Azalia indyjska , Rhododendron simsii, Azalea indica - opis rośliny, uprawa
Azalia indyjska Odsłon : 50994 wstecz
Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: W sprzedaży spotyka się najczęściej egzemplarze z koroną o średnicy 12-18 cm i łodygach wyskości 7-10 cm. Z czasem roślina może się rozrosnąć. Rośnie bardzo wolno.
Ozdoba rośliny: Piękne i delikatne kwiaty w intensywnych lub pastelowych kolorach, najczęściej w różnych odcieniach różu, łososiowe, jasnofioletowe lub białe
Pora kwitnienia: Normalnie azalia powinna kwitnąć na wiosnę ale odpowiednio traktowana zakwita w miesiącach zimowych i takie kwitnące okazy zwykle są dostępne w sprzedaży.
Uprawa: Azalie indyjskie są roślinami dość trudnymi w uprawie, zwłaszcza gdy chcemy utrzymać rośliny do przyszłego roku. Przez pewien czas mogą przebywać w mieszkaniu ale dłuższy pobyt jest z reguły niewskazany ze względu na zbyt małą wigotność powietrza i za wysoką temperaturę. Jeżeli ne ma zapewnionych takich warunków szybko traci liście. Aby temu zapobiec należy zraszać ją raz dziennie bezwapienną miękką wodą. Na lato trzeba azalię indyjską wysadzić do ogrodu - do domu powinna wrócić przed pierwszymi przymrozkami.
Krzaczki tej pieknej rośliny można strzyc nadając im dowolne kształty.
Nie stosować nabłyszczania liści.
Optymalna temperatura w zimie to około 13 st.C - w wyższej łatwo wysycha i szybko przekwita.
Podłoże: Ziemia torfowa i żyzna.
Podlewanie: Co drugi dzień w czasie kwitnienia używając wody miękkiej i bezwapiennej. Nie dopuszczać do wyschnięcia a jeżeli już do tego dojdzie to wstawić doniczkę do naczynia z wodą do czasu aż przestaną pojawiać się tzw. bąbelki.
Dokarmianie: Co 14 dni w czasie kwitnienia w zimie i w czasie wzrostu w okresie letnim.
Stanowisko: Miejsce widne lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina nie lubi silnych przeciągów.
Zastosowanie: Azalie indyjskie są cenione jako pieknie kwitnące w okresie zimowym rośliny. Ożywią i udekorują dom lub oranżerię. Mniejsze egzemplarze można stosować w kompozycjach z innymi roślinami pokojowymi, większe lepiej wygladają ustawione osobno.
Ciekawostki: Azalia indyjska pochodzi z Chin gdzie została znaleziona w 1708 roku.
Tematy pokrewne: krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, rośliny na zimę, galeria roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, mowa kwiatów, azalia ogrodowa, azalia pontyjska, różanecznik, rododendron.
Azalia indyjska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do domu i ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...