GALERIA ROŚLIN - Żywotnik zachodni, tuja łac. Thuja ang. Western red cedar

Żywotnik zachodni, tuja Odsłon : 70972 wstecz
Krzew iglasty
Wysokość: osiąga około 10 m wysokości w zależności od odmiany. Może mieć formę wysokiego krzewu lub drzewa o kolumnowym pokroju.
Ozdoba rośliny: Gałązki szczelnie pokryte łuskowatymi igłami, które po roztarciu wydzielają charakerystyczny, żywiczny zapach. Kolor igieł w różnych odcienach zielonego: od żywozielonych przez żółtozłociste do niebieskozielonych. Są też żywotniki, które mają końcówki łusek w kolorze białym.
Najczęściej żywotniki mają kształt wąski, kolumnowy, który z wiekiem może zmienić się na jajowaty. Są też odmiany o kształcie kulistym.
Ciekawe odmiany:
Żywotnik zachodni Aurescens - popularna odmiana o złocistym zabarwieniu, dorastająca do 8 m wys. zachowuje zwarty, kolumnowy pokrój.
Żywotnik zachodni Brabant - o jasnozielonej barwie gałązek i stożkowatym pokroju. Rośnie szybko - do 30 cm na rok, nie przerzedając się.
Żywotnik zachodni Szmaragd - ma gałazki w kolorze soczystej zieleni oraz proporcjonalny pokrój, dorasta do 4 m cały czas zachowując kształt regularnego, wąskiego stożka.
Żywotnik zachodni Smaragd Variega - o szmaragodwych igłach nakrapianych kremowo na końcówkach.
Do małych ogrodów nadają się odmiany Globosa i Compacta osiągające wysokość i średnicę do 1,5m. Globosa tworzy niemal regularne kule z kolei Compacta stożek. Gałązki są drobne i gęsto osadzone.
Bardzo niska jest odmiana Hoseri - wolno rośnie i osiąga jedynie 50 cm wyskokości.
Odmiana Columna przypomina pokrojem wąski, tępo zakończony słup, wyrasta do 3 m i nadaje się do tworzenia szpalerów.
Uprawa: Żywotniki zachodnie są dość łatwe w uprawie, choć mają pewne wymagania. Źle rosną na stanowiskach zbyt suchych i wietrznych. Na niekorzystne warunki reagują ogałacaniem dolnych gałęzi. Nie lubią też zachwaszcznia, najlepiej ziemię wokoło wysypać korą. Dobrze znoszą mrozy. Większość żywotników dobrze reaguje na ciecie.
Można spróbować rozmnożyć tuje przez ukorzenianie sadzonek. Sadzonki pobiera się albo w marcu, zanim zacznie się okres wzrostu rośliny, albo w okresie od końca sierpnia do grudnia. Więcej na ten temat w artykule rozmnażanie roślin.
Gleba: Najlepiej rośnie w glebie średnio żyznej, lecz wilgotnej. Niektóre odmiany zadowalają się glebą piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą.
Stanowisko: Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych lub lekko zacienionych.
Zastosowanie: Żywotniki są ostatnio bardzo popularne i chętnie sadzone w ogrodach ze względu na dekoracyjny wyglad prze cały rok, łatwość uprawy oraz spory wybór odmian. Można z nich tworzyć szpalery i żywopłoty, które są gęste i nie wymagają formowania. Doskonale nadają się na zielone tło dla rabat kwiatowych. Odmiany kuliste ciekawie wygladają na tle trawników, odmiany o kolumnowym pokroju można posadzić niedaleko furtki lub bramy. Odmiany karłowe nadają się do małych ogrodków i na skalniaki.
Ciekawostki: Żywotniki zachodnie pochodzą z Ameryki Północnej. Od połowy XVI wieku uprawiane są w parkach i ogrodach Europy. Szczególne zastosowanie znajdowały w ogrodowych kompozycjach geometrycznych, tak zwanych. parterach charaktrystycznych dla ogrodów okresu baroku.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, galeria drzew, rośliny na zimę, drzewa do małego ogrodu, iglaki zawsze piękne.
fot.
Zywotnik zachodni Little Giant, Zywotnik zachodni Globosa Aurea F. D. Richards/Flickr CC
Żywotnik zachodni, tuja - inne zdjęcia rośliny :
Kompozycje z żywotnikiem zachodnim:
INNE CIEKAWE DRZEWA IGLASTE:
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna himalajska, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
>>> Więcej krzewów do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ROŚLINY IGLASTE
Iglaki są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...

Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
CYPRYSIK NUTKAJSKI
Strzeliste drzewo iglaste o zwisających gałęziach. Gałęzie ustawione pod katem prostym do pnia. Nie traci zielonej barwy w zimie.
Szyszki kuliste, o średnicy około 1 cm, zielone, po dojrzeniu brązowieją.
Więcej informacji o cyprysiku nutkajskim...
RÓŻANECZNIK, RODODENDRON
Duże, różnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych.
Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...
ŚWIERK BIAŁY CONICA
Idealnie stożkowata, gęsta korona oraz krótkie, delikatne igły w żywo zielonym kolorze. Szczególnie ciekawie wygląda późną wiosną, kiedy pojawiają się nowe przyrosty igieł w kolorze żółtozielonym. Jeden z najpoplularniejszych krzewów iglastych o niewielkim wzroście, dobrze prezentuje się pojedyńczo lub w grupach na rabatach.
Więcej informacji o świerku białym Conica...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
SOŚNICA JAPOŃSKA
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...