Ciemiernik ogrodowy , Helleborus x hybridus - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Około 45 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty o średnicy do 7 cm w kolorze najczęściej białym, które w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Istnieją odmiany o kwiatach w kolorze różowym, purpurowym, ciemnobordowym a nawet prawie czarnym.
Liście zimzielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W czasie mroźnych zim mogą zamierać ale powinny się ukazać na nowo przed kwitnięciem rośliny.
Zaletą ciemierników jest nietypowa pora kwitnienia.
Pora kwitnienia: Później niż ciemiernik biały, w okresie marca-kwietnia.
Uprawa: Roślina dla bardziej doświadczonych ogrodników. W bardziej surowe zimy może przemarzać. Nie znosi też przesuszenia podłoża. W czasie suszy należy je systematycznie podlewać. Potrzebuje również odpowiedniej gleby i stanowiska.
Nie lubią być przesadzane i łatwo uszkodzić ich korzenie.
Ciemierniki można spróbować rozmnożyć przez wysiew nasion zaraz po zbiorze. Sadzonki początkowo uprawiać w doniczkach. Do ogrodu wysadzać pod koniec lata lub na początku jesieni (wrzesień-październik). Siewki kwitną po czterech latach i mogą mieć różny wygląd.
Inny sposób to podział dobrze rozrośnietych egzemplarzy w sierpniu.
Gleba: Porzebuje gleby żyznej, głęboko uprawionej, wapiennej, stale wilgotnej.
Stanowisko: Półcień lub cień.
Zastosowanie: Na rabaty, do ogródków skalnych lub w pobliżu zbiorników wodnych. Dobrze rosną i wyglądają w towarzystwie innych wczesnowiosennych roślin - ranników, zawilców, przebiśniegów, wawrzynków, oczarów czy przylaszczek. Dobrze wygląda na tle innych roślin zimozielonych; bergenii, bluszczu, bukszpanów, kopytnika czy niewielkich iglaków.
Nadają się na kwiaty cięte i do pędzenia ale trzeba pamiętać, że jest to toślina trująca.
Ciekawostki: Odpowiednio pielęgnowane ciemierniki są długowiecznymi bylinami.
Ciemiernik ogrodowy to mieszaniec powstały w wyniku krzyżówek hodowców.
Wszystkie części ciemernika zawierają susbtancje trujące, które po spożyciu mogą być przyczyną poważnych dolegliwości a sok z rośliny może powodować podrażnienie skóry.
Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny do cienia, Rośliny do oczka wodnego, kwiaty cięte.
Ciemiernik ogrodowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE BYLINY WCZESNOWIOSENNE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
KROKUSY
Duże kielichowate kwiaty, fioletowe (w różnych odcieniach), żółte lub białe. Płatki mogą być ozdobione ciemniejszymi żyłkami. Liście wąskie, trawiaste ze srebrzysto-zielonym środkiem.
Pora kwitnienia: Marzec - kwiecień.
Więcej informacji o krokusach...
PRZEBIŚNIEGI
Zwisające białe kwiaty o trzech płatkach osadzonych wokół zielono obrzeżonej rurki. Liście wąskie trawiaste. Odmiana Plenus ma kwiaty pełne.
Kwitnie w marcu a nawet w końcu lutego przy wcześniejszej wiośnie.
Więcej informacji o przebiśniegach...
CIESZYNIANKA WIOSENNA
Żółte, bardzo drobne kwiaty zebrane w główkowaty baldaszek, podparty poziomo pięcioma, trzykrotnie dłuższymi podsadkami. Całość robi wrażenie jednego kwiatu o zielonych płatkach z żółtym środkiem.
Więcej informacji...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
CIEMIERNIK BIAŁY
Duże, białe kwiaty - w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Liście zimozielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W naszym klimacie najczęściej kwitnie od lutego do marca.
Więcej informacji o ciemiernikach białych...
Galerie ogrodnika amatora:
OCZARY
Żółte kwiaty o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Płatki zwinięte są w pąku jak pastorały, mogą być gładkie lub pomięte. Kwiaty są zebrane po kilka na krótkim trzonku.
Oczary omszone kwitną o nietypowej porze: kwiaty pojawiają się od stycznia do marca. Moga rozwijać się pod śniegiem.
Więcej informacji o oczarach...
GLEBA WAPIENNA W OGRODZIE
Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń.
Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach.
więcej o glebie wapiennej w ogrodzie...
FIOŁEK WONNY
Drobne niebiesko-fioletowe kwiaty o wyjątkowo miłym zapachu osadzone na szypułkach wyrastających z kątów liści. Znane są też odmiany o kwiatach białych, różowych lub żółtych. Liście szerokojajowate, o nasadzie sercowatej, na dość długich ogonkach, skupione w kępki.
Więcej informacji o fiołkach wonnych...
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO
Różowe lub białe kwiaty gęsto osadzone na zeszłorocznych pędach, silnie ale przyjemnie pachnące (zapach intensywnie słodki). W czerwcu-lipcu tworzy kuliste, mięsiste owoce jaskrawo czerwone lub złocisto białe. Kwitnie bardzo wcześnie; na przełomie lutego i marca.
Więcej informacji o wawrzynkach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...