CHOROBY RÓŻ
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tutułu królowej kwiatów.![wiosna w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu, choroby róż, ogrodnik-amator.pl](foto_r/roza357m.jpg)
Roża piękana i kapryśna ...
Niestety czasem te piękne krzewy atakowane są przez grzyby lub owady. Zatakowana roślina słabnie, gorzej kwitnie jej liście żółkną lub pojawia się na nich plamy lub nalot. Trzeba wspomnieć, że różne odmiany róż są mniej lub bardziej podatne na choroby i szkodniki a bardziej odporne na ataki są silne i dobrze odżywione krzewy. Na początek trzeba ustalić co zaatakowało roślinę. Najczęstsze dolegliwości róż to:
Czarna plamistość liści róży - początkowo na liściach pojawiają się małe, okrągłe, ciemne plamki, które z czasem powiększają się i zlewają ze soba. Zaatakowane liście brunatnieją a potem opadają. Przyczyną jest porażenie grzybem. Choroba pojawia się często na początku lata, szczególnie po większych opadach, a mocno zaatakowane krzewy już w lipcu mogą zostać ogołocone z liści.
Jak sobie radzić z chorobą: Opryskać róże 4,5 razy co 10 dni stosując przemiennie przeparaty Bravo 500 SC, Rubigan 12 EC albo Saprol. Z przeparatów naturalnych można zastosować oprysk wywarem ze skrzypu polnego. Porażone liście wygrabiać i usuwać.
Mączniak prawdziwy - pojawia się na górnej stronie młodych liści w formie białego, mączystego nalotu. Choroba stopniowo się rozszerza obejmując całe liście, które żółkna i opadają. Porażone zostaja też młode pędy i kwiaty. Mączniak atakuje krzewy różane przez cały okres wegetacji.
Jak sobie radzić z chorobą: Porażone rośliny niezwłocznie opryskać 2,3 razy co 7 dni preparatem Bayleton 5 WP przemiennie z Rubiganem 12 EC lub Saprolem. Można też zastosowć preperat czosnkowy ekologiczny Bioczos.
Rdza róży - na górnej stronie liści pojawiają się żółte lub rdzawe plamki a pod nimi, na spodzie liści tworzą się pomarańczowe poduszki, które z czasem brązowieją. Są to skupienia zarodników grzyba. Porażone liście zasychają i opadają a cała roslina słabiej wyglada i kwiatnie. Choroba może pojawić się już w maju i rozwikac się do jesieni. Sprzyjają złe warunki wzrostu i nadmierne nawożenie azotem, natomiast suchy początek lata hamuje jej rozwój.
Jak sobie radzić z chorobą: Porażone części rośliny usunąć i spalić. Róże opryskać 3, 4 razy co 7 dni preparatem Bayleton 5 WP lub Saprol. Możne też zastosować Baymat AE lub Bioczos BR.
Szara pleśń kwiatów róży - Chorobie sprzyja deszczowa pogoda w okresie kwitnienia róż. Objawem tej choroby są zasychające zewnętrzne płatki kwiatów. Widoczne są też jasnobrązowe plamy, które przy wilgotnej pogodzie pokrywa szary, pylący nalot. Zaatatkowane kwiaty gniją.
Jak sobie radzić z chorobą: Usuwać chore i przekwitające kwiatostany. Zatakowane krzewy opryskiwać przy długotrwałych opadach preparatem Euparen 50 WP, Captan 50 WP, Teldor 500 SC lub Rovlar Flo 255 SC.
Nekrozy na pędach róży - czyli zamieranie pędów. Choroba wywoływana jest przez kilka gatunków grzybów chorobotwórczych, wspólnie atakujących krzewy róż. Pędy brązowieją, zasychają i zamierają. Najbardziej narażone są rośliny osłabione, przemarznięte i przenawożone oraz często cięte. Nekroza rozprzestrzenia się stopniowo od miejsca cięcia w dół i prowadzi do zamierania pędów a czesem i całych krzewów.
Jak sobie radzić z chorobą: - przy pojawieniu się objawów nekrozy wycinamy porażone pędy pół centymetra poniżej chorej tkanki a rany smarujemy pastą Funaben 03 PA. Wycięte, chore pędy zniszczyć; najlepiej spalić.
![choroby róż, Czarna plamistość liści róży](choroby/czarna_plamistosc_lisci_rozy4.jpg)
![choroby róż, Szara pleśń kwiatów róży](choroby/szara_plesn_rozy94.jpg)
SZKODNIKI RÓŻ
Krzewy róż atakują najczęściej mszyce, szkoczki różane i zwiot różany (nimułka łodygowa).
Sprawdź jakie szkodniki mogą zaatakować krzewy różane, jakie są objawy i jak je zwalczać...
NAWOŻENIE RÓŻ
Róże należą do roślin dość żarłocznych, które w bardzo krótkim czasie mogą wyjałowić ziemię, dlatego dostarczanie tym roślinom odpowiednich i dobrze zbilansowanych substancji odżywczych ma duże znaczenie dla ich kondycji.
Sprawdź jak nawozić krzewy różane...
fot.
Czarna plamistość liści róży - Scot Nelson/Flickr Public domain
Szara pleśń kwiatów róży - - Matt Borden/Flickr CC
Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowych,  choroby jabłoni i grusz,  choroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .
RÓŻE
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów.
Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy.
Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż.
Więcej informacji o różach...
Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
RÓŻA PNĄCA
Jak u wszystkich rodzajów róż największą ozdobą są piękne kwiaty o szerokiej skali barw - od białych przez kremowe, różowe, żółte, pomarańczowe i łososiowe po krwisto czerwone i ciemno szkarłatne. Niektóre odmiany są lekko pachnące inne bez zapachu..
Więcej informacji o różach pnących...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
RÓŻANECZNIK, RODODENDRON
Duże, rożnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych.
Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...