ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Gleba Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Zdrowie z ogrodu Zioła Dodatki Skalniak Ekologiczny ogród Galeria roślin Porady ogrodnika Ogród użytkowy FB

CHOROBY CZEREŚNI

Smaczne czereśnie dość często są atakowane przez choroby i szkodniki.

wiosna w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu choroby czeresni, kwitnąca czereśnia, kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl
Kwitnąca czereśnia


DROBNA PLAMISTOŚĆ DRZEW PESTKOWYCH (Blumeriella jappi)
Objawem są czarne plamy na liściach. Pierwsze objawy choroby występują na przełomie maja i czerwca w postaci drobnych czerwonawych a później brunatniejących plam na liściach. Liczba plam szybko się zwiększa a następnie plamy zlewają się tworząc duże brunatne obszary zaschniętej tkanki liściowej. Plamy najczęściej umiejscowione są na brzegach liści. Od spodu liścia, w miejscu plam tworzą się białe skupienia grzybni. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzew, co je osłabia i negatywnie wpływa na przyszłoroczne owocowanie. Grzyb zimuje w opadłych liściach, dlatego jednym ze sposobów zapobiegania tej chorobie jest grabienie i niszczenie opadłych liści. Drzewa opryskujemy bezpośrednio po kwitnieniu prepatatem Score 250 EC.

BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH (Monilinia laxa i Monilinia fructigena)
Wywoływana jest przez grzyb. Powoduje zasychanie kwiatów, zamieranie pędów i gałęzi, gnicie owoców, na których powstają jasnobrunatne plamki , powiększające się i obejmujące cały miąższ. Owoce kurczą się, zasychają i albo opadają, albo pozostają na drzewach jako mumie. Grzyb zimuje w postaci grzybni w zaschniętych owocach i porażonych pędach. W lecie zakażenie powodują zarodniki, które atakują miejsca zranione na owocach. Choroba ta występuje na wiśniach, czereśniach i śliwach. Czynnikiem sprzyjającym jest deszczowa, chłodna pogoda.
Zwalczanie naturalne polega na wycinaniu i niszczeniu porażonych pędów wczesną wiosną i w ciągu lata, oraz zbieranie i niszczenie mumii w ciągu jesieni i zimy.
Metoda chemiczna - konieczne też może być zastosowanie oprysków odpowiednimi środkami - pierwszy oprysk wykonuje się w początkowej fazie kwitnienia, a następny w pełni kwitnienia. Stosujemy Miedzian 50 WP lub Topsin M 500 SC. W uprawach amatorskich raczej poleca się preparaty miedziowe jako bardziej ekologiczne.

DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH (Clasterosporium carpophilum)
Choroba wywołana przez grzyb. Na liściach pojawiają się małe, czerwone , okrągławe plamki, które brunatnieją i zasychają. Miejsca porażone wypadają, pozostawiając charakterystyczne dziiurki. Podobne plamki tworzą się na owocach i pędach. Porażone owoce opadają. Grzyb zimuje w pędach. Choroba poraża wiśnie, czereśnie i śliwy.
W celu zapobiegania chorobie należy wycinać porażone pędy oraz oprysk preparatem Topsin M 500 SC.

Na wymienione choroby można zastosować oprysk wyciągniem z krwawnika który działa wzmacniająco na rośliny i hamująco na rozwój grzybów chorobotwórczych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.

Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowychchoroby jabłoni i gruszchoroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

ceneo.pl #materiałreklamowyZabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

CHWASTY W OGRODZIE

Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości. Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

lato w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu rok w ogrodzie kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl

Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...ceneo.pl #materiałreklamowy


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowan
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

WIŚNIA POSPOLITA

drzewa owocowe WIŚNIA pospolita
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook