Araukaria wyniosła , Araucaria heterophylla - opis rośliny, uprawa
Araukaria wyniosła Odsłon : 73059 wstecz
Drzewo iglaste
Wysokość: W warunkach domowych dorasta zwykle do 150 cm. Rośnie powoli - rocznie powieksza się o jeden okółek.
Ozdoba rośliny: Wiecznie zielona roślina o liściach igiełkowych. Jedna z niewielu roslin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Boczne gałęzie araukarii rozmieszczone są na pędzie głównym poziomo, w regularnych okółkach. Igły araukarii mają kolor jasnozielony i są dość miękkie.
Uprawa: Araukaria może sprawiać nieco kłopotu w uprawie domowej, bo nie lubi pomieszczeń z centralnym ogrzewaniem, zwłaszcza gdy temperatura jest wyższa niż 21 st.C. W zbyt wysokiej temperaturze modą atakować roślinę wełnowce. Minimalna temperatura w zimie to 5 st.C.
W lecie może być wystawiona na balkon, taras lub do ogrodu.
Podlewamy araukarię w lecie 2 razy na tydzień, w zimie raz. Wymaga wody miękkiej, nie zawierającej wapnia. W lecie warto araukarię zraszać miękką wodą przynajmniej 2 razy w tygodniu a w zimie raz na tydzień, jeżeli rośnie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem.
Czyszczenie araukarii jest zbędne, wystarczy zraszanie rośliny.
Jezeli chodzi o długość życia to w dobrych warynkach araukaria jest prawie wieczna.
Rozmnażanie nie jest zbyt łatwe, można przeprowadzać na dwa sposoby: z nasion na jesieni lub na wiosnę (w temp. 10-13 st.C) lub przez ukorzenianie sadzonek pędowych w mnożarce, przy wysokiej wilgotności powietrza w temp. 18 st.C.
Podłoże: Potrzebuje dość zasobnej ziemi. Odczyn kwaśny.
Dokarmianie: W lecie zasilamy co 14 dni rozcieńczonym nawozem płynnym, dając do wody połowę dawki zalecanej na opakowaniu.
Stanowisko: Lubi okno południowe ale w okresie letnim lepiej chronic rośline przed ostrym słoncem. Dobrze znosi zacienienie. Nie lubi lodowatych przeciągów oraz niedostatecznego wietrzenia.
Zastosowanie: Araukarie najlepiej nadają się do uprawy w widnych, niezbyt ciepłych pomieszczeniach lub oranżeriach. Najlepiej wyglada sama, bez towarzystwa innych roślin. Potrzebuje dość dużo miejsca. W okresie letnim może być ozdobą ogrodu, balkonu lub tarasu.
Ciekawostki: Araukaria pochodzi z wyspy Norfolk w południowej czści Pacyfiku.
W warunkach naturalnych dorasta do 60 m wysokości.
Araukaria wyniosła jest spokrewniona a araukarią chilijską (Araucaria araucana) uprawianą w ogrodach angielskich. W naszych warunkach klimatycznych nie ma niestety szans na taką hodowlę.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, iglaki zawsze piękne.
Araukaria wyniosła - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚlINY DONICZKOWE:
Rośliny wieloletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...