Abelia mosańska , Abelia mosanensis - opis rośliny, uprawa

Krzew liściasty zrzucający liście
Wysokość: około 1,5 m i tyle samo szerokości.
Ozdoba rośliny: Drobne, rurkowate kwiaty, które w pąkach są różowe a po rozwinięciu płatki są białe a rurki różowe. Kwiaty zebrane są w kwiatostany po kilkanaście na szczytach pędów i po kilka w kątach najwyższych par liści. Pięknie pachną czym zwabiają motyle. Zapach jest słodki, zbliżony do zapachu lilaków lub jaśminowca. Liście półzimozielone, błyszczące, jesienią zmieniają barwę na różowobrązową. Krzewy abelii są rozłożyste ale gęste, o zwartej budowie.
Pora kwitnienia: Przełom maja i czerwca. Pełnia kwitnienia przypada na połowę czerwca.
Uprawa: Krzew dość łatwy w uprawie ale trzeba trochę zadbać o odpowiednie stanowisko i podłoże. Jest mrozoodporny ale młodsze krzewy lepiej zabezpieczyć przed zimą. Jest też abelia mosańska odporna na szkodniki i choroby. Dobrze też znosi cięcie - zabieg przeprowadzamy po kwitnieniu.
Rozmnażanie abelii przez sadzonki zielne lub półzdrewniałe, które pobieramy w lipcu/sierpniu. Stosujemy ukorzeniacz.
Gleba: Żyzna lub średniej jakości, świeża, o odczynie lekko kwaśnym. Nie lubi stanowisk zbyt suchych i jałowych ani zbyt wilgotnych.
Stanowisko: Słoneczne. Może rosnąć w półcieniu ale wolniej się rozwija, mniej obficie kwitnie i ma mniej zwarty pokrój.
Zastosowanie: Do ogrodów, parków i zieleni miejskiej, do ogrodów w stylu orientalnym. Najlepiej wygląda abelia posadzona pojedyńczo na trawniku lub luźnych grupach. Może być też sadzona w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi i bylinami. Nadaje się też na nieformowane żywopłoty.
Ciekawostki: Abelia mosańska pochodzi z Korei Północnej i jest bardziej odporna na mrozy niż inne gatunki abelii.
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do wiosennego ogrodu, galeria krzewów, krzewy na żywopłoty.
Abelia mosańska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Więcej porad ogrodnika amatora...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE
Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach:
Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.
więcej o glebie kwaśnej w ogrodzie...
CZERWIEC W OGRODZIE
Co w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...