Brodia , Brodiea laxa - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: od 30 do 45cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty w kształcie dzwonkowatych gwiazdek zebranych w luźne baldachy, najczęściej w kolorze granatowym, fioletowym lub niebieskim ale są też brodie w kolorze białym.
Pora kwitnienia: Zależna od pory sadzenia. Cebulki posadzone wiosną kwitną w lipcu, sierpniu a zimujące w gruncie w maju czerwcu. Te drugie mogą powtórzyć kwitniene w październiku.
Uprawa: Roślina trudniejsza w uprawie przede wszystkim dlatego, że nie jest w pełni mrozoodporna. Na zimę powinna być okrywana ale i to nie daje gwarancji przezimowania. Najlepiej znaleźć dla brodii zaciszne, ciepłe i osłonięte miejsce w ogrodzie.
Jest też wybredna co do gleby.
Cebulki sadzimy na głębokość 5-8 cm. Jeżeli cebule były sadzone jesienią i wcześniej zakwitły to po przekwitnięciu, w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia, cebule wykopujemy, przesuszamy i ponownie sadzimy we wrześniu.
Rozmnażanie z cebulek przybyszowych.
Gleba: Żyzna, przepuszczalna, ciepła i zasobna w próchnicę. W okresie letniego spoczynku powinna być sucha.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Dobrze prezentuje się w większych grupach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki. Kwiaty można wykorzystać jako cięte, ponieważ dość długo wytrzymują w wazonie.
Ciekawostki: Inna nazwa brodii to hiacynt kalifornijski, roślina pochodzi z Ameryki Północnej.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, kolor niebieski w ogrodzie, Kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na sklaniak.
Brodia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
AGAPANT AFRYKAŃSKI
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...
LETNIE KWIATY CEBULOWE
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o
letnich kwiatach cebulowych...
DALIE
Roślina odznacza sie dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
Więcej informacji o daliach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
KROKOSMIA, MONTBERCJA
Pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Kwitnie od lipca do września.
Więcej informacji o krokosmii...
Galerie ogrodnika amatora:
KANNA, PACIORECZNIK
Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych: np żółte ze szkarłatnymi plamami.
Więcej informacji o paciorecznikach...
LILIE
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce.
Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października.
Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
Więcej informacji na temat lilii...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
MIECZYK OGRODOWY
Duże kwiaty o różnych barwach, zebrne zwykle w jednostronne okazałe grona. Kwiaty niektórych odmian są jednobarwne, innych wielokolorowe o zaskakującej czasem palecie barw. Ciekawie wyglądają odmniany o fryzowanych płatkach.
Łodyga kwiatowa otoczona jest paroma długimi, mieczowatymi liśćmi.
Więcej informacji o mieczykach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...