Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo.
Możliwości wykorzystania bylin jest wiele ale stosuje się je przede wszystkim do tworzenia wielogatunkowych rabat lub kompozycji w formie grup czy rabat wyspowych na przykład na trawnikach.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Do 15 cm. Roślina płoży się a jej pędy mają długość do 30 cm. Ozdoba rośliny: Złocistożółte, kwiatki o średnicy 2-3 cm, złożone z 8-12 płatków. Kwiaty są osadzone na szypułkach. Liście mięsiste, błyszczące o srecowatym kształcie. W dolnych kątach liści wyrastają czasem jajowate bulwki, które po dojrzeniu opadają i ukorzeniają się.
Ziarnopłon wiosenny jest byliną kłaczową - z maczugowatymi bulwkami korzeniowymi. Rozrastając sie tworzy zieloną darń. Po przekwitnięciu roślina zasycha i powoli zanika. Jeżeli wiosna jest ciepła może zacząć zanikać już w połowie maja. Pora kwitnienia: Od marca do maja. Uprawa: Roślina rodzima, pochodząca z Europy , dość łatwa w uprawie choć ma pewne wymagania co do gleby. Często spotykana w stanie dzikim w lasach łęgowych oraz krzewiastych zaroślach na skarajach lasów, na łąkach, krzewiastych zaroślach. Jest rośliną mrozoodporną, nie atakowaną przez szkodniki i choroby.
Rozmnaża się wegetatywnie za pomocą bulw korzeniowych i bulwek łodygowych. Jest roślina ekspansywną; dość szybko się rozrasta. Nasiona, które wytwarza dość rzadko mogą być roznoszone przez mrówki. Gleba: Najlepsza jest gleba zbliżona do leśnej: przepuszczalna, żyzna, wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. W gorszej ziemi gorzej kwitnie. Źle rośnie w miejscach suchych. Stanowisko: Półcień. Na stanowiskach słonecznych potrzebuje bardziej wilgotnej gleby. Zastosowanie: Do ogródków naturalistycznych i wiejskich, do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa lub naturalistycznych cześci trawnika. Lepiej nie sadzić ziarnopłonu w pobliżu innych bylin, roślin cebulowych i bulwiastych. Puste miejsca po zaniknieciu rośliny najlepiej obsadzić roślinami jednorocznymi. Ciekawostki: Wczesną wiosną można spożywać młode liście ziarnopłonu jako smaczne warzywo, lecz później, w momencie pojawienia się pąków, nabierają one palacego smaku i stają się trujące.
Dawniej ziarnopłonem leczono krzywicę i hemoriody.
W Ameryce Północnej ziarnopłon jest uważany za gatunek inwazyjny.
Złotożółte, pęciopłatkowe, niezbyt duże kwiaty, po 3- 8 na pędzie. Liście zimozielone lub częściowo zimozielone, owłosione, przypominają liście kuklika lub liście truskawki. Kwiaty wyrastają nieco ponad liście. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.
Więcej informacji o pragnii kuklikowatej...
Kwiaty nieco większe niż fiołka wonnego, w kolorze białym, niebieskim, amarantowym lub fioletowym. Ciekawe są odmiany z płatkami gęsto nakrapianymi niebieskimi plamkami. Kwiaty wyrastają na sztywnych szypułkach i mają krótkie ostrogi. Liście sercowate lub jajowate, skupione w kępki. Wytwarza rozłogi.
Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.
Więcej informacji o fiołkach motylkowatych...
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
w okresie kwitnienia pokrywają się obficie drobnymi kwiatami o intensywnych barwach. Kwiaty najczęściej w kolorze lila lub fioletowym ale mogą też być karminowe, purpurowe, różowe lub białe. Kwitnąc tworzą efektowne plamy.
Dzwonkowate, przewieszające się kwiaty wyrastające na czerwonobrązowych, długich i cieńkich łodygach. Forma wyjściowa ma kwiaty w kolorze czerwonobrunatnym na zewnątrz i żółtokremowe wewnątrz. Odmiany ogrodowe mogą być inne w kolorystyce.
Więcej ...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.