ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Menu: KWIATY CEBULOWE KWITNĄCE WIOSNĄ, LETNIE KWIATY CEBULOWE      
GALERIA ROŚLIN CEBULOWYCH I BULWIASTYCH    GALERIA DALII      
LILIA (Lilium ) - uprawa i zastosowanie    GALERIA LILII
Do roślin cebulowych i bulwiastych zalicza się tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, lilie, mieczyki, zimowity, śnieżyczki, przebiśniegi, cebulice, puszkinie, szafirki, dalie, begonie, cesarska koronę, irysy holenderskie, irysy angielskie i irysy żyłkowane.
Pora sadzenia wosennych cebulek.
Do mniej znanych i uprawianych roślin tego typu należą: ranniki zimowe, cyklameny europejskie,krokosmie, psi ząb, czosnki ozdobne, śnieżniki lśniące, szachownice, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków. Warto je mieć w ogrodzie, choć ich uprawa wymaga trochę wysiłku.
Zakup cebulek
Kupując cebulki należy zwrócić uwagę na ich kondycję: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Zakupione cebule należy jak najszybciej wkopać aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.Sadzenie cebul Cebule roślin kwitnących wiosną sadzi jesienią. Stanowisko powinno być słoneczne lecz niezbyt nagrzane i osłonięte od wiatru.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie o których więcej w artykule galeria lilii)a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy musża być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach.
Rośliny cebulowe najlepiej sadzić grupami, w towarzystwie innych roślin ozdobnych - na przykład bylin czy traw. Rośliny o drobnych cebulkach takie jak przebiśniegi, cebulice lub śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki, takie jak lilie czy korony cesarskie można sadzić pojedyńczo.
Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej - choć są odstępstwa od tej reguły; na przykład cebylę lili białej sadzi się płytko, na głębokości 5, 6 cm.
Przygotowanie gleby pod obsadzenie roślinami cebulowymi
Najlepsza jest dla roślin cebulowych gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, lekka i przepuszczalna ale niezbyt uboga. Ziemię należy dokładnie oczyścić ze chwastów, spulchnić i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Jeśli jest zbyt kwaśna to należy ją wymieszać z wapnem ogrodniczym lub dolomitem.Głebokość sadzenia cebul:
Dane dotyczą tzw.piętki- begonia bulwiasta - od 6 do 8 cm.
- cebulica - około 6 - 10 cm.
- krokus (szafran) - około 6 cm. W tym samym miejscu mogą rosnąć kilka lat.
- szafirki - około 6 - 6,5 cm. Mogą rosnąć wiele lat w tym samaym miejscu.
- szachownica kostkowata - od 6 do 8 cm, mogą rosnąć długo w tym samym miejscu.
- przebiśniegi - około 7 cm. Może rosnąć w jednym miejscu wiele lat ale można wykopywać cebulki co 4 lata po przekwitnięciu.
- śnieżyce - około 8 cm. Mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu.
- narcyze miniaturki i tulipany botaniczne - około 9 cm.
- zimowity - około 11 cm.
- narcyze o większych cebulkach - około 13 cm.
- tulipany o większych cebulkach - około 14 cm.
- mieczyki - od 8 do 10 cm.
- acidantera dwubarwna - od 7 do 10 cm.
- liatra kłosowa - 10 cm.
- lilie królweskie - około 19 cm.
Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w gruncie:
- zawilce - późne lato,- zimowity - sierpień,
- cebulica - sierpień,
- lilie - sierpień,
- cyklamen - sierpień, wrzesień,
- hiacynty - wrzesień,
- szachownice kostkowate - koniec sierpnia, wrzesień,
- kokorycz pusta - początek września,
- śnieżyce - wrzesień, październik,
- tulipany - od połowy września do połowy października,
- irysy - wrzesień, październik,
- krokus (szafran) - jesień,
- szafirki - jesień,
- narcyze - jesień,
- przebiśniegi - od września do listopada,
- liatry kłosowe - kwiecień.
A co jeżeli zapomnieliśmy posadzić jesienią cebulki roślin ozdobnych a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się ich urodą. Można takie niedopatrzenie dość łatwo naprawić. Wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi narcyzami, hiacyntami, szafirkami czy przebiśniegami, do tego dokupić kilka pierwiosnków i wszystko razem posadzić w większym pojemniku tworząc efektowną wiosenną grupę, którą umieszczamy w eksponowamym miejscu ogrodu lub na tarasie czy balkonie. Oczywiście koszt takiej kompozycji będzie jednak znacznie większy niż koszt zakupu cebulek jesienią.
Wiosenne cebulki w doniczkach :
Kupione wiosną w doniczkach rośliny cebulowe po przekwitnięciu często wyrzucamy. Jeżeli dysponujemy działką lub ogródkiem, możemy doniczkowym narcyzom, tulipanom czy hiacyntom dać szansę na drugie życie. Odpowiednio potraktowane w przyszłym sezonie mogą znowu zakwitnąć. Po przekwitnięciu kwiatów cebulowych w doniczkach usuwamy ich pędy kwiatowe. Następnie przechowujemy je aż zwiędną liście a cebulki przeschną. Do jesieni umieszczamy je w ciemnym i suchym miejscu. Jesienią cebulki sadzimy do gruntu w ogrodzie pamiętając o odpowiedniej dla danego gatunku głębokości.Terminy sadzenia cebulek i bulw zimujących w pomieszczeniach:
- begonie bulwiaste - można wysadzać od początku lutego przez cały marzec. Należy sadzić bulwy begonii do skrzynek i trzymać w pomieszczeniu o ok.18°C a pod koniec maja wysadzić do gruntu,- mieczyki - koniec kwietnia początek maja, bulwy nie zostawia się w gruncie na zimę - należy wykopać po pierwszych przymrozkach
- acidantera dwubarwna - pod koniec kwietnia lub na początku maja, gdy temperatura gruntu wynosi około 10 ⁰C - wykopać cebulki gdy liście zaczynają żółknąć,
- krokosmia (montbrecja) - pod koniec kwietnia i na początku maja a wykopuje się jesienią w końcu września i październiku,
- dalie - początek maja, nie zimują w gruncie, należy wykopać po pierwszych przymrozkach,
- paciorecznik - czerwiec, po pierwszych przymrozkach należy wykopać kłącza z gruntu,
Szkodniki roślin cebulowych:
- Norniki zwyczajne - mogą przyczynić się do spustoszenia wśród ogrodowych upraw,Lubią wyjadać rośliny cebulowe; dobrym sposobem w takim wypadku jest sadzenie cebul w ażurowych pojemnikach z drobnymi oczkami lub plastikowych doniczkach z dziurkami w dnie. Inny ekologiczny sposób to obsadzanie granic działki gorczycą lub czarnym bzem. Gryzonie nie lubią zapachu tch roślin. W tępieniu tych gryzoni pomocne są drapieżniki: dzikie i oswojone. Jeżeli norniki bardzo dały się nam we znaki najlepiej sprawić sobie kota. Koty doskonale znają zwyczaje norników i chętnie na nie polują. Innym, mniej ekologicznym sposobem na norniki jest wykładanie trutek czy gazowanie nor.- Karczowniki - Gryzonie z rodziny nornikowatych ale większe od nich i z wygłądu podobne do szczura, bardzo lubią cebule tulipanów i innych roślin ozdobnych z wyjątkiem z wyjątkiem narcyzy, które im zwyczajnie nie smakują.
Jak sobie dać z nimi radę ? Posępować podonie jak w przypadku nornic. Można też zawalczniu wszelkie gryzonie przez nasadzenia roślin, których gryzonie nie znoszą.
Są to następujące rośliny: czarna porzeczka, czarny bez, czosnek, gorczyca, gryka, groszek żółty(łąkowy), inkarwilla, mięta, nostrzyk, rumianek, szachownica(cesarska korona), ułudka wiosenna i wilczomelcze.
- Larwy udnicy - dorosły owad przpomina muchę. żywią się miąższem cebul takich roślin jak hiacynty, narcyze, lilie. Rośliny zaatakowane przez szkodnika marnieją a czasem w ogóle nie wypuszczaja części naziemnych i obumierają. Aby stwierdzić że cebulka jest zaatakowana przez szkodnika należy moczyć je w ciepłej wodzie - te które wypłyną na wierzch. Należy je spalić. środki chemiczne - Actellic 500 EC (0,1%) lub Basudin 250 EC (0,15%)
- Węgorki - nicienie przedostające się z gleby do korzeni a następnie do innych części roślin. Zarażone cebule pokrywają się brązowymi plamami. Sprawdzanie czy cebulki zarażone - jak poprzednio - mocząc w ciepłej wodzie. Zaatakowane rośliny wyrzucić lub spalić.
Kiedy kwitną rośliny cebulowe:
Najwcześniej bo na przełomie lutego i marca zakwitają śnieżyczki, przebiśniegi i ranniki zimowe. W marcu zakwitają krokusy a nieco później od marca do kwietnia kwitną cebulice, puszkinie, i szafirki. W kwietniu i maju zakwitają różne odmiany hiacyntów, narcyzy, tulipanów, szachownice kostkowate i kokorycz pusta. Na przełomie czerwca i lipca kwitną irysy holenderskie i angielskie. Od czerwca do sierpnia kwitną zawilce wieńcowe. Lilie w zależności od odmiany kwitną od maja aż do sierpnia-września.Begonie bulwiaste kwitną od czerwca do września włącznie. Mieczyki, krokosmie, acidantery dwubarwne , liatry kłosowe i dalie od lipca do września. We wrześniu i październiku kwitną zimowity jesienne.
Ciekawostki:
Najpiękniejszy ogród cebulowy to Keukenhof w Lisse (Holandia). Rośnie tam na 28 ha ponad 6 milionów roślin cebulowych ułożonych w barwne kobierce i inne kompozycje ogrodowe. Ogród można zwiedzać przez 8-9 tygodni w roku - od końca marca do końca maja.Tulipany w ogrodzie Keukenhof, Ogród Keukenhof - kompozycja ogrodowa z roślinami cebulowymi w roli głównej - David Baron/Flickr CC
Menu: KWIATY CEBULOWE KWITNĄCE WIOSNĄ, LETNIE KWIATY CEBULOWE       GALERIA ROŚLIN CEBULOWYCH I BULWIASTYCH        GALERIA DALII       LILIA (Lilium ) - uprawa i zastosowanie    GALERIA LILII
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
MIECZYK OGRODOWY
Duże kwiaty o różnych barwach, zebrne zwykle w jednostronne okazałe grona. Kwiaty niektórych odmian są jednobarwne, innych wielokolorowe o zaskakującej czasem palecie barw. Ciekawie wyglądają odmniany o fryzowanych płatkach.
Łodyga kwiatowa otoczona jest paroma długimi, mieczowatymi liśćmi.
Więcej informacji o mieczykach...
DALIE
Roślina odznacza sie dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
Więcej informacji o daliach...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
TULIPANY
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NARCYZY
Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc.
Więcej informacji o narcyzach...
HIACYNT
Efektowne kwiaty osadzone gęsto na pędzie kwiatostanowym. Kwiatostan w kształcie groniastym. Dość intensywnie i pięknie pachnie. Kolory kwiatów od ciemnoniebieskiego i fioletowego, poprzez różowy, lila, pomarańczowy, żółty aż do kremowego i białego.
Kwitnie od drugiej połowy kwietnia do połowy maja.
Więcej informacji o hiacyntach...
SZACHOWNICA CESARSKA
Szachownica cesarska zwana też cesarska korona wydaje jedną łodygę, której wierzchołek zwieńczony jest pękiem liści i okółkiem zwisających, dzwonkowatych kwiatów. Występują kwiaty żółte w różnych odcieniach, pomarańczowe i czerwone. Pęd rośliny jest prosty, gruby i mięsisty, liście równowąskie, od dołu szerokie, zebrane w rozetę, w górę coraz węższe, osadzone do 2/3 łodygi, po czym pojawiają sie na wierzchołku w formie pióropusza.
Więcej informacji...
CEBULICA SYBERYJSKA
Drobne dzwonkowate kwiaty osadzone są na szypułkach po 2-3, tworząc groniasty kwiatostan. Barwa kwiatów najczęściej niebieska ale są też odmiany o kwiatach białych lub różowych. Z cebuli wyrastają też 3-4 liście o szerokości 1 cm. Pora kwitnienia: Marzec - kwiecień. Kwitną w tym samym czasie co krokusy i perwiosnki.
Więcej informacji...
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
LILIE
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce.
Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października.
Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
Więcej informacji na temat lilii...
KROKOSMIA, MONTBERCJA
Pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Kwitnie od lipca do września.
Więcej informacji o krokosmii...
LETNIE KWIATY CEBULOWE
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o
letnich kwiatach cebulowych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Szkodniki narcyzów
Często posadzone narcyzy w pierwszym sezonie pięknie kwitną ale w latach następnych jest gorzej : kwiatów jakby mniej, czasem marnieją, a czasem całkiem znikają. Często podejrzewamy gryzonie ale one raczej w cebulkach narcyzy nie gustują. Bardziej prawdopodobne jest działanie szkodników bardziej wyspecjalizowanych.
Więcej informacji o szkodnikach narcyzów...
KROKUSY
Duże kielichowate kwiaty, fioletowe (w różnych odcieniach), żółte lub białe. Płatki mogą być ozdobione ciemniejszymi żyłkami. Liście wąskie, trawiaste ze srebrzysto-zielonym środkiem.
Pora kwitnienia: Marzec - kwiecień.
Więcej informacji o krokusach...
SZAFIRKI
Kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie.Barwa kwiatów najczęściej szafirowo-niebieska ale są też odmiany o barwie niebiesko-fioletowej lub białej.
Kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja.
Więcej informacji o szafirkach...
KOSACIEC BRÓDKOWY
Duże kwiaty o egoztycznym wyglądzie i bogatej skali barw. Kwiaty irysa bródkowego tworzą z górnych płatków kopułę a płatki dolne odgięte są w dół i mają pasemko żółtych, pomarańczowych lub białych włosków, tzw.bródka.
Więcej informacji o irysach bródkowych...
KANNA, PACIORECZNIK
Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych: np żółte ze szkarłatnymi plamami.
Więcej informacji o paciorecznikach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...