ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Porady Ddodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Balkony i tarasy Gleba Kwiaty trudne Style ogrodowe FB

Celozja pierzasta , Celosia argentea plumosa - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Celozja pierzasta, srebrzysta, Celosia argentea plumosa, Feather celosia, uprawa celozji pierzastej

Celozja pierzasta Odsłon : 98234 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady

Wysokość: Od 25 do 50 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiatastan piramidalny, pierzasty, kwiaty drobne, ze srebrzystym odcieniem. Kolory kwiatów są czyste i żywe: łososiowe, różowe, żółte, amarantowe lub purpurowoczerwone lub kremowe. Kwiaty kształtem przypominają płomienie lub pióropusze.
Liście duże, owalnolancetowate lub lancetowate, pędy rozgałęzione.
Pora kwitnienia: Od lipca do pierwszych przymrozków.
Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w uprawie potrzebuje ciepłego i zacisznego stanowiska. Ma też spore wymagania co do gleby i nasłonecznienia. W swoim naturalnym środowisku (tropikach) ma ciepło i wilgotno i takie warunki trzeba jej zapewnić. Nie toleruje chłodów i dlatego do ogrodu powinnno się wysadzać celozje dopiero po ostatnich przymrozkach - w końcu maja. Wrażliwa na suche powietrze.
Kłopotliwe jest też rozmnażanie celozji. Rozmnaża się je z nasion, które trzeba wysiać w lutym lub marcu do skrzynek w szklarni lub ciepłym inspekcie o temperaturze 20-22 st.C. Podłoże powinno być świeże i odkażone. Siewek nie podlewa się tylko zrasza wodą. Siewki wymagają pikowania.
Rośliny zakwitają 12-14 tygodni po wysiewie. Łatwiej jest kupić gotową rozsadę tej ciekawej ale delikatnej rośliny.
Gleba: Ma duże wymagania co do gleby - powinna być próchnicza i zasobna w składniki pokarmowe. Wilgotność umiarkowana. W słabych glebach źle rośnie.
Stanowisko: Bardzo słoneczne.
Zastosowanie: Efektowne kwiaty celozji pierzastej grzebieniastej nadają się na niewielkie rabaty, obwódki kwietników, kwietniki dywanowe. Można też celozje sadzić do mis i pojemników na balkonach i tarasach. Nadaje się też na kwiat ciety i na suche bukiety.
Ciekawostki: Celozja pochodzi z tropikalnych regionów Afryki, Indii Wschodnich i Ameryki gdzie jst byliną.

Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, Kwiaty łatwe w uprawie, rośliny na balkony i tarasy, egzotyczne balkony , kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu.
fot.
Celozja pierzasta Fresh Look Red F. D. Richards/Flickr CC

Celozja pierzasta - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


Opisane rośliny jednoroczne :

aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maciejka, maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek

Opisane rośliny dwuletnie :

bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki

Więcej porad ogrodnika amatora...



ASTER CHIŃSKI

kwiaty jednoroczne aster chinski
Różniące się kształtem i barwą ale bardzo efektowne kwiaty. Można wyróżnić astry pojedyńcze, rurkowe i języczkowe, które z kolei dzielą się na dachówkowate, igiełkowe, chryzantemowe, peoniowe, pomponowe i koronowe.
Więcej informacji...

KLEOME CIERNISTA

kwiaty jednoroczne kleome ciernista
Roślina o egzotycznym wyglądzie. Kwiaty 4-płatkowe o długich płatakach, osadzone na wierzchołkach pędów, wyrastające z kątów przysadek na długich szypułkach, tworzące długie, baldachowate grona. Pęciki o długich nitkach wyrastają ponad płatki.
Więcej informacji...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:





UCZEP

Ogrody, zdjęcia uczepu, uczep, w ogrodzie
Ozdobą są wytwarzane przez roślinę w dużych ilościach kwiatki w żółtym kolorze. Kwiaty są pojedyńcze, pięciopłatkowe o średnicy około 3 cm. Środek kwiatków nieco ciemniejszy. LIście zielone, pierzaste, delikatne. Uczep tworzy rozrośnięte, malownicze kępy.
Więcej informacji o uczepie...

MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

PETUNIA OGRODOWA

Ogrody, zdjęcia petunia ogrodwej, petunia w ogrodzie
Dekoracyjne, duże kwiaty kielichowate w kształcie, całobrzegie lub o brzegach postrzępionych czy karbowanych. Kwiaty mają wyraziste i czyste barwy.
Więcej informacji o petunii ogrodowej...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

KOLEUS, POKRZYWKA BRAZYLIJSKA

KWIATY OGRODOWE, koleus, pokrzywka brazylijska
Jaskrawo wybarwione, różnokolorowe liście - z regły w kontrastowych zestawieniach, jajowate lub eliptyczne, o brzegach ząbkowanych lub piłkowanych.
Więcej informacji o koleusach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook