ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Cyklamen perski , Cyclamen persicum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Cyklamen perski, Cyclamen persicum, Florists Cyclamen, uprawa cyklamenów perskich, cyklamen perski roślina do domu, Jak dbać o cyklamen perski, cyklameny rośliny doniczkowe, rośliny pokojowe, cyklameny kwitnące zimą, 
Co zrobić z Cyklamenem po przekwitnięciu, zdjęcia cyklamenów perski

Cyklamen perski Odsłon : 54099 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach

Wysokość: Maksymalna wysokość, łaczne z kwiatami od 30 do 38 cm. Cyklameny minaturowe są znacznie drobniejsze.
Ozdoba rośliny: Cyklameny perskie, zwane też fiołkami alpejskimi, mają kwiaty o szerokiej gamie barw i dość niezykłym kształcie. Osadzone są na długich szypułkach, płatki u dołu zrośnięte, u góry wolne, z reguły śrubowato skręcone i odgięte do tyłu. Brzegi płatków mogą być gładkie, ząbkowane albo faliste. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne. Barwy kwiatów od czysto białych, przez różne odcienie różowego, różowofioletowe, szkarłatne do ciemnoczerwonych. Czasem zdarzają się kwiaty koloru łososowego.
Liście cyklamenów też są dekoracyjne, w kształcie sercowatym lub nerkowatym, często w srebrzyste, marmurkowe wzory.
Pora kwitnienia: Od jesieni do wiosny. Warto usuwać zwiędłe kwiaty, będzie wtedy kwitnąć dłużej.
Uprawa: Roślina względnie łatwa w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy jej w miarę chłodne otoczenie, regularne podlewanie i nawożenie.
Cyklameny perskie lubią wilgotne powietrze - powinny być ustawione na kamykach w podstawce z wodą a ziemia stale wilgotna ale roślina nie może stać w wodzie. Nawadniamy od spodu tak by nie zamoczyć bulwy.
Zakurzone liscie czyści się miękkim pędzelkiem.
Cyklameny perskie można rozmnażać z nasion wysiewanych w lipcu, sierpniu a odmian miniaturowych od grudnia do lutego. Inny sposób to podział bulwy. Bulwy wolno dzielić tylko okresie spoczynku, po obumarciu kwiatów i liści.
Co zrobić by znów zakwitł : Najczęściej traktujemy cyklameny jako kwiat sezonowy. Gdy przekwitnie i straci swą urodę zwykle go wyrzucamy, a tymczasem można sprawić, by ponownie wypuścił pąki i zakwitł. Po przekwitnięciu, gdy opadną kwiaty a liście zaczną żółknąć zprzestajemy nawożenia. Roślina powinna przejść okres spoczynku (kwiecień-lipiec) w chłodnym pomieszczeniu. Podlewamy ją wtedy raz w tygodniu nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia ziemi. Gdy zaczną pojawiać się nowe liście, w sierpniu, podlewamy częściej.
Przesadzanie po przekwitnięciu i obumarciu liści i przejściu okresu spoczynku - nie dajemy zbyt dużej doniczki, bo cyklameny najlepiej kwitną w przyciasnych naczyniach. Sadzimy bulwę do świeżej ziemi, tak by 1/3 wystawała. Zaczynamy roślinę regularnie podlewać, zaś po 3-4 tygodniach także nawozić. Najpierw wypuści liście a potem pąki.
Podłoże: Najlepsza jest ziemia gliniasta, można je też uprawiać w substracie torfowym lub w mieszance torfowo-korowej z dodatkiem nawozów mineralnych.
Dokarmianie: Zasilanie rozcieńczonym nawozem raz w tygodniu w okresie wzrostu i kwitnienia.
Możemy też zastosować preparat naturalny, sporządzony z cebuli :
0,5 kg obranej cebuli zalewamy 3 l wody i gotujemy 45 minut pod przykryciem. Ostudzonym płynem podlewamy cyklameny raz na 3 miesiące a słabsze okazy co miesiąc.
Stanowisko: Cyklameny lubią dość dużo światła ale nie wystawia się je na bezpośrednie słońce, nie lubią przeciągów ani wyziewów z urządzeń gazowych. Optymalna termperatura to od 10 do 15 st.C. Latem, w okresie spoczynku rośliny można wynieść na zewnatrz.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań, najlepiej ustawić ja blisko okna lub holu. Mniejsze rośliny można na krótki czas umieszczać w kompozycjach miesznaych.
Ciekawostki: Ojczyzną cyklamenów perskich jest Azja Mniejsza i wschodnia część basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany od pierwszej połowy XVII wieku, w ogrodach botanicznych Francji.

Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, kwiaty cięte, mowa kwiatów, rośliny cebulowe i bulwiaste.




INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...

Rośliny cebulowe i bulwiaste do ogrodu i domu...

Więcej porad ogrodnika amatora...






Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:





ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Rośliny cebulowe i bulwiaste
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook