AKSAMITKA (Tagetes) - uprawa i zastosowanie.
Roślina jednoroczna, pochodząca z Meksyku, w sam raz dla początkującego ogrodnika; aksamitki udają się w każdej glebie, są odporne na choroby, wytrzymałe na susze i upały. Obficie kwitną do pierwszych przymrozków i dobrze znoszą przesadzanie.Aksamitki na słonecznej rabacie. Dobrze wyglądają w połączeniu z kamieniami.
Łatwo rozmnożyć bo szybko kiełkują a nasiona aksamitrk są bardzo tanie. Właściwie nie mają wad choć niektórych może drażnić ich charakterysyczny intensywny zapach.Opis rośliny
Aksamitki, w zależności od odmiany wyrastają do wysokości 20-100 cm. Pędy rośliny są wzniesione i rozgałęzione a liście mają charakterystyczny zapach. Koszyczki kwiatowe, osadzone pojedyńczo na szypułkach, mogą być pełne lub pojedyńcze. Kwiaty są jednobarwne lub dwubarwne w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego lub brązowego.
Odmiany
Najbardziej popularna jest aksamitka rozpierzchła Tagetes patula niska (20-30 cm) o rozłożystym pokroju, pojedyńczych lub pełnych, złotopomarańczowych, brzoskwinoowych, brązowych z żółtym brzegiem lub purpurowobrązowych kwiatach.
Aksamitka wąskolistna tagetes tenuifolia ma charakterystyczne, delikatne wąskie liście i małe pojedyńcze (1,5 cm średnicy) kwiaty w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
Aksamitka wzniesiona wyrasta do 80-100 cm wysokości o kwiatach dużych, pełnych lub półpełnych w różnych odcieniach koloru żółtego i pomarańczowego.
Uprawa
Uprawa aksamitek jest niezwykle łatwa; przed siewem wzbogacamy ziemię kompostem i systematycznie podlewamy. Aksamitki tak jak większość kwiatów letnich najlepiej czuje się w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru ale może też rosnąć w półcieniu. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby i wystarcza im każda dobrze uprawiana ziemia ogrodowa. Nie wymagają intensywnego nawożenia. Aby kwitły jak najdłużej usuwamy przekwitłe kwiaty. Dobrze znoszą przesadzanie w każdej fazie rozwoju. Przesadzać należy z bryłą ziemi.
Rozmnażanie
Aksamitki rozmnaża się przez wysiew nasion. Można je siać od połowy kwietnia do inspektu lub w maju wprost do gruntu. Przy zbyt gęstych wschodach należy dokonać przerywki, przesadzając usunięte rośliny w inne miejsce. Po kilku tygodniach rośliny rozpoczynają kwitnienie i kwitną do pierwszych przymrozków. Nasiona można pozyskiwać samodzielnie przez zbiór koszyczków z nasionami, które pojawiają się w miejsce przekwitłych kwiatów. Zbiera się je w miarę dojrzewania.
Zastosowanie
Aksamitki swoimi kwiatami w żywych, ognistych kolorach pięknie ubarwią każdą rabatę; są też doskonałym uzupełnieniem dla iglaków lub ozdobą trawnika. Można nimi wypełniać puste miejsca po przekwitłych wiosennych roślinach cebulowych.
Niskie formy aksamitek mogą być ozdobą balkonów i tarasów bo dobrze rosną i wyglądają w pojemnikach. Nadają się też na obwódki.
Wysokie odmiany do tworzenia grup i na kwiat cięty. W wodzie trzymają się bardzo długo.
Ciekawostki
Aksamitka jest naturalnym wrogiem nicieni, wabi je a przyczepione do jej korzeni giną z głodu.
Rośliny jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
UCZEP
Ozdobą są wytwarzane przez roślinę w dużych ilościach kwiatki w żółtym kolorze. Kwiaty są pojedyńcze, pięciopłatkowe o średnicy około 3 cm. Środek kwiatków nieco ciemniejszy. LIście zielone, pierzaste, delikatne. Uczep tworzy rozrośnięte, malownicze kępy.
Więcej informacji o uczepie...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...