Aksamitka rozpierzchła , Tagetes patula - opis rośliny, uprawa
Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość: W zależności od odmiany osiąga od 20 do 60cm.
Ozdoba rośliny: Rozłożysta roślina o kwiatach pojedyńczych lub pełnych w kolorze żółtopomarańczowym o średnicy od 2 do 5 cm. Różne odmiany aksamitki rozpierzchłej mogą mieć kwiaty barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonobrunatnej, mogą być też dwubarwne, zwykle z ciemną plamą u nasady.
Pędy aksamitki rozpierzchłej są silnie rozgałęzione, liście wąskie, pierzaste. Cała roślina wydziela charakterystyczny, dośc ostry zapach, który nie każdemu musi się podobać.
Pora kwitnienia: Od czerwca aż do nastania mrozów.
Uprawa: Wszystkie aksamitki są bardzo łatwe w uprawie i mało wymagające. Jest też niewrażliwa na chłody (ale przed przymrozkami trzeba ją chronić), dobrze znoszą upały i parodniowe susze.
Również rozmnażanie aksamitek jest proste: nasiona wysiewamy w marcu lub na początku kwietnia do zimnego inspektu albo pod koniec kwietnia od razu do gruntu. Kiełkuja już po 7 dniach a siewki rosną dość szybko. Zakwita po 12 tygodniach od terminu siewu. Aksamitka bardzo dobże znosi przesadznaie - można ją przesadzać w różnych fazach wzrostu, nawet w czasie kwitnienia.
Można też łatwo uzyskać nasiona na rok przyszły - wystarczy zerwać zeschnięte koszyczki z nasionami, które pojawiają się w miejsce przekwitłych kwiatów. Zbiera się je w miarę dojrzewania. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata.
Gleba: Dobrze rośnie w każdej glebie.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień.
Zastosowanie:Bardzo popularna jednoroczna roślina ozdobna. Nadaje się na kwietniki, rabaty, obwódki, na balkony i tarasy, do skrzynek i mis. Bardzo efektownie wygląda na tle zielonego trawnika - można z niej tworzyć żółtopomarańczowe plamy. Można wykorzystać aksamitki w ogrodach typu wiejskiego, może być wypełniaczem pustych miejsc na rabatach powstałych po przekwitnięciu wiosennych kwiatów.
Ciekawostki: Aksamitka pochodzi z Meksyku.
Jest naturalnym wrogiem nicieni, wabi je a przyczepione do jej korzeni giną z głodu.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, więcej o aksamitkach, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, mowa kwiatów, wysiew nasion, zbiory nasion, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona (wyniosła), nagietek .
Aksamitka rozpierzchła - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Rośliny jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
WYSIEW NASION
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o
wysiewach nasion...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...