ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE


BALKON I TARAS W CIENIU

Balkon lub taras, na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy. Niewielkka ilość promieni słonecznych nie oznacza, że nic na balkonie nie wyrośnie ani nie zakwitnie. Jest wiele roślin, którym takie warunki właśnie odpowiadają i które nadają się do uprawy w pojemnikach.

balkon w cieniu, hosty, funkie

Hosty można uprawiać w pojemnikach - mogą rosnąć na zacienionych balkonach i tarasach.

Cieniolubne gatunki roslin na balkony i tarsy

Jest wiele gatunkow roślin dających mnóstwo możliwosci aranżacyjnych w zacienionych miejscach. Ciekawym krzewem, który może dekorować zacieninie miejsca na balkonie jest azalia japońska - W uprawie pojemnikowej sprawdzą się rośliny niskopienne, w formie krzaczastej lub prowadzone jako drzewko. Warto wybrać odmianę Melina o dużych ciemnoróżowych kwiatach, siegającą 30 cm wysokości lub odmianę Kermesina dorastającą do 80 cm wysokości Obie sa mrozoodporne a kwitnienie krzewów trwa około 2-3 tygodnie.

Innymi krzewami, które zniosą zacienienie są hortensje - do uprawy w pojemnikach najlepiej wybrać odmiany karłowe np. różową Sundae Fraise lub Bombshell. Musimy im zapewnić kwaśne podłoże o stałej wilgotności. Rośliny zasilamy raz w tygodniu płynnym nawozem.

Kolejnym krzewem na zacienione miejsca i nadającym się do uprawy w pojemnikach jest fuksja. Ten gatunek zachwyca imponującymi kwiatostanami, które najpiękniej rozwijają się w lekkim półcieniu. Kwitnienie fuksji może hamować upał i zbyt późne skrócenie pędów. Zabieg ten wykonujemy zawsze w styczniu, co pobudzi fuksje do wytworzenia nowych pędów. Fuksje preferują umiarkowanie wilgotne podłoże i wymagają regularnego zasilania nawozem o pełnym zestawie składników pokarmowych. Najlepszy jest nawóz do kwitnących roalin balkonowych.

Podobne wymagania mają różne odmiany begonii - na balkonach najlepiej posadzić efektownie kwitnace begonie bulwiaste. Begonie są wyjątkowo wrażliwe na niskie temeratury, podmuchy wiatru i promienie słoneczne. Najlepiej rosną w półcieniu. Begonia bulwiasta mocno sie krzewi i obficie kwitnie aż do jesieni. Kwitnące begonie sprawią, że zacienione miejsce zrobi się weselsze.

Heliotropy - wolą miejsca nieco zacienione, zwłaszcza w południe - w silnym słońcu ta roślina więdnie. Przy planowaniu nasadzeń warto połączyć heliotropy z kwiatami o jasnych i wesołych barwach, które będą stanowiły kontrast, bo heliotropy sadzone w jednolitej masie wyglądają dość smutno.


Funkie (hosty) - te wytrzymałe rośliny o ozdobnych liściach jak najbardziej nadają się do uprawy w pojemnikach i jest to inwestycja na lata, bo spokojnie przezimują na balkonie w cieplejszych regionach naszego kraju mogą nawet nie potrzebować specjalnego zabezpieczenia. Funkie są bardzo wytrzymałe i niewybredne a do tego długowieczne. Najlepiej odpowiadają im miejsca półcieniste.

Aby wprowadzić wiecej kolorów i ożywić zacienony balkon pomyślmy też o roślinach dwuletnich i jednorocznych, dłużej kwitniących. Wybór nie jest zbyt duży ale coś się znajdzie.
Wiosną na takim balkonie mogą znaleźć się bratki i niezapominajki. Bratki - ich pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm o niezwykle szerokiej gamie barw. Są wśród bratków odmiany jednobarwne są też odmiany wielobarwne o mniejszych lub większych plamkach, oczkach albo obwódkach a mnogość kombinacji kolorystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim guście. Mogą rosnąć na miejscach słonecznych lub półcieiu - w półcieniu kwitną dłużej.
Niezapominajki - rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i w cieniu. Te cieszące oko, wdzięczne roślinki często udaje mi się pozyskać, do obsadzenia pojemników na cienistym tarasie, w bardzo prosty sposób. Ponieważ niezapominajki same lubią się wysiewać często nieproszone pojawiają sie w nieodpowiednich miejscach, na granicy trawnika i rabat. Wiosna zamiast je usuwać wykopuję je z bryłą ziemi i umieszczam w doniczkach. Ten zabieg wytrzymują i całkiem dobrze kwitną wkrótce po przesadzeniu. Gdy przestają być efektowne ląduja na kompoście robiąc miejsce kwiatom jednorocznym. Czasem okazuje się, że na kompoście lub w jego okolicy też się wysiewają i w następnym roku zakwitają :)

Z kwiatów jednorocznych możemy na przykład spróbować uprawy kroplika tygrysiego zwanego też figlarzem. Ma on dzwokowate kwiaty wyrastające z kątów liści, o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami.
Jeżeli zależy nam na szerszej gamie kolorów kwiatów to warto spróbować posadzić parę niecierpków Waleriana. Barwy kwiatów tego niecierpka obejmują całą paletę odcieni koloru różowego, czerwonego, żółtego, białego i pomarańczowego. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy podwójne. Dobrze rośnie w miejscach półcienistych i osłoniętych od wiatru. Może też rosnąć w cieniu. Może być uprawiany na zewnątrz w skrzynkach, donicach czy wiszących koszach. Podobne wymagania maja niecierpki nowogwinejskie.

Na zacienionych balkonach czy tarasach dobrze sie czują niektóre gatunki pnączy - ich dodatkową zaleta jest mrozodporność przez co nie narażamy się na coroczne wydatki na zakup roślin.

Atkinidia pstrolistna - jej ogromną zaletą jest dwupłciowość, co oznacza, że nie potrzebuje drugiego krzewu do zapylenia. Warto ją uprawiać nie tylko ze względu na smaczne owoce, ale też nietypowe zielono-biało-różowe ubarwienie liści. Roślina uwielbia półcień ale nie toleruje przeciągów, dlatego trzeba ją posadzić w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Nawożenie rozpoczynamy w drugim roku od posadzenia.

Miejsce na zacienionym balkonie powinien znależć też powojnik. Najlepiej jeżeli w obrębie jego bryły korzeniowej będzie panował cień. Można w bezposrednim sąsiedztwie powojnikow posadzić nizsze rosliny o podobnch wymaganiach glebowych. Aby rozjaśnić przestrzeń wybieramy odmiany o jasnych, pastelowych, różowych lub białych kwiatach. Godnymi uwagi sa odmiany :
Różowe :"Comtesse de Bouchaud" (kw.VI-IX), clematis "Doctor Ruppel" (kw.V, VII-IX), clematis "Hagley Hybrid" (kw.VI-IX) Nelly Moster, Andromeda, Girenas
Białe i kremowe: Clematis florida "Pistachio" (kw.VI-IX)

Winobluszcze - wytrzymają nawet w ekstremalnie trudnych warunkach, co prawda raczej nie rozjaśnią zacienionego miejsca ale dają dużą masę zieleni. Mogą rosnąc zarówno w słońcu jak i cieniu.

Bluszcz pospolity - może być też wykorzystywany w tworzeniu kompozycji w pojemnikach i dużych donicach a śćiete gałązki bluszczu nadają się jako zielony dodatek do kompozycji kwiatowych i innych aranżacji. Doskonale znosi zacienienie, unika pełnego nasłonecznienia.

Rdest Auberta - szybko rosnące pnącze, ma kwiaty bardzo drobne i zebrane w duże (do 30 cm) luźne wiechy. Rozwijają się na zeszłorocznych pędach, słabo pachną. Kwitnie bardzo długo - od czerwca do mrozów. Rdest Auberta lubi słońce ale może też rosnąć w półcieniu.

Balkon lub taras w cieniu mogą uzupełnić typowe kwiaty doniczkowe rosnące w mieszkaniach takie jak skrzydłokwiaty, zielistki i paprocie np. nefrolepis.
Nefrolepis - paproć ta ma długie, zwisające liście. Należy ją regularnie zraszać, bo preferuje wysoką wilgotność powietrza, podłoże powinno być lekko kwaśne, wzbogacone torfem.
Skrzydłokwiat - kwitnie marca do września. Lubi mikroklimat wytwarzany przez grupę roślin - dobrze będzie się czuć i wyglądać w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach.
Zielistka - to jedna z najłatwiejszych do uprawy i najmniej wymagających roślin pokojowych. Lubi też świeze powietrze - w lecie można ją sadzić w ogrodzie jako roślinę rabatową lub tarasową. Dobrze znosi miejsca zacienione ale przy dobrym oświetleniu paski na liściach są bardziej wyraziste.

Dodatkowo można zastosować rówbiez karłowe odmiany iglaków oraz krzewy bukszpanu, który doskonale czuje się w zacienionych miejscach.

Aby rozjasnić przestrzeń cienistego balkonu warto zastosować białe lub jasne dodatki takie jak meble, ścianki działowe, kratownice, donice czy inne pojemniki i donice. Kafle na takim balkonie też powinny byc raczej jasne.
BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie. Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest wieksza.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Katalog stron o zdrowiu

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.

zobacz katalog....

Katalog stron praca

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o pracy

Oferty pracy, jak napisać CV i list motywacyjny, serwisy społecznościowe związane z pracą, praca zagranicą.

zobacz katalog....

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl     


Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Stoliki ogrodowe - Metalowe, rattanowe czy drewniane?

Ogrody, stoliki ogrodowe,

Stół ogrodowy - czy to na balkon, czy na taras - bez wątpienia przyda się w trakcie relaksu poza domem. Producenci mebli ogrodowych proponują przeróżne modele: drewniane, rattanowe, metalowe, a także z tworzywa sztucznego. Jaki stolik wybrać, który spełni wszystkiego nasze wymagania zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym? Zapraszamy do lektury poradnika!
Więcej o stolikach ogrodowych...

Menu ogrodnika amatora:

Kalendarz ogrodnika amatora:

Porady ogrodnika amatora:


ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o ogrodowych twardzielach...

NIECIERPEK WALERIANA

Ogrody, zdjęcia niecierpek waleriana, niecierpki w ogrodzie
Kwiaty o średnicy do 4 cm i koronie pięciopłatkowej. Barwy kwiatów tego niecierpka obejmują całą paletę odcieni koloru różowego, czerwonego, żółtego, białego i pomarańczowego. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy podwójne. Liście są bujne, owalne, ostro zakończone i ząbkowane na brzegach.
Więcej informacji o niecierpkach Waleriana...

AZALIA OGRODOWA

zdjęcia azalii ogrodowej, azalia ogrodowa
Duże kwiaty w kolorze żółtym, morelowo-różowym, pomarańczowym lub jasnokoralowym. Kwitnie w kwietniu-maju, niezbyt długo ale za to bardzo efektownie. Liście azalii są delikatniejsze od liści różaneczników, i rozwijają sie dopiero po opadnięciu kwiatów. Są sezonowe, przed opadnięciem jesienią pięknie się wybarwiają na kolor żółty, czerwony, pomarańczowy lub purpurowy.
Więcej informacji o azaliach ogrodowych...

KROPLIK TYGRYSI, FIGLARZ

Ogrody, zdjęcia KROPLIKA, kroplik tygrysi w ogrodzie
Dzwokowate kwiaty wyrastające z kątów liści o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami. Łodygi figlarza są cieńkie, ścielące się, w dolnej części rozgałęzione a liście soczystozielone, ząbkowane.
Więcej informacji o kroplikach...

NIEZAPOMINAJKI

KWIATY OGRODOWE, nIEZAPOMINAJKA
Drobne niebieskie kwiatki z żółtym oczkiem obficie pojawiające się na dwuletnich roślinkach. Istnieją również odmiany o kwiatach rózowych lub białych. Liście liście wąskie i pokryte meszkiem.Pora kwitnienia: od maja do początku czerwca. Niezapominajki są niewymagające i bardzo łatwe w uprawie.
Więcej informacji o niezapominajkach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - Ogrody Keukenhof

Ogrody, parki
Keukenhof - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia

W 2021 roku ogród Keukenhof miał zostać otwarty 20 marca. Niestety 10 marca, ze względu na sytuację epidemiologiczną, podjęto decyzję, że na razie park zostaje zamknięty dla zwiedzających, ale ale w dniach 9, 10 i 11 kwietnia został otwarty dla publiczności w ramach pilotażowego programu uruchomionego przez holenderski rząd w celu stopniowego otwierania kraju. Dostępna będzie tylko ograniczona liczba biletów. Keukenhof będzie mógł przyjmować 5000 odwiedzających dziennie. Odwiedzający muszą zostać przebadani najpóźniej 40 godzin przed wizytą. Można też Ogrody Keukenhof podziwiać wirtualnie. fot. Materiały promocyjne ogrodu - http://www.keukenhof.nl/
W naszym kraju, w tym roku ogrody botaniczne są otwarte. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki i ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

TEMATY NA MAJ

PARADA RÓŻANECZNIKÓW I AZALII


Różaneczniki i azalie należące do rodzaju Rhododenron to bez wątpienia jedne z najefektowniej kwitących krzewów. Jako rośliny z grupy wrzosowatych majĄ pewne specyficzne wymagania - jeśli zostaną one spełnione to w maju odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Doskonale komponują się z innymi roślinami, są żelaznym punktem wszystkich wiosennych targów i wystaw ogrodniczych.
więcej zdięć różaneczników i azalii ...

PO ZIMNYCH OGRODNIKACH MOŻNA WYSADZIĆ ROŚLINY WRAŻLIWE NA CHŁODY.
Ogrody, rosliny balkonowe, wysiewy na rozsadę
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.

SADZIMY LETNIE KWIATY CEBULOWE
Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe


Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być przechowywane przez zimę w pomieszczeniach.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie. Do mniej znanych letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych należą: kanny (pacioreczniki), tygrysówki pawie, krokosmie, psi ząb, szczawik Deppego, acidantery dwubarwne, liatry kłosowe, zawilce wieńcowate, homerie czy iksje. Większość letnich kwiatów cebulowych to rośliny okazałe o wyrazistych barwach, tworzace mocne akcenty w ogrodzie.
więcej kwiatach cebulowych i bulwiastych kwitnących latem...

SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin
Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.

więcej na temat sąsiedztwa roślin...

Katalog stron dla kobiet

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron dla kobiet

Serwisy dla kobiet, moda, uroda, zdrowie i psychologia, rodzina, dom, kuchnia, kobiety na rynku pracy, serwisy zakupowe.

zobacz katalog ....

ROZTOCZE

Roztocze, ciekawe miejsca

Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...

MAJ W OGRODZIE

Maj w ogrodzie, prace ogrodowe w maju

Co w maju trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

CZERWIEC W OGRODZIE

Czerwiec w ogrodzie, prace ogrodowe w czerwcu

Co w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

Hortensje - wodne krzewy

Ogrody, hortensje, wodne krzewy, odmiany hortensji

Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...

BUKSZPAN

krzewy iściaste bukszpan
Nie opadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Przyciągają pszczoły. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy. Roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Bukszpan jest niewybredny co do gleby i stanowiska.
Więcej informacji o bukszpanach...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby. Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych ...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Polityka prywatności