KWIATY CEBULOWE KWITNĄCE WIOSNĄ
Przez większość sezonu niewidoczne, ukryte w uśpieniu pod ziemą, wiosną dostarczają radości dla oczu i innych zmysłów.Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną.
Są tym cenniejsze, że podziwamy je od poczatku sezonu, zmęczeni zimą i spragnieni widoku rozkwitającej przyrody. Aby się nimi cieszyć należy być zapobiegliwym i wysadzić cebulki jesienią. Jeżeli o tym zapomnieliśmy a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się urodą hiacyntów, tuliapnów czy narcyzów wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi kwiatkami i razem posadzić w większym pojemniku tworząc efektowną wiosenną grupę, którą umieszczamy w eksponowanym miejscu ogrodu lub na tarasie czy balkonie. Oczywiście koszt takiej kompozycji będzie jednak znacznie większy niż koszt zakupu cebulek jesienią. Jesienią takie cebulki wysadzamy do gruntu ale trzeba pamietać, że raczej w następnym sezonie nie zakwitną. No i dokupić nowych cebulek na przyszłą wiosnę.
Zobacz także : Rośliny cebulowe i bulwiaste       Letnie kwiaty cebulowe       Galeria roślin cebulowych i bulwiastych   
Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną po kolei :
Ranniki zimowe
Zakwitają jeszcze przed popularnymi przebiśniegami. Otwierają się w temperaturze 10 st.C i mogą kwitnąć dość długo ale gdy temperatura wzrośnie do kilkunastu stopni szybko przekwitają. Żółte kwiaty o średnicy 2-4 cm wyrastające na na bezlistnych szypułkach. Okwiat składający się z kielicha i korony otaczają od spodu liście sterczące sztywno w formie kołnierzyka. Kwiaty wydzielają miodowy zapach. Mogą być sadzone pod drzewami i krzewami liściastymi, gdzie wczesną wiosną dociera słońce, na rabatach w towarzystwie innych wcześnie kwitnących kwiatów takich jak przbiśniegi, pierwiosnki, fiołki, kokorycze czy śnieżyce.
więcej o rannikach zimowych ...
Przebiśniegi
Kwitną w marcu a nawet w końcu lutego przy wcześniejszej wiośnie. Zwisające białe kwiaty o trzech płatkach osadzonych wokół zielono obrzeżonej rurki. Liście wąskie trawiaste. Gleba powinna być próchnicza, lekka, wapienna. Nadaje się na nasadzenia w ogródkach skalnych, w grupach na trawnikach lub pod drzewami. Roślina łatwa w uprawie. Może rosnąć w jednym miejscu wiele lat ale można wykopywać cebulki co 4 lata po przekwitnięciu. Może rosnąć w ogródkach skalnych, w grupach na trawnikach lub pod drzewami.
więcej o przebiśniegach ...
Krokusy
Duże kielichowate kwiaty, fioletowe (w różnych odcieniach), żółte lub białe. Płatki mogą być ozdobione ciemniejszymi żyłkami. Liście wąskie, trawiaste ze srebrzysto-zielonym środkiem.
Pora kwitnienia marzec - kwiecień. Kwitnie dość krótko: 7-10 dni. W okresie wzrostu i kwitnienia krokusy mają wieksze wymagania pod względem ilości wody niż inne rośliny cebulowe. Rosną tylko na stanowiskach słonecznych. Cebulki są jednoroczne - na miejscu starej, po wydaniu kwiatu, każdego roku powstaje nowa.
więcej o krokusach ...
Cebulice
Najczęściej uprawia się cebulice syberyjskie ale czasem sadzi się też cebulice dzwonkowate (hiacyncik hiszpański) i cebulice Tubergena. Cebulice także kwitną wczesną wiosną : w marcu-kwietniu, w tym samym czasie co krokusy i perwiosnki. Kwiaty drobne dzwonkowate, osadzone są na szypułkach po 2-3, tworząc groniasty kwiatostan. Barwa kwiatów najczęściej niebieska ale są też odmiany o kwiatach białych lub różowych. Cebulice są dość łatwe w uprawie a ich wymagania dotyczą głównie gleby.
więcej o cebulicach ...
Śnieżniki
Sześciopłatkowe, gwiaździste kwiaty, najczęściej szafirowoniebieskie z białym oczkiem, zebrane w luźne grona złożone z 6-10 kwiatów. Są też śnieżniki o kwiatach w różowym odcieniu, żółtawobiałych, białych, fioletowoniebieskich, lilioworózowych lub purpuroworóżowych. Płatki kwiatów odchylają się lekko do tyłu. Kwitną w tym samym czasie co krokusy, szafirki i pierwiosnki (marzec-kwiecień). Śnieżniki lśniące są są dość łatwe w uprawie i wytrzymałe a ich wymagania dotyczą przede wszystkim gleby. Dobrze wyglądają na rabatach mieszanych z innymi kwiatami wiosennymi : krokusami, przebiśniegami, pierwiosnkami czy cebulicami. Śnieżniki lśniące występują w warunkach naturalnych w Azji Mniejszej, w górskich rejonach Turcji, Krety i Cypru, gdzie zmieniają krajobraz ze śnieżnego w niebieskobiały.
więcej o śnieżnikach ...
Tulipany botaniczne
Kwitną wcześniej, przed tulipanami odmian szlachetnych. Charakteryzują sie niższym wzrostem, kwiaty też są drobniejsze ale pełne wdzięku. Zaletą tulpanów botanicznych jest ich odporność na choroby i niekorzystne warunki meteorologiczne. Do tulipanów botanicznych zaliczamy między innymi : tulipany Kaufmanna, Tulipany Greiga, tulipany Fostera, tulipany Bakera, tulipany humilis (tulipan mały), tulipany tarda (tulipan późny), tulipany dzikie, tulipany turkiestański. Tulipany botaniczne najlepiej wygladają posadzone w większej grupie. Nadają się do ogródków skalnych lub jako składnik rabat mieszanych lub na obwódki.
więcej o tulipanach tarda ...
Hiacynty
Hiacynty rosną dziko w Europie Południowej i na Bliskim Wschodzie. Mają efektowne kwiaty osadzone gęsto na pędzie kwiatostanowym. Kwiatostan w kształcie groniastym. Dość intensywnie i pięknie pachnie. Kolory kwiatów od ciemnoniebieskiego i fioletowego, poprzez różowy, lila, pomarańczowy, żółty aż do kremowego i białego. Pora kwitnienia: koniec kwietnia - maj. Hiacynty są trochę trudniejsze w uprawie ale jeżeli zapewni im się odpowiednie warunki na pewno nie sprawią wiele kłopotu. Nadają się na rabaty i kwietniki z niskich roślin cebulowych lub niskich bylin, do ogródków skalnych, na kwiat cięty i do pędzenia.
więcej o hiacyntach...
Szfirk
Mają kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie. Barwa kwiatów najczęściej szafirowo-niebieska ale są też odmiany o barwie niebiesko-fioletowej, różowej lub białej. Z jednej cebuli wyrasta od 3 do 8 kwiatostanów. Kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja. Roślina dość łatwa w uprawie ale wymaga corocznego zasilania i podlewania w czasie suszy. Cebulki sadzi się we wrześniu na głębokość 8-10cm. W jednym miejscu może rosnąć parę lat. Wytwarza wiele cebulek przybyszowych.
więcej o szafirkach...
Szachownice
W naszych ogrodach najczęściej sadzi się efektowną szachownice cesarską. Rzadziej skromniejsze szachownice kostkowate i asyryjskie. Szachownica cesarska zwana też cesarska korona wydaje jedną łodygę, której wierzchołek zwieńczony jest pękiem liści i okółkiem zwisających, dzwonkowatych kwiatów. Występują kwiaty żółte w różnych odcieniach, pomarańczowe i czerwone. Cebula oraz cała roślina wydzielają nieprzyjemą woń, której podobno nie lubią gryzonie. Szachownice kostkowate (na zdjęciu) mają dzwonkowate, zwisłe kwiaty o barwie purputowobrunatnej, ze wzorem szachownicy od której wzięła się nazwa tej rośliny. Bywają też szachownice o kwiatach białych lub różowych. Szachownice kostkowate w odróżnieniu od cesarskich, są łatwe w uprawie, byle zapewnić im odpowiednio wilgotne stanowisko.Kwitną w kwietniu - maju.
więcej o szachownicy cesarskiej...
Narcyze
Narcyzy to drugie po tulipanach pod względem popularności rośliny cebulowe. Uprawia się je od najdawniejszych czasów. Najpopularniejsze gatunki pochodzą z rejonów Europy Środkowej i Południowej, Anglii oraz Chin i Japonii. Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc. Narcyzy najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej ale można sadzić nawet w słabszej glebie; nie szkodzi a nawet jest korzystne lekkie zakwaszenie. Sadzi się je na rabaty bylinowe, grupami na trawniku - mogą rosnąć w półcieniu i pod drzewami, wzdłuż ścieżek i rabat, wśród krzewów ozdobnych. Najlepiej narcyzy prezentują się malych grupach od pięciu do siedmiu cebul posadzonych obok siebie. Dobrze komponuja się z kwiatami pierwiosnków, które kwitną w tym samym czasie. W Anglii tworzy się często w parkach kwitnące łąki narcyzów, które robią niezapomniane wrażenie. Niestety w Polsce ze względu na klimat taka uprawa nie zdaje egzaminu.
więcej o narcyzach...
ulipany odmian szlachetnych
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne, o których była już mowa. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. W drugiej połowie maja zakwitają tzw. tulipany Rembrandta, tulipany papuzie i peoniowe. Pod koniec maja kwitną tulipany z grupy Virdoflora. Tak więc przy odrobinie wiedzy można się cieszyć nimi przez większą część wiosny. Ciekawe w kształcie są tulipany liliokształtne o płatkach u nasady pękatych, potem zwężonych a na końcach lekko rozchylonych i zaostrzonych. Inne są kwiaty tulipanów papuzich; ogromne o fantazyjnie postrzępionych płatkach, które w miarę rozkwitania szeroko się rozchylają. Z kolei tulipany Rembrandta maja płatki pokryte smugami w kontrastowych barwach. Ciekawa jest geneza ich powstania - odmiany te wytworzyły się przez zarażenie wirusem. Obecnie tulipany Rembrandta są dostępne jako bezwirusowe i stabilne. Z kolei tulipany fryzowane cechują płatki o postrzępionych brzegach.
Gama kolorów, w których kwitną tulipany jest szeroka - od śnieżno białych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno czerwonych, fioletowych. Nie ma tylko tulipanów w kolorze czysto niebieskim.
więcej o tulipanach...
Czosnki ozdobne
Jest sporo czosnków ozdobnych różnej wielości i barwy kwiatów. Kwitną najczęściej na przełomie wiosny i lata ; od końca maja do początku lipca. Najbardziej efektowne są te o dużych kwiatostanach: czosnek olbrzymi, czosnek okazały, czosnek białawy Krzysztofa. Inne, o meijszych kwatostanach, często sadzone w naszych ogrodach to: czosnek karatawski, czosnek południowy (złocisty), czosnek neapolitański, czosnek kazachstański, czosnek różowy i czosnek niedźwiedzi, ktory jest też roślina przyprawową. Kwiatostany czosnków zebrane są w kuliste lub płaskie baldachy złożone z drobnych kwiatków. Chyba największe wśród czosnków kwiatostany ma czosnek białawy Krzysztofa. Średnica kwitnącej rośliny może osiągać nawet 20-25 cm. Kuliste głowy zawierają od 80 do 100 fioletowych kwiatków w kształcie gwiazdek. Kolor kwiatów fioletowy. Zapach kwiatów przyjemny, miodowy. Charakterystyczny czosnkowy zapach wydziela się tylko przy ścinaniu roślin
więcej o czosnku białawym...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
KOLORY W OGRODZIE
Właściwy dobór barw zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu.Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji. Jeżeli jednak wydaje się nam to zbyt monotonne to warto poznać parę zasad łączenia poszczególnych kolorów w kompozycji, należy być jednak ostrożnym bowiem nagromadzenie zbyt wielu kolorów może sprawiać wrażenie chaosu.
Więcej o
kolorach w ogrodzie...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
ZIELONA I KOLOROWA WIELKANOC
Wielkanoc to święto, w którym panuje radosna atmosfera a nic jej tak nie podkreśli jak zielone dekoracje z roślin. Nie kosztują wiele, bo można wyczarować je samemu - potrzeba tylko trochę chęci aby Wielkanoc zazieleniła się i zakwitła w domu. Jeżeli nie mamy możliwości pędzenia roslin cebulowych, trzeba będzie zakupić gotowe. Mamy do wyboru hiacynty, narcyzy, krokusy i tulipany albo szafirki. Do tego jeszcze różnokolorowe prymulki. Trzeba też wcześniej zakupić nasiona rzeżuchy, resztę dekoracji możemy przynieść z ogrodu lub spaceru.
Więcej informacji o wielkanocnych dekoracjach...
WIERZBA IWA
Duże, białe bazie zwane też czasem kotkami, które ukazują się przed pojawieniem się liści. W trakcie kwitnienia futerko białych włosków pokrywa się stopniowo złocistym pyłkiem. Roślina jest dwupienna, w ogrodach uprawia się najczęściej okazy męskie ze względu na efektowne bazie i wczesny okres zakwitania.
Więcej informacji o wierzbie iwie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...