ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

BALKONY I TARASY

Niewątpliwie najpopularniejszą rośliną balkonową jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Pelargonie kwitną od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, rzadko chorują, nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

balkony i tarasy, ukwiecony balkon, rośliny

Obficie ukwiecony balkon. Królują różnokolorowe sufrinie i petunie. Udekorowano górę i dół balustrady.

Inne popularne rośliny balkonowe to surfinie, petunie, lobelie, bakopy, werbeny, uczepy. Popularność zawdzięczają podobnie jak pelargonie cechom, które sprzyjają uprawie tych roślin w pojemnikach oraz długiemu i obfitemu kwitnieniu.
Jednak coraz częściej skrzynki obsadza się różnorodnymi kwiatami a nawet małymi krzewami lub drzewkami, starając się zamienić balkon lub taras w miniogródek.
O nietypowych roślinach na balkony i tarasy więcej można się dowiedzieć w artykule egzotyczne balkony i tarasy.



Na początek należy wspomnieć o zasadach pielęgnacji roślin sadzonych w pojemnikach:
- Przy sadzeniu należy pamietać, że roślina będzie się rozrastać - należy więc zachować około 15 cm. odstępu.
- Trzeba pamiętać, że skrzynka to środowisko sztuczne dla roślin i dlatego rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż te posadzone w ogrodzie. Należy je regularnie podlewać bo ziemia w pojemnikach szybko przesycha a dodatkowo promienie słoneczne w upalne dni mocno nagrzewają ścianki skrzynek. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem stosując odstałą wodę.
- Trzeba zadbać o wygląd roślin tzn. usuwać przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć), przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać), usuwać zeschłe liście i pędy.
- Rośliny w pojemnikach muszą być regularnie zasilane lub posadzone w ziemi z długo działajacym nawozem.

Pojemniki na rośliny :

Skrzynki zawieszane na balkonach są najczęściej wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Lepsze dla roślin są te drewniane ale w praktyce częściej stosuje się skrzynki plastikowe. Trzeba pamiętać że skrzynki takie łatwo się nagrzewają od słońca co szybko wysusza ziemię.
Pojemnik na małe drzewko lub krzew powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości. W dnie powinny być otwory odprowadzajace nadmiar wody. Naczynia z drewna lub ceramiki warto wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą, w której trzeba oczywiście zrobić otwory. Zapobiega to nadmiernemu przesychaniu ziemi. Dno pojemnika wysypać warstwą drenażu np. karmazytu lub żwiru a następnie wypełnić ziemią.
Do uprawy roślin kwiatowych lub pnących można stosować donice i misy ceramiczne. Ustawione na płycie balkonowej mogą służyć do kompozycji miniogródków.


Najpopularniejsze rośliny balkonowe:

Pelargonie - bardzo ładnie prezentują się pelargonie zwisajace (bluszczolistne). Niektóre odmiany mogą rosnąć nawet 3 m w dół. Odmiany o pełnych kwiatach są krótsze i dorastają do 1 m długości.
Jako podłoże można zastosować uniwersalną ziemię do roślin balkonowych lub specjalną dla pelargonii. Jeżeli nie zależy nam na zwisajacym pokroju rośliny możemy posadzić w balkonowych skrzynkach pelargonie pasiaste lub pelargonie wielkokwiatowe zwane też angielskimi. Z kolei pelargonie pachnace mają niepozorne kwiaty, ale za to efektowne liście wydzielające piekną woń.
Surfinie - bardzo obficie kwitną, kwiaty są efektowne, w wielu kolorach. Lubią dużo słońca i mało opadów ale muszą być obficie podlewane, najlepiej specjalnym nawozem do surfinii. Jako podłoże najlepiej zastosować ziemię specjalna dla surfinii. W wilgotne lata surfinia może chorować na choroby grzybowe.
Lobelie odmiany o zwisajacych pędach, bujnie rosną i obficie kwitną tworząc szafirowe plamy wśród zieleni. Nie ma zbyt dużych wymagań ale nie lubi suszy ani deszczowej pogody.
Begonie bulwiaste - kwitna efektownie i bardzo długo od czerwca do września włącznie. Szczególnie warto polecić na balkony, loggie i tarasy odmnianę begonii bulwiastej o zwisających pędach. Trzeba jednak pamietać, że są to rośliny delikatne i wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Sadzimy bulwy begonii do pojemników już w lutym, marcu i trzymamy w jasnym pomieszczemiu. Na zewnątrz wynosimy w drugiej połowie maja, kiedy skończą się przymrozki.
Bakopa - roślina o drobnych białych lub fioletowych kwiatkach.
Werbena - nie należy jej narażać na bezpośrednie działanie słońca, najlepiej rośnie w półcieniu.
Róże - zwłaszcza odmiany miniaturowe, których uprawa bezpośrednio w gruncie bywa trudna, doskonale nadają się na balkony i tarasy. Lubią stanowiska jasne, przewiewne, mogą być słoneczne. Róże w pojemnikach podlewa się umiarkowanie, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia bryły korzeniowej. Latem dobrze jest je nawozić co dwa tygodnie odżywką do róż.
Fuksje - odmiany o zwisajacych łodygach. Fuksje lubią cień a ich kwiaty odznaczaja się oryginalnym kształtem i barwami.

Mniej znane rośliny balkonowe:

Starzec srebrzysty - nazywany też mrozem lub starzykiem - o ozdobnych liściach wyglądajacych jak pokryte srebrzystym szronem.
Celozja - odmiany miniaturowe, o kwiatach w kolorze intensywine żółtych, różowych lub czerwonych. Nie lubi słonecznego stanowiska i nie należy jej przy podlewaniu przelać, bo zgnije.
Lawenda i inne zioła - lawenda pieknie kwitnie i jest dekoracyjna ale mogą ją nękać choroby grzybowe, nie należy jej podlewać lejąc wodę bezpośrednio na roślinę ale prosto do ziemi w doniczce lub na podstawkę.
Calibrachoa Million Bells, zwana też petunią Million Bells - stosunkowo niedługo na rynku ogrodniczym ale już bardzo popularna ze względu na obfite kwitnienie i wielość odmian. Przypomina zwisające petunie w miniaturze, jest bardziej od petunii niewymagająca.


Sanwitalia zwana też polegnatką - Ma drobne, żółte kwiatki w kształcie stokrotek. Roślinę można wysiać do pojemników w marcu lub kwietniu. Kwitnie po 10 tygodniach od wysiewu. Sanwitalie nadają się na kwietniki, obwódki lub do pojemników. Dobrze wygląda posadzona miedzy skałami lub wzdłuż ścieżek. Odpowiadają jej słoneczne ale zaciszne balkony i tarasy.
Powojniki - te efektownie kwitnące pnącza również nadają się do uprawy na balkonach i tarasach. Warto jednak uważnie dobrać odmianę powojnika - a jest ich cała masa. Do uprawy na balkonie czy tarasie najodpowiedniejsze są odmiany o długim okresie kwitnienia ale niezbyt mocno się rozrastające. Ważne jest też zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wegetacji. Przede wszystkim przy sadzeniu należy dobrać właściwy pojemnik. Im będzie on większy tym lepsze będą warunki rozwoju powojnika. Pojemność donicy dla jednego okazu powinna wynosić przynajmniej 20 l. Należy zapewnić odpływ wody z pojemnika. Może to być warstwa skorup ceramicznych np. ze starych, potłuczonych doniczek), żwiru lub keramzytu na dnie donicy. Powojniki to rośliny wymagające a więc do sadzenia warto użyć dobrej jakościowo ziemi dla roślin kwiatowych. Na ziemię położyć warstwę śćiółki korowej albo posadzić niskie roślinki co powojniki lubią mieć korzenie w cieniu. Przesadzanie jest konieczne po 2-3 latach - można posadzić do tej samej donicy ale trzeba przyciąć korzenie i pędy powojnika. Najlepiej odpowiadają im miejsca półcieniste. W lecie należy te rośliny często podlewać i nawozić. Na zimę powojniki w donicach trzeba umieścić w chłodnym ponieszczeniu tak by nie przemarzły.
Odmiany powojnika nadające się do uprawy w donicach :
Białe i kremowe: Clematis florida "Pistachio" (kw.VI-IX)
Różowe : Clematis "Comtesse de Bouchaud" (kw.VI-IX), clematis "Doctor Ruppel" (kw.V, VII-IX), clematis "Hagley Hybrid" (kw.VI-IX)
Czerwone :Clematis "Kardynał Wyszyński" (kw.VI-IX), clematis "Mme Julia Correvon" (kw.VI-IX)
Niebieskie : Clematis "Blue Angel" (kw.VI-VIII), clematis "Generał Sikorski" (kw.VI-X)
Fioletowe - Clematis "Etoile Violette" kw.VI-IX), clematis "Jackmanii" (kw.VI-X), clematis "Königskind" (kw.V-VI i VIII-X)

Wiosenny balkon :

Wczesną wiosną, zanim obsadzimy balkony i tarasy roślinami letnimi wymagajacymi wiekszej ilości ciepła można w skrzynkach balkonowych wysadzić rośliny wiosenne.

balkony i tarasy, ukwiecony balkon, rośliny

Wiosenna kompozycja na balkony i tarasy

Najlepiej na wiosenne dekoracje balkonów nadają się bratki, przylaszczki, pierwiosnki, stokrotki, wrzośce lub krokusy. Jeżeli pogoda się pogorszy i wystąpią przymrozki należy okryć wiosenne rośliny balkonowe lekką włókniną lub wynieść do cieplejszego (ale nie bardzo nagrzanego) pomieszczenia. Pielęgnacja wiosennych kwiatów balkonowych to przede wszystkim regularne choć umiarkowane podlewanie oraz zasilanie płynnym nawozem do roślin kwitnących raz w tygodniu.

Rośliny na balkon słoneczny:

aksamitki, begonia stale kwitnąca, bratki, cynie, dimorfoteka, groszek pachnący, kobea pnąca, maciejka, mirt, nagietek lekarski, nemezja, nasturcja, lantana, lobelia, lewkonia, lawenda, oleander, calibrachoa Million Bells, zwana też petunią Million Bells, rezeda wonna, pelargonia, petunia, scewola, rozchodniki, rojniki, róże, szałwia błyszcząca, surfinia, przypołudnik stokrotkowy, portulaka, złocienie.



Rośliny na balkon zacieniony:

barwinek, celozja, begonia bulwiasta, funkia_ogrodowafunkia, fuksja, hortensja, heliotrop peruwiański, kropik, miodunka, niecierpek Waleriana, niezapominajka, powój trójbarwny, wilec purpurowy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...


Rośliny na balkon zaciszny:

begonie, bakopa, diaskia, nemezja, niecierpek Waleriana, sufrinie, sanwitalia, uczep, werbena, tytoń ozdobny, scewola.

Rośliny na balkon wietrzny:

aksamitki, bratki, bukszpan, heliotrop, lobelie, osteospermum, rozchodniki, rojniki, stokrotki, szałwia, trzmielina.

Rośliny pachnące na balkony i tarasy

Najbardziej popularną i pachnącą rośliną balkonową jest pelargonia. Cytrynowy zapach liści pelargonii odstrasza insekty. Najpiękniej pachną liście odmian graveolens, veriegatum, fragrans i tomentosum.
Inne rośliny pachnące odpowiednie na balkony i tarasy to goździki brodate, groszki pachnące, lawenda, szałwia, bazylia i plekantrus, którego liście pachną po deliktnym roztarciu i tojeść z liśćmi o zapachu miętowo-cytrynowym. Aromat młodych listków szałwi jest mniej intensywny niż roślin dwuletnich.
Krzewy pachnące na balkony i tarasy to róże, oleandry i mirt.




BALKON I TARAS W CIENIU
balkon i taras w cieniu,rośliny balkonowe do cienia
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...

HELIOTROP

kwiaty jednoroczne, pachnące, heliotrop, heliotropy
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy. Kwiaty heliotropu mają najczęściej charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę.
Więcej informacji o heliotropach...

SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby. Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych ...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA

Ogrody, zdjęcia pelargonia BLUSZCZOLISTNA, pelargonia  w ogrodzie
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Roślina kwitnie długo i obficie. Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


KOSODRZEWINA, SOSNA GÓRSKA

Ogrody, zdjęcia KOSODRZEWINA, sosna górska w ogrodzie
W zależnosci od odmiany może osiągać od 0,5m do 2m wyskości. Ciemnozielone, błyszczące igły gęsto pokrywające gałęzie. Krzewy kosodrzewiny, w zależności od odmiany mają różny pokrój; moga być nieregularne, stożkowate lub kuliste, zwarte lub luźne.
Więcej informacji o kosodrzewinie...

WERBENA OGRODOWA

Ogrody, zdjęcia werbeny ogrodowej, werbena ogrodowa w ogrodzie
Kwiaty, drobne ale zebrane w dość duże, geste, główkowate kwiatostany. Zaletą jest szeroka gama barw: od białej, poprzez wszelkie odcienie różu i czerwieni aż po ciemne fiolety. Barwa kwiatów może być jednolita lub z plamą (tzw. oczkiem) a płatki mogą mieć plamy lub kreski innej barwy. Roślina długo kwitnie
Więcej informacji o werbenie ogrodowej...

SCEWOLA

Ogrody, zdjęcia scewoli, scewola, w ogrodzie
Kwiaty o ciekawej budowie - przypominają wachlarzyk złożony z 5 płatków. Kolor kwiatów najczęściej niebieski lub jasny fiolet ale są odmiany o kwiatach białych, różowych oraz dwukolorowych. Kwitnie obficie, silnie się rozrasta, tworząc wiele przewieszających się pędów oblepionych drobnymi kwiatkami. Liście podłużne, ciemnozielone, ostro ząbkowane.
Więcej informacji o scewoli...

BAKOPA

Ogrody, zdjęcia BAKOPY, bakopa, bakopa w ogrodzie
Drobne, obficie kwitnące najczęściej białe kwiaty. Są też odmiany kwitnące na różowo, fioletowo lub niebiesko. Odpowiednio pielęgnowana obficie kwitnie. Ulistnienie delikatne ale gęste. Pędy zwisające. Pora kwitnienia: Od czerwca do września.
Więcej informacji o bakopie...

SANWITALIA ROZESŁANA

Ogrody, zdjęcia sanwitalii, sanwitalia w ogrodzie
Kwitnąca sanwitalia praktycznie pokryta jest drobnymi kwiatkami, w kształcie przypominającymi stokrotki. Kolory kwiatów od cytrynowo żółtych do pomarańczowych. Środek może być ciemnobrązowy, zielony lub żółty. Liście małe, jajowatolancetowte, pędy gęsto ulistnione. Pędy i liście są owłosione. Sanwitalia tworzy gęstą, niską darń.
Więcej informacji o sanwitlii...

LAURENCJA

Ogrody, zdjęcia laurncji, laurencja, laurencja w ogrodzie
Drobne, gwiazdkowate kwiaty obficie pokrywajace roślinę. Kolor kwiatów najczęściej biały, lawendowy lub jasnoniebieski ale mogą być też kwiaty niebieskie lub różowe. Kwiaty pachną. Pokrój rośliny zwarty, kulisty.
Więcej informacji o laurencji...

KROPLIK TYGRYSI, FIGLARZ

Ogrody, zdjęcia KROPLIKA, kroplik tygrysi w ogrodzie
Dzwokowate kwiaty wyrastające z kątów liści o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami. Łodygi figlarza są cieńkie, ścielące się, w dolnej części rozgałęzione a liście soczystozielone, ząbkowane.
Więcej informacji o kroplikach...

Bluszcz pospolity

pnacza do ogrodu
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...

BRATKI

kwiaty bratki
Pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm o niezwykle szerokiej gamie barw. Są wśród bratków odmiany jednobarwne: zółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe. Są też odmiany wielobarwne o mniejszych lub większych plamkach, oczkach albo obwódkach a mnogość kombinacji kolorystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim guście.
Więcej informacji...

STOKROTKI

KWIATY OGRODOWE, stokrotka, stokrotki
Pierwotnie dość skromna roślina doczekała się nowych ładnych odmian; są wśród nich stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz dość szerokich płatkach przypominających małe astry. Ciekawe są też odmiany o kwiatach złożonych z płatków zwiniętych w wąskie, sztywne rurki. Podstawowe barwy kwiatów stokrotek to biała, różowa w wielu odcieniach oraz karminowa.
Więcej informacji o stokrotkach...

ZŁOCIEŃ OGRODOWY, CHRYZANTEMA

Ogrody, złocień ogrodowy, chryzantema
Efektowne kwiaty różnych kształtow i barw z wyjątkiem niebieskiej. Odmiany wczesne kwitną już w sierpniu-wrześniu, późniejsze we wrześniu, październiku i listopadzie. Najlepiej kwitną podczas długiej, ciepłej jesieni.
Więcej informacji o złocieniach ogrodowych...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

GROSZEK PACHNĄCY

pnącze jednoroczne groszek pachnący
Kwiaty o lekkiej motylkowej budowie i dość silnym, pieknym zapachu. Duża jest skala barw kwiatów: białe, różowe, karminowe, fioletowe i niebieskie w wielu odcieniach. Szczególnie pięknie prezentują się delikatne kwiaty groszku o pastelowych, subtelnych barwach. Istnieją też odmiany dwubarwne.
Więcej informacji...

TUNBERGIA OSKRZYDLONA

KWIATY OGRODOWE, tunbergia oskrzydlona
Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Więcej informacji o tunbergii oskrzydlonej...

Komary - jak sobie z nimi poradzć ?

komary Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów.
Więcej informacji...

LISTOPAD w ogrodzie, prace ogrodowe w LISTOPADZIE LISTOPAD W OGRODZIE

Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...

grudzień w ogrodzie, prace ogrodowe w grudniu GRUDZIEŃ W OGRODZIE

Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie...

WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY Ogrody, pnącza,  zdjęcia winobluszcza, winobluszcze w ogrodzie, pielęgnacja winobluszczy
Duże, ciemnozielne liście składające się złożonych dłoniasto 5-7 podłużnych listków. Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni. Winobluszcze szczególnie efektowne są jesienią kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Więcej informacji o winobluszczu pięciolistkowym...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

BUKSZPAN

krzewy iściaste bukszpan
Nie opadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Przyciągają pszczoły. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy. Roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Bukszpan jest niewybredny co do gleby i stanowiska.
Więcej informacji o bukszpanach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook