Brzoza brodawkowata , Betula pendula - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Dorasta do 30 m wysokości. Formy ozdobne przeznaczone do ogrodów mają mniejsze rozmiary : od 4 do 20 m, w zależności od odmiany.
Ozdoba rośliny: Najbardziej charakterystyczną cechą brzozy brodawkowatej jest biała kora. Liście są drobne, jasnozielone wiosną, jesienią przebarwiają się na żółto. Korona drzewa sprawia wrażenie lekkiej, ażurowej a biały pień pięknie kontrastuje z kolorem liści zarówno wiosną jak i jesienią.
Kwiaty zebrane w kotki, nie mają specjanych walorów ozdobnych.
Ciekawe odmiany:
Brzoza brodawkowata Youngii - dorasta do 4-6 m wysokości, ma szeroką, parasolowatą koronę o średnicy do 4 m. Wierzchołek drzewa i wszystkie gałęzie silnie się zwieszają. Nisko szczepione sadzonki wymagają prowadzenia przy paliku.
Brzoza brodawkowata Fastigiata - dorasta do 15-20 m, charakteryzuje się silnym i szybkim wzrostem oraz wąską walcowatą koroną (szer.2,5-3m).
Brzoza brodawkowata Purpurea - ma ciekawie zabarwione liście - młode, wiosenne są początkowo purpurowe, później czerwonozielone, jesienią zmieniają kolor na brązowy. Odmiana ta charakteryzuje się dość słabym wzrostem.
Brzoza brodawkowata Laciniata - ma głęboko powcinane, ozdobne liście, dorasta do 10 m wysokości.
Brzoza brodawkowata Birkalensis - kolejna odmiana o dekoracyjnie powcinanych liściach, choć nie tak mocno jak u odmiany poprzedniej.
Pora kwitnienia: Kwiecień.
Uprawa: Drzewo bardzo łatwe w uprawie, mało wymagajace, dobrze rośnie w każdych warunkach. Jest wytrzymałe na suszę, odporne na mrozy. Pewien problem może sprawiać jedynie to, że bywa konkurencyjne w stosunku do innych roślin. Nie wymaga cięcia.
Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie:Do większych ogrodów i parków. Pasuje do ogrodów leśnych, naturalistycznych. Brzoza może być sadzona pojedyńczo lub w grupie, jako zasłona albo tło dla innych roślin. Odmiana Youngii powinna być sadzona pojedyńczo, w wyeksponowanych miejscach. Dobrze prezentuje się też na brzegu zbiornika wodnego. Z kolei odmiana Purpurea najlepiej wygląda w zestawieniu z roślinami o spokojnym, jasnym zabarwieniu lub na tle elewacji.
Ciekawostki: Broza brodawkowata jest drzewem pionierskim - często zarasta nieużytki, suche, piaszczyste tereny oraz lasy.
Jest też rośliną leczniczą - surowcem są liście oraz sok pozyskiwany wiosną.
Drewno brzozy ma zastosowanie w stolarce i wyrobie mebli.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ozdobne pedy, owoce i liście, rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na każdą glebę.
Brzoza brodawkowata - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z brzozą brodawkowatą:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
KOLOROWA JESIEŃ
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne.
więcej o jesiennych kolorach w ogrodzie...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Gleba piaszczysta i piaszczysto-gliniasta w ogrodzie - Gleby piaszczyste składają się z luźno ułożonych ziaren piasku, między którymi woda szybko przesiąka a powietrze swobodnie krąży. Masa organiczna szybko rozkłada się w piasku, ale jest też silnie wypłukiwana, na skutek czego nie tworzy się warstwa próchnicza. Składniki mineralne zostają szybko wymyte do warstw głębszych, a co za tym idzie stają się niedostępne dla roślin. Tak więc gleby piaszczyste niezbyt nadają się do uprawy ale są też rośliny, którym właśnie takie warunki najbardziej odpowiadają...
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...