerokolistne), krwawniki (odmiany ozdobne), lepnicę nadmorską, liatrę kłosową, żurawki, łubin trwały, macierznakę piaskową, margerytki, miechunkę rozdętą, pysznogłówki, orliki, ostróżkę ogrodową, ostrogowce, pierwiosnki ząbkowane, przegorzany, przetaczniki kłosowe, rozchodniki, rudbekie, jeżówki, sasanki, skalnice, szałwię omszoną, turzycę alpejską, tojeśc kropkowaną, ubiorki wiecznie zielone, wielosił błekitny, zawciąg nadmorski, złocienie trwałe. Rośliny wieloletnie z reguły trudniej rozmnaża się przez wysiew niż rosliny jednoroczne i dwuletnie, jest to więc zadanie dla bardziej zapalonych ogrodników i ogrodniczek.

Jeśli chodzi o ogród użytkowy to dosiewamy szybko dojrzewające warzywa np. sałatę czy rzodkiewkę. Sadzimy do gruntu rozsadę pomidorów, paryki i oberżyny. Wysiewamy też w czerwcu buraki liściowe, ćwikłowe, ogórki gruntowe (do polowy miesiąca) oraz karłową fasole szparagową.
Nasiona przed wysiewem można moczyć przez kilka godzin w letniej wodzie. Najlepiej wysiewać warzywa partiami w odstępach czasowych około 10 dni - wtedy zapewnimy sobie ciągłość plonów.
Czas też na pierwsze poważniejsze zbiory - w czerwcu możemy cieszyć się owocami truskawek, poziomek, czereśni i pierwszych malin. Z warzyw zbieramy rzodkiewki, kalarepę, pietruszke, szczypiorek i dymke. Pod koniec czerwca zbieramy bób i zielony groszek.

Rozmnażanie krzewów : Krzewy o giętkich pędach np. powojniki, pigwowce, wrzośce, oczary czy wrzosy.
Pobieramy też sadzonki wierzchołkowe z krzewów liściastych takich jak: kolkwicja chińska, perukowiec podolski, porzeczka krwista, szczodrzeńce, bukszpan, skimia japońska.

Jeśli w ogródku jest oczko wodne to do czerwca należy poczekać z sadzeniem roślin wodnych.



czerwiec w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w czerwcu, wysiew nasion w czerwcu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu czerwcu, czerwcowy ogród, ogrodnik, rośliny doniczkowe
W czerwcu rozkwitają rośliny doniczkowe na balkony i tarasy.
czerwiec w ogrodzie w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w czerwcu, wysiew nasion w czerwcu, cięcie drzew i krzewów, rośliny pielęgnacja w miesiącu czerwcu, czerwcowy ogród, ogrodnik, dodatki ogrodowe, oczko wodne
Rośliny wodne umieszczmy w oczku dopiero na początku czerwca.


Kwiaty kwitnące w czerwcu: piwonie, irysy bródkowe i irysy syberyjskie, goździki, dzwonki, ostróżki, maki, jukka ogrodowa, orliki, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, goryczka krótkołodygowa, łubiny, firletka smółka, przymiotno, tojeść kropkowana, krwawnik pospolity, trzykrotka wirginijska, wcześniejsze odmiany liliowców.

Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu: kalmia, głogi, złotokap zwyczajny (początek miesiąca), kalina, wejgelia, róże, czarny bez, kolkwicja chińska, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, dziurawiec kielichowaty, ligustr, jaśminowce, żylistek, kielichowiec wonny, robinie. Na przełomie czerwca i lipca obficie kwitną róże. Od drugiej połowy czerwca Pod koniec miesiąca zaczyna kwitnąć tawuła japońska.

Pnącza kwitnące w czerwcu: glicynia chińska (słodlin, wisteria), wiciokrzew pomorski, powojniki, róże pnące.

Drzewa kwitnące w czewcu: Na początku miesiąca kwitną jeszcze czeremchy, styrakowce japońskie i pachnące robinie akacjowe a na przełomie czerwca i lipca katalpy.

