Bukszpan , Buxus sempervirens - opis rośliny, uprawa
Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: Z reguły nie osiąga więcej niż 1 m. wyskości, rośnie wolno.
Ozdoba rośliny: Nie opadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Przyciągają pszczoły. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy.
Pora kwitnienia: Wiosna.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Bukszpan jest niewybredny co do gleby i stanowiska. Jest wytrzymały na suszę, ale późną jesienią warto krzewy bukszpanu obficie podlać aby zapewnić im zapas wody na zimę. W czasie ostrych zim może czasem przemarzać, ale po przycięciu wyda nowe pędy. Podczas mroźnych i wietrznych zim watro krzewy bukszpanu okryć.
Doskonale znosi cięcie i ta cecha decyduje o popularności bukszpanów bo można z niego formować ciekawe figury geometryczne. Cięcie można przeprowadzac przez cały rok ale najlepiej dwukrotnie: pierwszy raz wiosną, w marcu a drugi w połowie lata. Pędy skaraca się zwykle o 1/3 długości.
Rozmanaża się łatwo poprzez ukorzenianie sadzonek lub przez wysiew nasion.
Najlepsza pora na sadzenie bukszpanu to początek maja lub sierpień.
Gleba: Może rosnąć w prawie każdej glebie; nie odpowiada mu tylko gleba zimna, podmkoła i gliniasta i bardzo suche piaski. Znosi gleby zasadowe.
Stanowisko: Lubi miejsca ocienione, ale może też rosnąć w słońcu. Nie należy jednak bukszpanu sadzić w miejscach silnie nasłonecznionych o dużej różnicy temperatur w ciągu dnia i nocy bo może zaschnąć. Najlepsze są miejsca zaciszne i lekko ocienione.
Zastosowanie: Bukszpan ma bardzo szerokie zastosowanie - szczególnie ze wzgledu na możliwość dekoracyjnego cięcia rośliny. Może być sadzony samotnie lub stanowić element żywopłotu mieszanego. Nadaje się także niskie żywopłoty obwódkowe. Może być sadzony w pojemnikach, szczególnie efektowną ozdobą tarasu mogą być krzewy dekracyjnie przycięte, z których można tworzyć zielone rzeźby. Jest też bardzo dobrym tłem dla roślin kwitnących. Gałązki bukszpanu służą do ozdoby stołów i koszyków wielkanocnych.
Ciekawostki: Bukszpan to roślina uprawiana od bardzo dawna ale szczególnie popularna w renesanasowych ogrodach i parkach, gdzie tworzono z niego formowane obwódki i labirynty.
Narodową kolekcję rodzaju Buxus można podziwiać w Arboretum w Wojsławicach . Więcej informacji na stronie : https://arboretumwojslawice.pl/
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, galeria krzewów, rośliny na zimę, rośliny do cienia, cięcie krzewów, żywopłoty, balkony i tarasy, runianka japońska.
Bukszpan - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z bukszpanami:
INNE CIEKAWE KRZEWY ZIMOZIELONE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...