ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Gleba Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Zdrowie z ogrodu Zioła Dodatki Skalniak Ekologiczny ogród Galeria roślin Porady ogrodnika Ogród użytkowy FB


CIEKAWE ODMIANY BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ (WYSOKIEJ)

Borówki amerykanskie, zwane też wysokimi, to wyśmienite, pyszne i zdrowe owoce deserowe. Są cenione za wyjątkowe wartości odżywcze i niską kaloryczniość, poprawiają wzrok, pamięć i refleks, są doskonałe dla diabetyków. W zależności od odmiany owocują w zasadzie przez całe lato : od poczatku lipca do końca września. Poszczególne odmiany różnią się wielością i smakiem owoców oraz wielkością krzewów. Wszystkie są smaczne, z reguły też dobrze owocują, warto więc posadzić je w ogródku.


Odmiany w kolejności owocowania :

Borówka wysoka Hannah Choice - odmiana wczesna. Zbiór owoców zaczyna się już na początku VII. Owoce duże, kuliste, jędrne, bardzo słodkie. Odmiana ceniona ze względu na długi okres przechowywania. Krzew dorasta do 2 m wysokości, jest odporny na mróz i choroby.

Borówka wysoka Bonus - jedna z najcenniejszych, wielkoowocowych odmian polecana do uprawy w całym kraju. Owoce wyjatkowo duże, o średnicy ponad 2 cm, smaczne, jedrne aromatyczne. Krzew rośnie do do 1,5 m. Jest odporny na mrozy. Pora dojrzewania - połowa VII - połowa VIII.

Borówka wysoka Bluejay - krzew rośnie szybko i osiąga 2 m wysokości. Owoce kuliste, średniej wielkości, dojrzewają równomiernie na przełomie VII i VIII. Są smaczne, słodkie, aromatyczne, deserowe. Idealne do spożycia na surowo i na przetwory. Wytrzymała, niezawodna, plenna odmiana.

Borówka wysoka Patriot - o słodko-winnych, jasnoniebieskich owocach, największych z wszystkich wczesnych odmian. Najlepsze do spożycia na surowo. Ma małe wymagania i dużą odporność na mrozy. Dorasta do 1,8 m wysokości, dość mocno się rozkrzewia. Owoce dojrzewają na porzełomie VII i VIII.

Borówka wysoka Draper - bardzo plenna odmiana. Z jednego krzewu na przełomie VII i VIII można zebrać od 4 do 8 kg, dużych, do 2 cm średnicy owoców. Są one wyjątkowo aromatyczne, jędrne i słodkie. Mają mocną skórke, dlatego nadają się do długiego przechowywania w lodówce i do mrożenia. Zaletą tej odmiany jest tworzenie dużych gron, równomierne dojrzewanie i mrozoodporniość do -29 st.C. Odmiana Draper jest samopylna ale sąsiedztwo innych odmian zdecydowanie poprawia jakość i wielkość owoców.

Borówka wysoka Bluecrop - Najbardziej wartościowa odmiana, powszechnie uprawiana na świecie. Owocuje obficie i regularnie. Owoce duże, trwałe, aromatyczne, o przyjemnym, słodkawo-kwaśnym smaku. Okres dojrzewania rozpoczyna się pod koniec VII i trwa 4 tygodnie.

Borówka wysoka Bluegold - średniopóźna, zaczynająca owocować pod koniec VII. Owocuje do 3 tygonia sierpnia. Owoce duże i smaczne. Owocuje obficie. Krzew średniej wielkości, o kulistym pokroju. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Borówka wysoka Denise Blue - Odmiana odporna na mróz i choroby. Plenna, średni plon z krzewu wynosi 8 kg. Owoce bardzo duże, smaczne, słodkie, lekko kwaskowate. Po zbiorze mogą być przez 2 tygodnie przechowywane w lodówce. Zbiór trwa przez cały VIII.

Borówka wysoka Nelson - odmiana późna, owoce dojrzewają w VIII - okres zbioru około 3 tygodni. Krzewy osiągają wysokość od 1,3 do 1,6 m. Owoce duże, smaczne, aromatyczne, zebrane w luźne grona.

Borówka wysoka Chandler - jedna z najcenniejszych odmian polecanych do upraw w całym kraju. Owoce wyjątkowo duże o średnicy około 3 cm. Ma długi okres dojrzewania i zbioru jagód - około 4 tygodni. Rośnie bardzo silnie, bardzo plenna, odporna na mrozy i choroby. Pora dojrzewania VIII- IX.

Ciekawostka :
Borówka wysoka Pink Lemonade - odmiana z różowymi, słodkimi owocami z lekko cytrynową nutą. Ciekawie wygląda również w maju, kiedy kwitnie różowymi, dzwonkowatymi kwiatami. Owoce początkowo są białe, potem różowieją. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości. Odmiana bardzo późna, dojrzewa we wrześniu i na początku października.

Zobacz także :
Ekoloogiczny ogród,     borówka amerykańska (wysoka) opis rośliny i uprawa,     owoce jagodowe smaczne i zdrowe,     czarna porzeczka,     aronia czarna,     jagoda kamczacka .

MALINY

krzewy liściaste malina
Owoce w formie aromatycznych i smacznych jagód. Czas owocowania wynosi 4-6 tygodni ale są też odmiany powtarzające, które owocują do końca okresu wegetacyjnego. Krzew o ciernistych pędach. Owoce maliny mają najczęściej kolor czerwony. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Maliny to też bardzo stary lek stosowany przy przeziębieniach - stosuje się je w chorobach bakteryjnych i wirusowych.
Więcej informacji o malinach...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

ceneo.pl #materiałreklamowyOGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

ogród użytkowy, sadzenie drzew owocowych
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów, łatwiej się przyjmują, a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków. Są też zwolennicy wiosnnej pory sadzenia, którzy argumentują, że drzewka sadzone wiosną przyjmują się dobrze a do zimy mają dużo czasu aby się zaaklimatyzować, są bardziej odporne na mrozy i choroby.
Więcej o sadzeniu drzew i krzewow owocowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

ARONIA CZARNA

krzewy liściaste aronia czarna
Owoce jagodowe w kolorze ciemnogranatowym. Zawierają dużo witamin i mikroelementów. Aronia może być spożywana w postaci świeżego owocu (walory smakowe umiarkowane) ale najbardziej nadaje się do sporządzania soków, galaretek, konfitur, powideł lub marmolad.
Więcej informacji o aronii czarnej...

Galerie ogrodnika amatora:Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

POZIOMKA POSPOLITA

krzewy liściaste poziomka
Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe kwiaty i małe czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian poziomek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające oraz rozłogowe i bezrozłogowe. Poziomki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej.
Więcej informacji o poziomkach...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

TRUSKAWKA

krzewy liściaste poziomka
Czerwone owoce o charakterystycznym zapachu i przyjemnym smaku. Truskawka jest bardzo podobna do poziomki ale większa. Wśród odmian truskawek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające owocowanie. Truskawki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej. Nadaje się do niedużych ogródków i ogrodów w stylu wiejskim. Odmiany o pędach zwisających mogą być uprawiane na balkonych, w pojemnikach.
Więcej informacji o truskawkach...JAGODA KAMCZACKA

krzewy Liściaste JAGODA KAMCZACKA
Kwaskowate owoce jagodowe, granatowe z szaroniebieskim nalotem, w smaku przypominające borówkę bagienną (łochynię). Można je spożywać na surowo lub sporządzać z nich przetwory. Owocuje bardzo wcześnie - pierwsze owoce dojrzewają już pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca. Dojrzałe owoce dość szybko opadają na ziemię. Jagoda kamczacka jest obcopylna.
Więcej informacji o jagodzie kamczackiej...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

WIŚNIA POSPOLITA

drzewa owocowe WIŚNIA pospolita
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach. Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook