Anturium , Anthurium - opis rośliny, uprawa
Anturium Odsłon : 111749 wstecz
Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Z reguły od 50 do 70 cm, mniejsze jest anturium Sherzera o wysokości do 25 cm i szerokości 38 cm.
Ozdoba rośliny: Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym.
Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm. Osadzone są na niej kwiaty męskie i żeńskie z bardzo zredukowanym okwiatem.
Liście anturium są podłużne, sercowate, o długości 30-40 cm, błyszczące, ciemnozielone.
Pora kwitnienia: Może kwitnąć przez cały rok ale najobficiej w okresie od lutego do czerwca.
Uprawa: Nie jest to roślina dla początkujacych, dobrze rośnie tylko wtedy gdy ma zapewnione odpowiednie warunki. Temperatura powinna być stała - zwłaszcza w zimie. Nie wolno dopuszczać do zbyt ostrego spadku temperatury; minimalna wynosi 15 st.C a maksymalna 29 st.C przy dużej wilgotności powietrza. Roślina nie lubi zimnych przeciągów.
Podlewamy anturium wodą o temperaturze pokojowej, miekką i bez chloru - może być to deszczówka.
Anturium lubi być zraszane - najlepiej codziennie deszczówką. Wilgotność powietrza można utrzymać wstawiając roślinę do doniczki zewnietrznej z wilgotnym mchem lub trofem lub na mkorych kamykach.
Liście czyścimy ręcznie, co 2 miesiące można użyć substancji nabłyszczającej.
Anturium właściwie pielegnowane jest rośliną długowieczną. Rozmnażanie to zajęcie raczej dla specjalistów ale można spróbować podzielić roślinę w styczniu lub lutym.
Podłoże: Bardzo ważne jest zastosowanie właściwego podłoża; powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne o pH 4,5-5,5. Można zastosować ziemię torfową z dodatkiem ziemi zawierającej liście drzew leśnych - iglastych i liściastych, korę, zwietrzałą glinę i wegiel drzewny.
Dokarmianie: Dokarmianie przeprowadzać wiosną i latem, gdy roślina najwięcej kwitnie i rośnie. Zasilamy co 14 dni nawozem płynnym.
Stanowisko: Dobrze oświetlone lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina nie lubi silnych, zimnych przeciągów.
Zastosowanie: Anturium uprawia się przede wszystkim jako roślinę szklarniową na kwiat cięty lub jako roślinę doniczkową. Kwiaty anturium są bardzo trwałe. Nie potrzebuje towarzystwa innych roślin ale dobrze rośnie w sąsiedztwie krotonów i niektórych storczyków.
Ciekawostki: Uprawiane w doniczkach anturium to mieszaniec, gatunek wyjściowy pochodzi z Kolumbii.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, kwiaty cięte, mowa kwiatów.
fot.
Białe anturium - Mustang Joe/Flickr CC
Różowe anturium Jungle Rebel/Flickr CC
Anturium - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z anturium:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny wieloletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...