GOŹDZIK OGRODOWY

KWIATY OGRODOWE, gożdzik ogrodowy
Wonne kwiaty o średnicy, od 4 do nawet 12 cm, w zależności od odmiany. Najpiękniejsze są te o kwiatach pełnych ale mogą być też pojedyńcze lub półpełne. Na jednej łodydze wyrasta od jednego do kilku kwiatów. Kolor kwiatów najczęściej czerwony, różowy (w wielu odcieniach) i biały.
Więcej informacji o goździkach ogrodowych...

rośliny do letniegp ogrodu, rośliny na lato, ogrodnik, ogród, lato w ogrodzie, letnie kwiaty, letnie rośliny, kwiaty jednoroczne, ogród latem, kalendarz ogrodnikaROŚLINY DO LETNIEGO OGRODU
W letnim ogrodzie królują przede wszystkim rośliny jednoroczne ale warto też zainteresować się krzewami kwitnącymi o tej porze roku oraz bylinami. Krzewy i byliny tworzą niezmienną przez wiele lat bazę ogrodu, natomiast kwiaty jednoroczne to doskonała okazja do ekspetymentów. Co roku możemy dobierać inny zestaw kwiatów jednorocznych do aranżacji letniego ogrodu.
więcej na temat roślin do letniego ogrodu...

Kalendarz księżycowy na miesiąc czerwiec 2023 :

Siewy roślin ozdobnych i warzyw - terminy korzystne dla roślin owocujących nad ziemią, najlepsze w kwadrze przed pełnią od 1 do 3 czerwca i po 26 czerwca, dość dobry termin również od 5 do 9 czerwca. Dla wysiewu kwiatów bardzo dobry jest dzień 1, 2 i 3 czerwca. Możemy jeszcze wysiewać takie kwiaty jednoroczne jak nagietki, nasturcje, łubin letni, groszek pachnący, czarnuszkę, rezedę, gipsówkę wytworną, portulakę oraz smagliczkę nadmorską. Czerwiec to dobry miesiąc na wysiew roślin dwuletnich. Wysiewamy miesięcznice, bratki, stokrotki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe, malwy czy naparstnice. Dobry termin na wysiew tych kwiatów to 29 i 30 czerwca.
Dla roślin korzeniowych szczególnie dobry jest termin od 7 do 9 czerwca. W czerwcu można jeszcze wysiewać takie warzywa jak marchew, buraki ćwikłowe, ogórki, dynie i patisony na późny jesienny zbiór.
Siejemy też takie zioła jak koper, bazylia, czšber i rzeżucha aby zapewnić ciągły zbiór świeżych przypraw. Można też wysiać facelię na zielony nawóz.
Sadzenie i przesadzanie roślin - terminy podobne jak przy siewach. Unikać sadzenia i siewów kwadrze przed nowiem od 11 do 17 czerwca.
Prace uprawowe, pielęgnacyjne - zwalczanie szkodników i chwastów, przerzedzanie zawiązków na drzewach owocowych i winorośli, przeprowadzać w terminie od 5 do 17 czerwca. Szczególnie korzystny okres 11-17 czerwca.
Są to też dobre terminy na zasilenie roślin ogrodowych, przeprowadzanie cięć formujących oraz cięć regulujących krzewów kwitnących wiosną. Przycinamy również byliny kwitnące wczesną wiosną.
Zbiory ziół - czerwcowe zioła mają dużą wartość, zbiory przeprowadzać najlepiej od 19 do 25 czerwca, inny - też korzystny okres na zbiory zół jest od 5 do 9 czerwca. Dość korzystny jest termin od 1 do 3 czerwca i po 26 czerwca. Pamietajmy, że najlepiej zbierać zioła zanim wejdą w okres kwitnienia. Przed kwitnieniem w liściach gromadzi się najwięcej cennych składników. Unikać zbierania ziół w kwadrze przed nowiem od 11 do 17 czerwca.
Prace w pasiekach -od 5 do 17 czerwca. Szczególnie korzystny termin przypada na okres od 11 do 17 czerwca.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.

RÓŻE

krzewy Liściaste , róże
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów. Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy. Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż.
Więcej informacji o różach...

ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...

WYSIEW NASION

ogrodnik -  wysiew nasion , terminy siewów, siewy
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion. Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o wysiewach nasion...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

LIPIEC W OGRODZIE

lipiec w ogrodzie, prace ogrodowe w lipcu

Co w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


PIWONIA CHIŃSKA

kwiaty piwonia chińska
Ogromne kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Spotyka się też, choć dość rzadko, piwonie o żółtych kwiatach. Najpopularniejsze są piwnonie o kwiatach pełnych. Są też odmiany o kwiatach pojedyńczych oraz piwonie anemonowe. Kwiaty wydzielają przyjemny i delikatny, różany zapach. Liście ciemnozielone duże, głęboko powcinane.
Więcej informacji...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.

Ogrody, parki
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.

Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

LETNIE KWIATY CEBULOWE

letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o letnich kwiatach cebulowych...

PĘCHERZNICA KALINOLISTNA

krzewy liściaste pęcherznica_kalinolistna
Białe lub różowe, drobne kwiaty zebrane w baldachy. Kwiatostany sprawiają wrażenie puszystych dzięki długim pręcikom. Po kwiatach pojawiają się owoce, początkowo czerwone, w końcu jesieni zasychają i brązowieją, pozostając na krzewie przez cała zimę. Jest to krzew o ładnym, regularnym pokroju. Liście pęcherznicy kalinolistnej przypominają liście porzeczki
Więcej informacji...

GLEBA PIASZCZYSTA W OGRODZIE

zdjęcia traw na piaskach, gleba piaszczysta w ogrodzie

Gleby piaszczyste składają się z luźno ułożonych ziaren piasku, między którymi woda szybko przesiąka a powietrze swobodnie krąży. Masa organiczna szybko rozkłada się w piasku, ale jest też silnie wypłukiwana, na skutek czego nie tworzy się warstwa próchnicza.

więcej o glebie piaszczystej w ogrodzie...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

PORZECZKA CZERWONA

Ogrody, zdjęcia porzeczka czerwona, porzeczki w ogrodzie w ogrodzie
Kwaśne w smaku owoce jagodowe, czerwone lub rzadziej różowawe. Mogą być spożywane na surowo lub w postaci przetworów. Owoce porzeczki czerwonej zawierają witamię C, F i P oraz mikro i makroelementy takie jak wapń, fosfor i potas żelazo.
Więcej informacji o porzeczkach czerwonych...

DEREŃ KOUSA

krzewy liściaste dereń kousa
Kwiaty są niepozorne zielonkawo-żółte, zebrane w ciasne skupiska. Ozdobą są za to duże mlecznobiałe podsadki otaczające kwiaty. Najpolularniejszą chyba odmianą derenia kousa jest Milky Way - krzew wolno rosnący, o mlecznobiałych podsadkach, obficie kwitnący, dość odporny na mrozy.
Więcej informacji o dereniach kousa...





TEMATY NA CZERWIEC

WYSIEWAMY ROŚLINY DWULETNIE

Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami. Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...

PO ZIMNYCH OGRODNIKACH MOŻNA WYSADZIĆ ROŚLINY WRAŻLIWE NA CHŁODY.
Ogrody, rosliny balkonowe, wysiewy na rozsadę
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy. Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.

SADZIMY LETNIE KWIATY CEBULOWE
Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe
Letnie kwiaty cebulowe i bulwiate bardzo efektownie kwitną - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być przechowywane przez zimę w pomieszczeniach.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
więcej kwiatach cebulowych i bulwiastych kwitnących latem...

RELAKS W OGRODZIE
Ogrody, rekals w ogrodzie, miejsce na wypoczynek, do siedzenia
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...

GOŹDZIK BRODATY

KWIATY OGRODOWE, gożdzik brodaty
Kwiaty zebrane w zbite, płaskie kwiatostany na szczytach sztywnych pęów. Moga być jedno- lub wielobarwne, często z tzw. oczkiem, pojedyńcze, rzadziej pełne. Barwy kwiatów to biała, różowa lub karminowy w różnych odcieniach i kombinacjach. Maja typowy dla goździków, silny, korzenny zapach.
Więcej informacji o goździkach brodatych...

KOSACIEC BRÓDKOWY

Ogrody, zdjęcia irysow bródkowych, kosaciec bródkowy w ogrodzie
Duże kwiaty o egoztycznym wyglądzie i bogatej skali barw. Kwiaty irysa bródkowego tworzą z górnych płatków kopułę a płatki dolne odgięte są w dół i mają pasemko żółtych, pomarańczowych lub białych włosków, tzw.bródka.
Więcej informacji o irysach bródkowych...

KOLKWICJA CHIŃSKA

krzewy liściaste kolkwicja chińska
Drobne, rurkowate kwiaty, które w pąkach są rożowe a po rozwinięciu płatki sa białe a rurki różowe. Kwiaty zebrane są w kwiatostany po kilkanaście na szczytach pędów i po kilka w kątach najwyższych par liści. Pięknie pachną czym zwabiają motyle. Liście półzimnozielone, błyszczące, jesienią zmieniają barwę na różowo-brązową.
Więcej informacji...

KATALPA, SURMIA

drzewa ozdobne, katalpa, surmia
Biało-kremowe kwiaty o egzotycznym wyglądzie, z żółtą gardzielą i fioletowymi kropkami. Zebrane są w okazałe, wiechowate kwiatostany. Lekko pachną i są miododajne. Olbrzymie liście katalpy mają wymiary 25 długości i 15 cm szerokości. Są kształtu sercowatego, jasnozielone i omszone.
Więcej informacji o katalpie...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook