GALERIA ROŚLIN - Żywotnikowiec japoński łac. Thujopsis dolabrata ang. Hiba Arborvitae, Japanese Hiba Cypress

Żywotnikowiec japoński Odsłon : 44733 wstecz
Drzewo iglaste
Wysokość: W naszych warunkach dorasta do 10 m, rośnie powoli, do 10 cm rocznie.
Ozdoba rośliny: Gałązki pokryte dużymi, płaskimi, błyszczącymi łuskami koloru cienmozielonego. Od spodu łuski mają kredowo białe plamki. Szyszki żywotnikowca japońskiego są kuliste, niewielkie - do 2 cm. Kora jest czerwonobrązowa, łuszcząca się.
Kształt korony szerokostożkowy. Bardzo ładne drzewo podobne do tuji.
Uprawa: Żywotnikowiec japoński to roślina wymagająca i dość trudna do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Przede wszystkim jest wrażliwy na silne mrozy i susze. Wymaga odpowiedniej gleby i stanowiska - ciepłego i osłoniętego od wiatru. Na zimę musi być zabezpieczony. W surowsze zimy może przemarzać i zrzucać część zbrunatniałych gałązek.
Żywotnikowiec japoński może być rozmnażany przez sadzonki pędowe, które pobieramy wiosną lub jesienią. Dobrze znosi cięcie. Jest odporny na choroby i szkodniki.
Gleba: Żyzna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym.
Stanowisko: Słoneczne, ciepłe i zaciszne. Znosi niewielkie zacienienie.
Zastosowanie: Żywotnikowce japońskie ze względu na powolny wzrost nadają doskonale do małych i zacisznych ogrodów. Nadają się też do ogródków skalnych lub kompozycji w pojemnikach. Doskonały do ogrodów w stylu japońskim. Często sadzone w kolekcjach dendrologicznych. Najlepiej udają się w cieplejszych regionach naszego kraju.
Ciekawostki: Inna nazwa tego ciekawego drzewka to rogi łosia.
Roślina pochodzi z Japonii, gdzie często sadzona jest w pobliżu świątyń.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, galeria drzew, iglaki zawsze piekne, ogród w stylu japońskim, drzewa do małego ogrodu.
Kompozycje z żywotnikiowcem japońskim:
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
RÓŻANECZNIK, RODODENDRON
Duże, różnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych.
Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą.
Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
ŻYWOTNIK ZACHODNI TUJA
Gałązki szczelnie pokryte łuskowatymi igłami, które po roztarciu wydzielają charakerystyczny, żywiczny zapach. Kolor igieł w różnych odcienach zielonego: od żywozielonych przez żółtozłociste do niebieskozielonych. Są też żywotniki, które mają końcówki łusek w kolorze białym.
Więcej informacji o tujach...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Tym bardziej, że w tym roku wiele innych sposobów spędzania wolnego czasu jest niedostępnych. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale jest też nowość - w tym roku Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
SOŚNICA JAPOŃSKA
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Młode egzemplarze mają pokrój stożkowaty, starsze cylindryczny. Są też odmiany o pokroju bardziej zaokrąglonym. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...

Serwisy dla kobiet, moda, uroda, zdrowie i psychologia, rodzina, dom, kuchnia, kobiety na rynku pracy, serwisy zakupowe.
zobacz katalog ....
GALERIA DALII
Dalie odznaczają się dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
Pora kwitnienia: Od połowy lipca do pierwszego przymrozku.
więcej zdjęć dalii ...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
LUTY W OGRODZIE
Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...