Z OGRODU DO KUCHNI CZYLI COŚ SMACZNEGO Z OGRODU

Smaczna jesienna dekoracja
Jesień to pora zbiorów w ogrodach i na działkach. Część zbiorów, o ile dopisały, można przeznaczyć na przetwory. Przez zimę będą przypominać o smakach lata i jesieni. Z owoców możemy robić dżemy, powidła, kompoty, soki lub nalewki.
Własnoręcznie wyhodowane warzywa i owoce mogą być atrakcyjnymi składnikami sałatek i surówek, ozdobą ciast, zioła przyprawią potrawy. Wiele warzyw nadaje się na zdrowe i smaczne kiszonki.
Jesienią bardzo popularne stają się owoce dyni, które wykorzystuje się jako dekorację wnętrz, wystaw, czy też jako składniki różnego typu kompozycji jesiennych. Są też często obecnie w jesiennej kuchni. Mogą być na przykład składnikiem ciast lub zup. Ciasto z dodatkiem dyni aromatycznie pachnie, a dodatek dyni sprawia, że jest wilgotne i delikatne. Nie jest specjalnie trudne do wykonania, ani drogie - coś w sam raz dla początkującej gospodyni.
Innym prostym sposobem zagospodarowania plonów, przede wszystkim owocowych są nalewki. Do najsmaczniejszych należą pigwówka, dereniówka, wiśniówka, z zielonych orzechów włoskich czy owoców czarnego bzu.
Jesienią może nas dopaść klęska urodzaju owoców np. obrodziły winogrona, wiśnie, jabłka albo gruszki czy jeżyny, albo czarna porzeczka tak, że domownicy nie są w stanie wszystkiego skonsumować. Najprostsze do wykonania są kompoty, ale możemy też część z owoców przetworzyć na soki lub wino. Niektóre owoce smaczniejsze są w przetworach, niż zjedzone na surowo. Pewnych owoców nie powinno się spożywać na surowo, bo mogą zaszkodzić. Niesmaczne są np. owoce czarnej porzeczki, ale juz sok lub kompot jest całkiem dobry i do tego bardzo zdrowy.
Czasem też działkowe winogrona gorzej smakują, niż te kupione. Wiadomo, klimat u nas nie taki, jak we Włoszech czy Austrii. Wtedy można postawić na przetwórstwo - najczęściej przychodzi na myśl produkcja wina, ale nie każdy ma warunki, czas i chęci, aby się tym zająć. Można też zostawić winogrona ptakom - chętnie się nimi zajmą. Prawdziwy miłośnik przyrody na pewno o tych stworzeniach nie zapomina. Można też pójść na kompromis - zostawić ptakom część - np. tam, gdzie nie dosięgamy, a resztę przetworzyć. Z winogron można bardzo łatwo zrobić pyszny sok, który przypomni nam o lecie późną jesienią i zimą. Oprócz walorów smakowych ma też zdrowotne: dużo witaminy B, C, P oraz karotenu. Sok winogronowy o czerwonym kolorze zawiera duży procent przeciwutleniaczy. Najlepszy jest oczywiście sok ze świeżych winogron, ale ten gotowany też zachowuje większość wartościowych składników, no i oczywiście można go przechowywać.
Zobacz także :
Z ogrodu do kuchni,   aromatyczna pigwówka,   dereniówka,   ciasto z dynią,   koktajl z czerwonej porzeczki,   sok z winogron,   kiełki - bomba witaminowa,   mikrolistki na zdrowie,   lecznicze nalewki,   owoce jagodowe,   zdrowie z ogrodu,   zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie.Sadzenie drzew owocowych,   Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Ogród użytkowy,   rośliny użytkowe do cienia
Opisane rosliny użytkowe :
agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów, łatwiej się przyjmują, a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków. Są też zwolennicy wiosnnej pory sadzenia, którzy argumentują, że drzewka sadzone wiosną przyjmują się dobrze a do zimy mają dużo czasu aby się zaaklimatyzować, są bardziej odporne na mrozy i choroby.
Więcej o sadzeniu drzew i krzewow owocowych...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
MALINY
Owoce w formie aromatycznych i smacznych jagód. Czas owocowania wynosi 4-6 tygodni ale są też odmiany powtarzające, które owocują do końca okresu wegetacyjnego. Krzew o ciernistych pędach. Owoce maliny mają najczęściej kolor czerwony. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory.
Maliny to też bardzo stary lek stosowany przy przeziębieniach - stosuje się je w chorobach bakteryjnych i wirusowych.
Więcej informacji o malinach...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
JABŁOŃ DOMOWA
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści.
Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną.
Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
DYNIA OLBRZYMIA
Owoce dynii wykorzystuje sie jako dekorację wnętrz, wystaw, jako składniki różnego typu kompozycji jesiennych. Pędy dynii nadają się do przykrycia płotów czy nieestetycznych obiektów w ogrodzie. Można też dynie uprawiać jako rośliny pnące na balkonach i tarasach. Dynie mają najcięższe owoce z wszystkich roślin. Rekord wynosi 630 kg.
Więcej informacji o dyni olbrzymiej...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ORZECH WŁOSKI
Duże drzewo o krótkim pniu i szeroko rozbudowanej koronie. Pierwsze owoce ukazują się w 4-5 lat po posadzeniu. Pełne owocowanie następuje dopiero po 10-12 latach. Z jednego drzewa można zebrać około 50 kg orzechów. Zbiór pod koniec września i w październiku.
Więcej informacji o włoskich orzechach...
POZIOMKA POSPOLITA
Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe kwiaty i małe czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian poziomek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające oraz rozłogowe i bezrozłogowe. Poziomki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej.
Więcej informacji o poziomkach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...