ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

CHOROBY DRZEW PESTKOWYCH

Na drzewach pestkowych, czyli wiśniach, czereśniach, śliwach, brzoskwiniach czy morelach dość często pojawiają się choroby.

choroby drzew pestkowych, ogród, rośliny do ogrodu, w ogrodzie kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl
Smaczne owoce wiśni


Menu: Drzewa łatwe w uprawie,   Drzewa trudniejsze w uprawie,   Galeria drzew - zdjęcia,   Drzewa do małego ogrodu,   Cięcie drzew i krzewów,   Wycinka drzew - przepisy prawne,   Sadzenie drzew owocowych, Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Drzewa i krzewy iglaste




Zamieranie pędów drzew pestkowych - brunatna zgnilizna

Chorobę powoduje grzyb Monilinia laxa, porażone kwiaty gwałtownie zamierają i brunatnieją. W sprzyjających warunkach. takich jak wysoka wilgotność i temperatura około 20-25 st.C choroba t może doprowadzić w ciągu kilku dni do zamarcia wszystkich kwiatów i młodych gałązek. Infekcja przenosi się z na pędy i starsze gałęzie z liśćmi, które z czasem zasychają. Później może dojśc do zakażenia owoców, których których skórka została w jakiś sposób uszkodzona.
Jak sobie radzić ? Zarażone pędy nalezy wycinać a miejsca po cięciu zasmarować maścią ogrodniczą. Najlepszym okresem do zwalczania brunatnej zgnilizny jest okres przed i po kwitnieniu drzew pestkowych.
Można zasrosować Agria Bos-Pirak 33 WG, Signum 33 WG, Topsin M 500 SC.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych

Choroba roślin wywoływana przez grzyby. Atakowane są przez nie między innymi brzoskwinie, nektaryny, śliwy, wiśnie, czereśnie ale też i rośliny ozdobne takie jak laurowiśnia wschodnia oraz drzewka migdałowca. Typowe objawy towarzyszące tej chorobie to występowanie na liściach drobnych, czerwonych lub brunatnych plamek. W tych miejscach tkanka zamiera i wykrusza się. W efekcie powierzchnia liścia staje się podziurkowana. W niektórych wypadkach może dojść do obumarcia całych liści. Podobne plamki tworzą się na owocach i pędach. Objawy łatwiej rozpoznać na roślinach słabiej rosnących. Ochrona przed chorobą poprzez zapewnienie dobrych warunków wzrostu.
Jak sobie radzić ? Ochrona naturalna przed chorobą poprzez zapewnienie dobrych warunków wzrostu.
Zaatakowane rośliny opryskać fungicydami miedziowymi takimi jak: Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC, Neoram 37,5 WG.

Torbiel śliw

Choroba powodowana przez grzyb. Poraża owoce,które przybierają kształt pomarszczonego woreczka - torbieli. Grzyb zimuje w pędach i w torbielach.
Jak sobie radzić ? Oprysk zapobiegawczy w czasie gdy drzewka nie maja jeszcze liści. Stosować : Carpene 65 WP, Efuzin 500 SC, Syllit 65 WP. Powtórzyć w fazie białego pąka.
Porażone owoce usuwać i niszczyć.

Na wymienione choroby można zastosować oprysk wyciągniem z krwawnika który działa wzmacniająco na rośliny i hamująco na rozwój grzybów chorobotwórczych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
Są odmiany drzew pestkowych bardziej lub mniej odporne na choroby i przed posadzeniem warto sprawdzić czy dana odmiana nie będzie sprawiała nam większych kłopotów.

Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowychchoroby jabłoni i gruszchoroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

MIGDAŁOWIEC TRÓJKLAPOWY

krzewy liściaste migdałowiec
Kwiaty wyjątkowej urody; małe podobne do pełnych różyczek o jasnoróżowej barwie, są gęsto osadzone na prawie całej długości pędów. Ukazują się przed rzwojem liści co powiększa efekt kwitnienia. Migdałki występują w formie piennej jako niewielkie drzewko lub krzewiastej.
Więcej informacji...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

ceneo.pl #materiałreklamowy



Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...



ceneo.pl #materiałreklamowy






DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

JABŁOŃ DOMOWA

drzewa owocowe jabłoń domowa
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści. Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną. Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...



EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowan
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook