Aster alpejski , Aster alpinus - opis rośliny, uprawa

Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Niski aster; do zaledwie25 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty wyrastające pojedyńczo na cieńkich ale mocnych, ulistnionych pędach. Barwa kwiatów najczęściej w odcieniach koloru niebieskiego ale są też odmiany o kwiatach fioletowo-karminowych, białych, różowych a nawet karminowych. Oczko żółte. Liście przyziemne klinowate lub łopatkowate, po obu stronach krótko owłosione. Liście górne lancetowate.
Pora kwitnienia: Maj - czerwiec.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, jak większość astrów trwałych. Jest żywotny i niewybredny co do stanowiska. Przeciętne zimy astry alpejskie znoszą dość dobrze i nie wymagają okrywania. Pielęgnacja sprowadza się przede wszystkim do odchwaszczania.
Rozmnażnanie - najłatwiej poprzez dzielenie starszych roślin. Robimy to w kwietniu albo w sierpniu. Można też rozmnażać astry alpejskie przez wysiew nasion w terminie od kwietnia do lipca do zimnego inspektu lub na rozsadnik. Przy wysiewie z nasion otrzymuje się niejednolite potomstwo. Siewki wymagają pikowania. Na miejsca strałe sadzimy jesienią lub wiosną roku następnego.
Gleba: Dobrze rośnie niemal na wszystkich glebach z wyjątkiem zbyt suchych i podmokłych. Odczyn gleby wapienny.
Stanowisko: Słoneczne i półcieniste, nie lubi tylko stanowisk silnie zacienionych.
Zastosowanie:Astrer alpejski nadaje się przede wszystkim na skalniaki, do obsadzania zboczy i skarp na obwódki i rabaty bylinowe. Efektownie wyglądają astry alpejskie sadzone w większych grupach - tworzą wtedy kwitnące kolorowe dywany. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych i w ogrodach w stylu wiejskim. Nadaje się też na kwiat cięty.
Ciekawostki: Aster alpejski jest byliną pochodzącą Europy i Syberii. W Polsce można go spotkać w Tatrach od regla dolnego po piętro alpejskie. W warunkach naturalnych kwitnie nieco później - od czerwca do sierpnia.
Tematy pokrewne: kwiaty łatwiejsze w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny na sklaniak, rośliny na gleby wapienne, kwiaty cięte, byliny i rabaty bylinowe, ogrody w stylu wiejskim, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster chiński.
Aster alpejski - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Ciekawe odmiany astrów alpejskich
Aster alpejski Dunkle Schöne - niska odmiana o wyprostowanych łodygach I uroczych ciemnofioletowych kwiatach, które pojawiają się w maju i czerwcu.Aster alpejski Happy End - kwiaty o średnicy 4 cm z żółtym środkiem i płatkami w delikatnym różowym kolorze.
Aster alpejski Goliath - kwiaty fioletowe z żółtym środkiem , liście szarozielone.
ster alpejski Albus - kwiaty języczkowe białe z żółtym środkiem, liście szarozielone.
Aster alpejski Violet - kwiaty fioletowe, wysokość 20-30 cm.
Aster alpejski Christina - kwiaty pełne, przypominające chryzantemy, w kształcie gwiazdy o białych płatkach.
Aster alpejski Sabine - odmiana o pełnych, fioletowo-różowych kwiatach.
INNE CIEKAWE BYLINY WIOSENNE:
Kwiaty wieloletnie do ogrodu...
Kwiaty cebulowe i bulwiaste do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
Galerie ogrodnika amatora:
GLEBA WAPIENNA W OGRODZIE
Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń.
Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach.
więcej o glebie wapiennej w ogrodzie...
MAJ W OGRODZIE
Co w maju trzeba zrobić w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...