ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Byliny Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Styl ogrodu Fb

Chmiel zwyczajny łac. Humulus lupulus - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Chmiel zwyczajny, Humulus lupulus, Common hop, uprawa chmielu zwyczajnego, opis rośliny, pnacze  wieloletnie, pnacze bylinowe, kwiaty białozielone, szyszki

Chmiel zwyczajny Odsłon : 3738 wsteczTyp_rośliny__________________
Pnącze wieloletnie

Wysokość: Pnącze to w naszych warunkach dorasta 6 m. Pędy wiją się prawokrętnie - roślina jeśli nie ma podpory będziebrozrastać się pędami poziomo, po gruncie.
Ozdoba rośliny: Przede wszystkim kwiaty żeńskie zebrane w kwiatostany przypominające szyszki roślin iglastych, kwiaty męskie są mnej ciekawe - żółtozielone, drobne, o średnicy około 6 mm, zebrane w szczytowe, zwisające, wiechowate kwiatostany wyrastające z kątów liści. Bylina ta od wiosny do jesieni wypuszcza masę dużych, na brzegach ząbkowanych, dłoniastych liści. Na blaszkach liściowych widoczne unerwienie. Tam, gdzie ukazują się kwiaty, liście są dużo mniejsze, najczęściej bezklapowe. Szorstko owłosione pędy chmielu są elastyczne i mocne - łatwo pną się po podporach.
Ciekawe odmiany :
Chmiel zwyczajny Aurea o cytrynowożółtych liściach wiosną, które latem nieco zielenieją. Jest klonem żeńskim, dlatego jesienią pokrywa się efektownymi, żółtymi szyszkami.
Pora kwitnienia: Sierpień, początek września.
Uprawa: Roślina jest bardzo w uprawie i to jest jej wada - dość szybko się rozrasta przytłumiając sąsiednie rośliny. Chmiel zwyczajny jest wytrzymały na mrozy, słabsza gleba, zanieczyszczone powietrze. Bez podpory zachowuje się jak roślina zadarniająca. Jesli chodzi o rozmnażanie to w zasadzie sama się rozmnaża przez odrosty. Pewnym problemem może być mączniak rzekomy, powodujący powstawanie na liściach brunatnych, zasychających plam. dzieje się tak gdy stanowisko jest zbyt cieniste a liście często mokre. Z kolei na stanowiskach zbyt suchych może być atakowany przez przędziorki i mszyce.
Gleba: Dość dobrze rośnie w każdej glebie, umiarkowanie wilgotnej, może być nawet gleba piaszczysta. Odczyn obojętny.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień.
Zastosowanie: Do okrywania bramek, pergoli i trejaży albo mniej ciekawych fragmentów ogrodu. Jest jednak rośliną ekspansywną i dlatego nie nadaje się do małych ogrodów a w większych trzeba jednak kontrolować jej wzrost, trudno jest go też się pozbyć wieć przed posadzeniem warto się zastaowić czy besziemy mieli czas, siłę i ochotę na zajmowanie się rośliną. Można też chmiel uprawiać w większych pojemnikach na balkonach i tarasach ale wtedy musimy dbać o odpowiednie nawodnienie i zabezpieczyć na zimę.
Jest rośliną leczniczą. Żeńskie szyszki chmielu wykorzystywane są w piwowarstwie.

Pnącza wieloletnie i jednoroczne, rośliny do letniego ogrodu, pnącza ekspansywne, roslkiny na balkony i tarasy.

Chmiel zwyczajny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE PNĄCZA WIELOLETNIE:

Opisane pnącza jednoroczne :

dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy

Opisane pnącza wieloletnie :

bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy

Ciekawe krzewy do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...
ZŁOTOKAP

Ogrodnik-amator, opis rośliny, złotokap, Uprawa złotokapów, drzewo złotokapu
Roślina ma długie grona kwiatów przypominających kwiaty robinii białej ale w kolorze złotożółtym. U złotokapu zwyczajnego grona te mają około 20 cm długości a u złotokapu Waterera dochodzą nawet do 40 cm długości. Jeden z najokazalszych krzewów. Dorasta do 4 m, a w dobrych warunkach nawet do 7 m.
Więcej informacji o złotokapie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY Ogrody, pnącza,  zdjęcia winobluszcza, winobluszcze w ogrodzie, pielęgnacja winobluszczy
Duże, ciemnozielne liście składające się złożonych dłoniasto 5-7 podłużnych listków. Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni. Winobluszcze szczególnie efektowne są jesienią kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Więcej informacji o winobluszczu pięciolistkowym...

Galerie ogrodnika amatora:Pnacza ogrodowe

pnacza do ogrodu
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...

POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Ogrody, pnącza,  zdjęcia powojników, powojniki w ogrodzie, pielęgnacja powojników

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskimOGRÓD ANGIELSKI - dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu

ogrodnik - żywopłoty, żwwopłot, zielone ścianyŻYWOPŁOTY - chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook