ŻYWOPŁOTYZielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
żywopłoty, zielone ogrodzienia, rośliny na żywoploty
Podwójny żywoplot z iglaków przez cały sezon spełnia dobrze swoją funkcję.

Do tego żywopłoty wydzielają dość sporo tlenu i wilgoci. Niskie żywopłoty stosuje się jako obwódki do rabat lub gdy chcemy podzielić ogród na części - np. oddzielić część gospodarczą ogrodu od wypoczynkowej. Czasem żywopłot służy za parawan, osłania nieciekawe fragmenty ogrodu. Żywopłot spełnia podobne funkcje jak płot, z tym że jest to organizm żywy i trzeba o tym zawsze pamiętać. Może być uformowany z roślin ozdobnych lub owocujących. Warto dobrze zastanowić się nad doborem odpowiednich krzewów czy drzew. Najlepiej aby były to rośliny odporne na szkodniki a do tego wytrzymałe na mróz i suszę.
Jeżeli wyszukamy rośliny o tych cechach mamy gwarancję że żywopłot dobrze spełni swoje zadania, nie przysporzy kłopotów i będzie dobrze wyglądał przez długie lata.
Najczęściej stosowany jest w żywopłotach ligustr pospolity dorastający do 3 m. ale stosujac odpowiednie cięcie możemy formować żywopłoty o różnych wysokościach. Na żywopłot nadają się również berberysy, irgi (odm. wysokie) i tawuły lub forsycje. Stosując rośliny zimnozielone uzyskujemy efektowne otoczenie ogrodu przez cały rok. Jest to niestety jednak inwestycja nieco kosztowniejsza i trochę trzeba poczekać na efekt, gdyż z reguły rośliny te wolniej rosną ale też rzadziej wymagają cięcia.
Najlepszą porą na zakładanie żywoplotu jest jesień, kiedy są odpowiednie warunki do sadzenia drzew i krzewów. Temperatura jest optymalna do przyjmowania się świeżo posadzonych roślin. Odpowiednia jest też z reguły wilgotność gleby i powietrza.

Sadzenie żywopłotu

Na początek przekopujemy odpowiedni pas ziemi i usuwamy chwasty. Uzupełniamy brakujące składniki gleby: do zbyt piaszczystego podłoża dodajemy glinę a do zbyt ciężkiego piasek. Następnie przygotowujemy glebę w zależności roślin z których zamierzmy założyć żywopłot. Wyznaczmy linię sadzenia sznurkiem i przystępujemy do sadzenia. Im gleba jest słabsza tym mniejsze robimy odległości roślinami. Trzeba też uwzglednić to jak roślina się rozrasta na boki. Zwykle krzewy iglaste i duże liściaste sadzimy w odległości 30-40 cm ale np. krzewy pigwowca potrzebują 50 cm. Wrzośce sadzi się co 25 cm, średnie krzewy co 40 cm a odmiany o bujnym wzroście co 50 cm. Świeżo posadzone rośliny nie powinny się ze sobą stykać.
Po posadzeniu drzewa i krzewy żywoplotu trzeba koniecznie obficie podlać, nawet przy deszczowej aurze. Na koniec ściółkujemy ziemię wokoło używając w tym celu kory lub trocin. Świeżo posadzone rośliny należy zacieniać podczas bardzo słonecznej pogody.

Rośliny na żwyopłoty

Najmniej kłopotów sprawiają zwykle, tradycyjne polskie drzewa i krzewy lisciaste, ktore zrzucają liście na zimę, nie są zbyt wymagające go do gleby i szybko rosną.
dodatki ogrodowe, iglaki formowane, cięcie ozdobne, galeria ogrodowa, żywopłot z iglaków, ogród zdjęcia
Żywoplot z iglaków dobrze wyglada i odgradza przez cały rok.


Z drugiej strony szybki wzrost związany jest z regularnymi cieciami żwyopłotu co jest zajęciem dość pracochłonnym.
Do tego w sezonie zimowym nie wyglada specjalnie ciekawie a bez liści funkcje odgradzania i zasłaniania spełnia tylko częściowo.
Z kolei drzewa iglaste są ozdobą i zasłoną przez cały rok ale za to są bardziej wrażliwe na spaliny , powoli rosną no i zakup iglaków na żywoplot to jednak dość spory wydatek. Oszczędniej jest kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem lub z bryłą ziemi w siatce w przypadku iglaków.
Najlepiej aby rośliny na żywoplot wybierać odpowiednio do gleby w naszym ogrodzie. Do tego trzeba również uwzględnić oświetlenie - czy żywopłot będzie rósł w słońcu czy cieniu.
Najtrudniejszy w pielęgnacji jest żywopłot z krzewów zimozielonych takich jak rododendrony, ostrokrzewy, ogniki czy laurowiśnie bowiem są to krzewy dość delikatne i wymagają specjalnych warunków uprawy. Nieco łatwiej utrzymać żywopłot z mahonii pospolitej ale pod koniec zimy cześć liści na krzewach może zasychać i brunatnieć.
Najwyższe żywopłoty, do 3 m wysokości, można uzyskać z kolumnowych odmian tui (np. odmiana Brabant), świerków, jałowców kolumnowych, cisów czy morzewi. Z drzew i krzewów liściastych na wysokie żywołoty nadają się buki, graby lipy, ligustr, karagana syberyjska, porzeczka krwista, rokitnik pospolity i ałycza.
Żywopłoty średniej wysokości można tworzyć cyprysików Lawsona, cisów, berberysów, irgi błyszczącej, tawuł, żylistków, porzeczki krwistej, i ogników.
Żywoploty nieformowane - nie wymagają regularnego strzyżenia - cięcia wykonujemy tylko w takim zakresie w jakim wymagają tego rośliny z których żywoplot się składa. Na żywopłoty nieformowane nadją się takie krzewy jak mahonia pospolita, pigwowiec, tawuła wczesna, forsycja, berberys Thunberga, krzewuszka cudowna, rokitnik pospolity, ognik szkarłatny czy żylistek szorstki.
Na niskie żywopłoty nadaje się bukszpan, mahonia , niższe odmiany jałowców i żywotników. Szczególnie niskie krzaczki bukszpanu nadają się niskie obwódki wokół rabat. Trzeba jednak pamiętać, ze w czasie ostrych zim może on przemarzać. Bardziej wytrzymałe są ziołowe krzewinki takie jak lawenda czy ruta. One też mogą być użyte przy tworzeniu niskich obwódek.
żwyopłoty, obwódki, rośliny na żywopłoty
Niski żywopłot-obwódka z ciętego bukszpanu, całość uzupełniają kępy ozdobnej trawy

Żywopłoty można tworzyć drzew i krzewów owocowych; np. porzeczek, malin, leszczyny czy borówki wysokiej. Żywopłot z drzew owocowych nie tylko oddziela od świata ale też daje plony (pod warunkiem że mieszkamy na terenach o nie zanieczyszczonym środowisku). Młode drzewa owocowe można łatwo kształtować; należy każde drzewko posadzić pomiędzy dwoma słupkami, na których rozpina się poziomo druty co 20-30 cm. Do drutów delikatnie przymocowuje się za pomocą sznurka gałązki układając je w wachlarz. Tak rosnace drzewka owocowe zajmują mniej miejsca i jest to dobre rozwiązanie dla małych ogródków.Inne pomysły na żywopłoty:

Wielogatunkowy pas roślin - Może być skomponowany z różnobarwnych iglaków. Z tyłu sadzimy pas najwyższych roślin z a przodu najnizszych. Możemy skomponować go z iglaków o stalowoniebieskich igłach, rdzawopamarańczowych czy złocistych, jak nam fantazja podpowiada.
Miłośnicy krzewów i drzew kwitnących mogą zafundować sobie zielone ogrodzenie z posadzonych naprzemiennie 3 lub 4 odmian kwitnących o różnych porach roku. Można zastosować krzewy forsycji, jaśminowców, żylistków lub tawuł.
Żywopłot pleciony można stworzyć z wierzby białej, głogu lub tarniny. Niegdyś popularna w Polsce forma ogrodzenia. Pędy splatamy gdy są miękkie. Szybko rośnie i wymaga regularnego i dość częstego przycinania.


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA STYCZEŃ

ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Ogrody,  rośliny doniczkowe zimą

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...

OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE
Ogrody, ozdobne pedy owoce i liścvie, berberys tunberga

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, przygotowujemy ogród do zimy

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


Najpopularniesze rośliny n żywopłoty:

rośliny na żywopłoty - ligustr,ogród
ligustr

rośliny na rosliny na żywopłot - jałowce,ogród
jałowce kolumnoweGLEBA PIASZCZYSTA W OGRODZIE
Gleby piaszczyste składają się z luźno ułożonych ziaren piasku, między którymi woda szybko przesiąka a powietrze swobodnie krąży. Masa organiczna szybko rozkłada się w piasku, ale jest też silnie wypłukiwana, na skutek czego nie tworzy się warstwa próchnicza. Składniki mineralne zostają szybko wywmyte do warstw głębszych, a co za tym idzie stają się niedostępne dla roślin.

więcej...
Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...
KRZEWY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

Kwiaty trudniejsze w uprawie


Sprawdź które krzewy wymagają większej uwagi, są mniej odporne na ataki szkodników i chorób, gorzej znoszą suszę i trudniejsze warunki atmosferyczne.

Krzewy trudniejsze w uprawie - zobacz...

Prawo i ogród - wycinanie drzew
Sezonowe porządki w ogrodzie często wiążą się z koniecznością wycięcia drzew, należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są regulowane przepisami prawnymi i nie każde drzewo można wycinać bez zezwolenia.
więcej na temat wycinki drzew...Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony
Ciekawe strony, przydatne liki, katalog stron internetowych
Strony zawsze pod ręką: serwisy informacyjne, kursy walut, rozkład jazy pkp, pogoda, program tv...

więcej ciekawych linków...


Katalog stron o tematyce turystycznej

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron turystycznych
INTERVAC, agroturystyka, internetowe przewodniki turystyczne, biura podróży, serwisy hotelarskie, noclegi, strony podróżników.
Iglaki zawsze piękne

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty