CHWASTY W OGRODZIE :
Chwasty to jeden z temtów, który wolelibyśmy, aby nie istniał; żeby w ogrodzie rosło tylko to co posadziliśmy a nie to co się samo przybłąkało.Mniszek lekarski - chwast który może być pożyteczny
Sama klasyfikacja rośliny do grupy chwastów bywa już kłopotliwa, bo na przykład taka lantana to na naszych balkonach ciekawa roślina do pojemników, a w Indiach to uprczywy chwast. Nawet nasz pospolity i uciążliwy chwast jakim jest podagrycznik pospolity doczekał się swojej wersji ozdobnej - odmiany Variegatum o pstrych liściach, która bywa sadzona jako bylina na miesjca cieniste. Czasem chwasty bywają pożyteczne - można przerobiić je na wartościowe gnojówki , wyciągi lub wywary i nawozić nimi rośliny ogrodowe.Najgorsze chwasty w ogrodzie :
Większość chwastów ma pewną irytująca cechę - żywotność. Wyrwane do korzenia za parę dni znowu wypuszczają nowe pędy i listki na nawet zaczynaja kwitnąć i się rozsiewać. A jak się nie rozsiewają to rozmnażają się wegetatywnie. Pod powierzchnią gleby kłębią się ich kłacza, długie korzenie z odrostami. Pozostawienie kawałka korzenia w ziemi spowoduje odrost zielska. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.Najgorsze zielsko jakie może wyrosnąć w naszym ogrodzie to : podagrycznik, perz, i pokrzywa - ze względu na silny i żywotny system korzeniowy. Inne niezbyt ciekawe chwasty to mniszek lekarski o palowym, silnym korzeniu, gwiazdnica pospolita, bluszczyk kurdybanek, skrzyp, szczawik, nawłoć, powój polny, babka zwyczajna i wiele, wiele innych... Na trawniku można ewentualnie toletować stokrotkę zwyczajną, koniczynę, jasnotę lub jaskier rozłogowy; mówimy sobie, że to taki trawnik z elementami łaki kwietnej i po sprawie.
Walka z chwastami
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów by z nimi walczyć:- ręczne usuwanie chwastów - wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Najlepszym momentem do do wyrywania chwastów jest okres kilku dni poprzedających kwitnienie. Później mogą się zbyt mocno ukorzenić a na dodatek wydają nasiona, z których wyrastają nowe chwasty. Nie warto też wyrywć zbyt młodych roślin bo ich cieńkie pędy są trudne do uchwycenia.
Kiedy najlepiej usuwać chwasty ? W zasadzie usuwamy je przez cały czas póki ziemia nie zamarznie, ale najlepie robić to wiosną. W maju chwasty sa jeszcze niewielkie i dość słabo zakorzenione, dlatego łatwiej je wyrwać. Jeżeli zaniedbamy tej czynności, chwasty sie rozrosną i zabiorą naszym roślinom to, co niezbędne do wegetacji. Musimy je więc systematycznie niszczyć mechanicznie - wyrywając, wykopując widłami, pazurkami lub motyką. Usuwamy korzenie i kłacza - jeśli zostaną w ziemi chwasty szybko pojawią sie ponownie.
- dwukrotne przekopywanie ziemi - miejsce przygotowane na grządkę przekopać, po czym zostawić na parę tygodni w spokoju. W tym czasie z nasion i korzeni chwastów rozwijają się rośliny. Przekopanie po raz drugi i przykrycie młodych chawstów ziemią spowoduje, że nie będą one miały siły by wydostać się na powierzchnię.
- odcięcie od światła poprzez przykrycie chwastów grubą warstwą śćiółki lub przy użyciu czarnej folii uniemożliwi rozwój niechcianych roślin. Ściółkę lub folię najlepiej zostawić przez cały okres wegetacji.
Innym sposobem na osłabienie chwastów jest obsiewanie przez rok czy dwa terenu opanowanego przez nie roślinami na nawóz zielony. Gęsto rosnące rośliny na nawóz zabiorą chwastom światło i składniki pokarmowe powodując ich zamieranie.
W zwalczaniu uciążliwych chwastów można zastosować wysiew mieszanki owsa, grochu i wyki. Te szybko kiełkujące rośliny nie tylko pomogą zagłuszyć chwasty ale również wzbogacą glebę w azot. W czerwcu, po usunięciu wysianej mieszanki można zagospodarować odchwaszczone miejsce.
I wreszcie sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Dzielą się na kontaktowe i układowe. Kontaktowe uszkadzają chwast w miejscu, w którym bezpośrednio się zetkną. Trzeba więc dokładnie pokryć preparatem cała powierzchnię chwastu. Po 2-3 dniach roślina usycha. W przypadku chwastów wieloletnich zniszczona zostaje tylko część naziemna. Po zetknięciu z glebą preperat tego typu ulega biodegeneracji i nie jest już szkodliwy dla roślin.
Herbicydy układowe są wchłaniane przez roślinę. Stosuje się je dolistnie lub doglebowo. Zakłócają procesy życiowe chwastów co jest widoczne już po 2 tygodniach po użyciu. Rośliny zamierają po około 2 miesiącach. Herbicydy układowe mogą być nieselektywne (np. Roundap) lub selektywne zwalczające chwasty dwuliścienne takie jak mniszek, skrzyp, pokrzywa czy babka albo zwalczające chwasty jednoliścienne np. trawy w tym perz.
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
KORA OGRODNICZA
Do potencjalnego ściółkowania ziemi na naszych zagonach z pewnością nada się dobrej jakości kora ogrodnicza. Korę drzew iglastych oraz drzew liściastych nabędziemy bez trudu w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Inwestycja w ten materiał na pewno nam się opłaci, tym bardziej że nie jest to produkt drogi, a jego zastosowanie przynosi naprawdę dobre efekty.
Więcej o korze ogrodniczej...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji...
ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...