Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo.
Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup czy rabat wyspowych na przykład na trawnikach.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 30 do 40 cm. Ozdoba rośliny: Kwiatostany w formie koszyczków zebrane w liczne baldachogrona. Płatki kwiatów białe, środek żółty. Uprawiane są również odmiany pełnokwiatowe o kwiatach białych lub żółtych. Łodygi wzniesione, rozgałęzione, liście intensywnie zielone, ząbkowane. Pokrój zwarty, kępiasty. Roślina wydziela korzenny zapach przypominający mieszankę zapachu rumianku i wrotyczu. Pora kwitnienia: VI - IX. Uprawa: Złocień maruna zwany też wrotyczem maruna klasyfikowany jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia ale w rzeczywistości to krótkowieczna bylina. Najobficiej kwitnie w drugim roku. Roślina łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby i stanowiska. Dobrze zimuje w naszych warunkach. W czasie słonecznego i upalnego lata wymaga podlewania. Można za to zrezygnować z dokarmiania jeżeli wiosną zasililiśmy glebę kompostem.
W czasie mokrego lata liście mogą być czasem atakowane przez mączniaka - zaleca się oprysk preparatem siarkowym. Wiosną i jesienią mogą na roślinie pojawić się mszyce.
Złocienie maruna rozmnaża się przez wysiew nasion w marcu - kwietniu do pojemników lub w terminie późniejszym wprost do gruntu. Warto rozłożyć terminy wysiewu, tak by uzyskać rośliny kwitnące przez całe lato. Trzeba pamiętać, że rośliny wysiane do pojemników w pomieszczeniach będą kiełkować szybciej niż te wysiane do gruntu. Czasem nie trzeba się trudzić wysiewem bo złocienie maruna dają też samosiew.. Gleba: Gleba próchniczo-piaszczysta, odczyn obojętny. Nieodpowiednia jest ziemia podmokła oraz bardzo piaszczysta. Stanowisko: Roślina światłolubna ale nie bezpośrednie, ostre nasłonecznienie. Zastosowanie:Do obsadzania rabat i kwietników, do tworzenia kwietników dywanowych. Często bywa stosowana na obródki. Nadaje się do ogrodów o charakterze naturalistycznym. Niższe odmiany można też uprawiać jako rośliny doniczkowe, mogą być ozdobą jesiennych balkonów i tarasów. W takim przypadku trzeba bardziej zadbać o nawadnianie i zasilanie. Nadają się też na kwiaty cięte. Ciekawostki: Złocienie maruna rosną dziko na Kaukazie i w Azji mniejszej.
Jest rośliną leczniczą polecaną osoba cieriacym na migreny - ale nie powinno się stosować go bez konsultacji z lekarzem bo jest też roślina trującą. Istnieją gotowe preparaty na bazie złocienia maruna np. Feverfew, w którym stosowany jest ekstrakt z młodych liści złocienia maruna.
Rada: Jeżeli mamy więcej siewek to warto je posadzić w paru różnych miejscach i w ten sposób poszukać optymalnego stanowiska dla rośliny.
Luźne kwiatostany o kwiatach przypomnających stokrotki, barawa płatków najczęściej biała ale mogą być też kwiaty w kolorze żółtym lub różowym. Średnica kwiatów do 5 cm. Złocienie te są podkrzewami tzn. starsze części pędów drewnieją. Pokrój rośliny zwarty. Liście szarozielone, mocno powcinane, o intensywnym zapachu
Więcej informacji o złocieniach krzewiastych...
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
Druga połowa maja to odpowiednia pora by wysadzić rośliny wrażliwe na chłody, urządzić na letnio balkony i tarasy. Najpopularniejsze rośliny balkonowe to pelargonie, surfinie, werbeny czy lobelie. Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy.
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.