Bratek , Viola - opis rośliny, uprawa
Roślina dwuletnia
Wysokość: Wyrasta do 10-25 cm.
Ozdoba rośliny: Pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm o niezwykle szerokiej gamie barw. Są wśród bratków odmiany jednobarwne: zółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe. Są też odmiany wielobarwne o mniejszych lub większych plamkach, oczkach albo obwódkach a mnogość kombinacji kolorystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim guście. Bardzo efektowne są bratki szwajcarskie o dużych kwiatach i długim okresie kwiatnienia.
Liście bratków sa dość grube, intensywnie zielone.
Pora kwitnienia: Bratki kwitną obficie od początku kwietnia do końca czerwca, nalepiej jednak wyglądają do końca maja.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, wytrzymała i niezbyt wymagająca.
Bratki są roślinami dwuletnimi. Można kupić gotową rozsadę i wysadzić rośliny do gruntu w pierwszych dniach kwietnia.
Można też wyprodukować rozsadę samodzielnie. Wystarczy wysiać nasiona bratków w czerwcu lub lipcu na rozsadnik. Kiełkują po 1-2 tygodniach. We wrześniu sadzimy na miejsca stałe. Bratki dobrze znoszą przesadzanie nawet w okresie kwitnienia.
Na zimę bratki lekko przykrywamy liśćmi, słoma lub gałęziami iglaków.
Gleba: Wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa byleby była stale wilgotna.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień - w półcieniu kwitną dłużej.
Zastosowanie: Bratki mają bardzo szerokie zastosowanie: kwietniki i rabaty jednogatunkowe lub mieszane, zwłaszcza w połączeniu z tulipanami lub narcyzami. Nadają się na obwódki, do tworzenia kwietnych dywanów. Warto je sadzić wiosną do skrzynek balkonowych, na tarasy do różnego rodzju pojemików czy mis. Nadają się na małe wiosenne bukieciki.
Ciekawostki: Popularne i chętnie sadzone bratki nie są tworem natury lecz człowieka. Wyhodowano je w połowie XIX stulecia przez skrzyżowanie fiołka trójbarwnego z fiołkiem żółtym i ałtajskim.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, balkony i tarasy, kwiaty cięte, mowa kwiatów, wysiew nasion, zbiory nasion.
Bratek - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z bratkami:
Rośliny jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
NIECIERPEK WALERIANA
Kwiaty o średnicy do 4 cm i koronie pięciopłatkowej. Barwy kwiatów tego niecierpka obejmują całą paletę odcieni koloru różowego, czerwonego, żółtego, białego i pomarańczowego. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy podwójne.
Liście są bujne, owalne, ostro zakończone i ząbkowane na brzegach.
Więcej informacji o niecierpkach Waleriana...
BALKON I TARAS W CIENIU
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
STOKROTKI
Pierwotnie dość skromna roślina doczekała się nowych ładnych odmian; są wśród nich stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz dość szerokich płatkach przypominających małe astry. Ciekawe są też odmiany o kwiatach złożonych z płatków zwiniętych w wąskie, sztywne rurki. Podstawowe barwy kwiatów stokrotek to biała, różowa w wielu odcieniach oraz karminowa.
Więcej informacji o stokrotkach...
PETUNIA OGRODOWA
Dekoracyjne, duże kwiaty kielichowate w kształcie, całobrzegie lub o brzegach postrzępionych czy karbowanych. Kwiaty mają wyraziste i czyste barwy.
Więcej informacji o petunii ogrodowej...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
DZWONEK OGRODOWY
Okazałe, piramidalne kwiatostany, złożone z dużych kwiatów. Barwa kwiatów biała, różowa, niebieska lub fioletowa w paru odcieniach. Liście dzwonka ogrodowego są szorstkie, pokryte szczecinkami (przez które przy poruszaniu szeleści) a łodyga wzniesiona.
Więcej informacji o dzwonkach ogrodowych...
FIOLEK MOTYLKOWATY
Kwiaty nieco większe niż fiołka wonnego, w kolorze białym, niebieskim, amarantowym lub fioletowym. Ciekawe są odmiany z płatkami gęsto nakrapianymi niebieskimi plamkami. Kwiaty wyrastają na sztywnych szypułkach i mają krótkie ostrogi. Liście sercowate lub jajowate, skupione w kępki. Wytwarza rozłogi. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.
Więcej informacji o fiołkach motylkowatych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
FIOŁEK WONNY
Drobne niebiesko-fioletowe kwiaty o wyjątkowo miłym zapachu osadzone na szypułkach wyrastających z kątów liści. Znane są też odmiany o kwiatach białych, różowych lub żółtych. Liście szerokojajowate, o nasadzie sercowatej, na dość długich ogonkach, skupione w kępki.
Więcej informacji o fiołkach wonnych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...