ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Cięcie Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Krzewy trudne Dodatki ogrodowe Porady Galeria roślin Styl ogrodu Targi ogrodnicze Skalniak FB


CIĘCIE LILAKÓW

Konieczne jest regularne cięcie wszystkich gatunków lilaków według zasad stosowanych do krzewów II grupy (patrz - Cięcie drzew i krzewów).
Cięcie i formowanie lilaków należy przeprowadzać wyłącznie na przełomie wiosny i lata, bezpośrednio po przekwitnięciu, aby rośliny zdążyły wytworzyć pąki kwiatowe na następny rok.
W tym samym czasie trzeba również wycinać przekwitłe kwiatostany - pozostawienie ich osłabia krzew, zmniejsza kwitnienie w roku następnym. Na dodatek przekwitłe kwiatostany szpecą roślinę, wycięcie ich nadaje lilakom schludny wygląd na resztę sezonu.
Na jesieni usuwamy tylko pędy wiotkie i wyrastające z korzeni.


cięcie lilaków, ogród , rośliny do ogrodu maj w ogrodzie kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl
Z lilaków bez obaw można robić duże bukiety, bo te rośliny na cięcie się nie obrażają :)


SPOSOBY FORMOWANIA LILAKÓW

Zależnie od sposobu prowadzenia lilaki tworzą krzewy lub drzewka o niedużej koronie.

Krzewy formujemy przycinając pęd szlachetny nad 2 lub 3 parą liści. Roślina wytworzy wtedy 4-6 pędów bocznych. W ciągu następnych dwóch lat przycinamy wszystkie wyrosłe pędy nad pierwszą parą liści. W ten sposób otrzymujemy silne, dobrze rozgałęzione krzewy.

Krzewy zaniedbane, przez wiele lat nie przycinane, możemy z powodzeniem doprowadzić do porządku przeprowadzając cięcia pod koniec wiosny. Możemy to robić bez obaw, bo lilaki dobrze znoszą cięcia i wybaczą nam nawet jeżeli popełnimy jakieś błędy przy tym zabiegu. Przy takich cięciach odmładzających usuwamy wszystkie pędy i odrosty z podnóża rośliny, następnie usuwamy wszystko, co uszkodzone lub uschnięte. Po tym wstępnym oczyszczeniu wybieramy kilka młodszych, zdrowych pędów - te będą tworzyć odmłodzony bez. Resztę usuwamy, a na koniec przycinamy do pożądanej przez nas wysokości te pedy, które mają pozostać na przyszły rok. Po cięciu rośline obficie podlewamy i zasilamy nawozem (np. gnojowką z pokrzyw).

Lilaki o pokroju drzewkowatym formuje się dłużej. W ciągu dwóch pierwszych lat wyprowadzamy pień, a w trzecim roku rozpoczynamy formowanie korony, tak jak u lilaków krzaczastych. W czwartym lub piątym roku mamy już uformowane drzewko.

Czy wiesz, że ...

Nazwa bez tak się zrosła z tym pięknym krzewem, że w potocznym języku polskim została wyparta przez prawidłową nazwę botaniczna lilak, mimo że ta jest związana z barwą kwiatów i ma swe odpowiedniki w innych językach -np. w angielskim - lilac.

LILAK, BEZ

Ogrodnik-amator, opis rośliny, lilak, bez, Syringa, Uprawa lilaków, bzów, krzewy lilaka bzów, krzewy pachnące
Okazałe wiechowate kwiatostany (około 15 cm) w kolorach od białego przez fioletoworóżowe, niebieskifioletowe do ciemnofioletowych, ciemnopurpurowych i purpurowoczerwonych. Kwiaty mogą być pojedyńcze lub pełne. Lilaki dość silnie ale bardzo przyjemnie pachną.
Więcej informacji o lilakach...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

ceneo.pl #materiałreklamowy



KWIATY CIĘTE

ogrodnik - kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o kwiatach ciętych...

KRZEWY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

ogrodnik - krzewy trudniejsze w uprawoe, krzewy do ogrodu
Z reguły sadzimy w ogrodach takie krzewy, które nie sprawiają specjalnych kłopotów ale czasem można się pokusić o posadzenie gatunku efektownego ale wymagającego większej troski, specjanego stanowiska i odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.
Krzewy, które wymagają specyficzbych warunków uprawy, bądź są wrażliwe na mrozy suszę lub zanieczyszcznie środowiska. Krzewy, które mogą być narażone na ataki szkodników lub choroby. Do trudniejszych w uprawie należy też zaliczyć gatunki ekspansywne, które zagłuszają rośliny w swoim sąsiedztwie i silnie się rozrastają.
Więcej o krzewach trudniejszych w uprawie...

KALINA KORALOWA

Ogrody, zdjęcia kalinay koralowej, kalina koralowa w ogrodzie
Białe, duże, kuliste kwiatostany podobne do kwiatów hortensji. Przekwitając lekko różowieją. Kwiaty nie mają słupków i pręcików i nie wydają nasion i owoców. Są też odmniany o kwiatach w kształcie płaskich baldachów, w których brzeżne kwiaty są mniejsze i płonne a wewnętrzne są mniejsze, mają dzownkowaty kształt i sa płodne
Więcej informacji o kalinia_koralowej...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

MOWA KWIATÓW

mowa kwiatów, symbolika kwiatóws, co oznaczają, ogrodnik-amator kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o mowie kwiatów...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...



ceneo.pl #materiałreklamowy






Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...



EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook