Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Czas pomyśleć o siewach warzyw i ziół

zimą  rozpoczynamy pierwsze siewy

Na przełomie lutego i marca rozpoczynamy produkcję rozsady warzyw i ziół.
Więcej o wysiewach roślin użytkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...
GALERIA ROŚLIN - Papryka roczna ozdobna łac. Capsicum annuum ang. Chilli peppers


Papryka roczna ozdobna
Odsłon : 6720 wstecz

INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


Dojrzewające papryczki fot.Jim, the Photographer/Flickr CC
Odsłon: 46


Fioletowe papryczki fot.F.D.Richards/Flickr CC
Odsłon: 54

>>>> Wydawnictwo Złote Myśli <<<<

Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: Odmiany ozdobne osiągają wysokość 20 do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Dość niepozorne kwiaty pojawiają się wiosną, mają kolor biały, zielonkawożółty lub jasnofioletowy. Są pięcioopłatkowe, osadzone po 1-3 w kątach liści. Jesienią powstają z nich charakterystyczne żółte lub czerwone owoce tworzące silny kontrast z zielonymi stożkowatymi liśćmi. Barwne owoce to jagody o różnym kształcie w zależności od odmiany o owocach żółtych, pomarańczowych, czerwonych lub ciemnofioletowych.
Liście eliptyczne, zaostrzone, całobrzegie.
Ciekawe odmiany :
Fiesta - owoce stożkowate o długości 5 cm, szerokości 3-5 cm najpierw białe, później żółte, w końcu czerwone.
Holiday Cheer - owoce kuliste o średnicy 0,5-1 cm początkowo kremowe, później czerwone.
Masquerade - o owocach żółtych pomarańczowych i czerwonych,
Red Missile - o owocach kremowoczerwonych.
Odmiany owocach zaokrąglonych na wierzchołku: Elfe,Feuerwerk, Flips, Hokus Pokus.
Odmiany o owocach lekko wydłużonych i zakrzywionych w kształcie rogu : Hexe, Christmas Greeting.
Pora kwitnienia: Wiosna.
Uprawa: Roślina wymaga trochę uwagi, regularnego podlewania i niezbyt wysokiej temperatury w czasie uprawy - od 15 do 18 stopni Celsjusza. Roślinę rozmnaża się z nasion. W uprawie doniczkowej można je wysiewać od stycznia do czerwca wówczas owoce zabawiają się od sierpnia do grudnia. W uprawie gruntowej nasiona wysiewamy w marcu-kwietniu, owoce zabawiają się około połowy Września. Gdy siewki wytworzą dwa liście pikuje się je do skrzynek a następnie przenosi do doniczek o średnicy 12 cm. Do gruntu wysadza się paprykę w początku czerwca w rozstawie 30 x 40 cm.
Niektóre odmiany wymagają uszczykiwania. Aby owoce nie marszczyły się należy intensywnie podlewać roślinę unikając powstawania stojącej wody. Latem należy nawozić co tydzień w zimie natomiast od dwóch do trzech tygodni nawozem wieloskładnikowym.
W okresie letnim papryka ozdobna może być wystawiona na balkonie lub tarasie - powinna mieć zapewnioną temperaturę około 20 stopni Celsjusza, zimą zaś od 12 do 15 stopni Celsjusza.
Przesadzanie - Z powodu rocznej uprawy nie istnieje konieczność przesadzania.
Papryki ozdobne mogą być niestety atakowane przez takie szkodniki jak - mszyca, miniarka psiankowianka, przędziorek chmielowiec. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Gleba: Ziemia kompostowa lub liściowa zmieszana z substratem torfowym 1/1 lub sam torf wysoki zwapnowany i nawieziony nawozem wieloskładnikowym.
Stanowisko: Rośliny te powinny stać w jasnych miejscach.
Zastosowanie : Roślina doniczkowa do uprawy w pojemnikach na balkonie a także w gruncie. Czasem, ze względu na ozdobne owoce stosowana w jesiennych kompozycjach w zestawieniu z innymi roślinami.
Ciekawostki : Papryka roczna to krzew pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej. W XVI wieku hiszpańscy żeglarze sprowadzili tą roślinę do Europy. Stąd właśnie pochodzi jej inna nazwa - pieprz hiszpańskich. Gatunek obejmuje liczne odmiany użytkowe i ozdobne.
fot.
Dojrzewające parpryczki - Jim, the Photographer/Flickr CC
Parpryczki fioletowe- F. D. Richards/Flickr CC

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, rośliny na balkony i tarasy, rośliny o ozdobnych owocach, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.


>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<

Katalog stron o zdrowiu

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.

zobacz katalog....
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2020

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2020


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA MAJ

PARADA RÓŻANECZNIKÓW I AZALII
Ogrody, maj różaneczniki i azalie

Różaneczniki i azalie należące do rodzaju Rhododenron to bez wątpienia jedne z najefektowniej kwitących krzewów. Jako rośliny z grupy wrzosowatych majĄ pewne specyficzne wymagania - jeśli zostaną one spełnione to w maju odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Doskonale komponują się z innymi roślinami, są żelaznym punktem wszystkich wiosennych targów i wystaw ogrodniczych. więcej zdięć różaneczników i azalii ...

SADZIMY LETNIE KWIATY CEBULOWE
Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe

Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być przechowywane przez zimę w pomieszczeniach.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie. Do mniej znanych letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych należą: kanny (pacioreczniki), tygrysówki pawie, krokosmie, psi ząb, szczawik Deppego, acidantery dwubarwne, liatry kłosowe, zawilce wieńcowate, homerie czy iksje. Większość letnich kwiatów cebulowych to rośliny okazałe o wyrazistych barwach, tworzace mocne akcenty w ogrodzie.
więcej kwiatach cebulowych i bulwiastych kwitnących latem...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...


Porady ogrodnicze :
ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Naturalne sposoby pielęgnacji roslin doniczkowych

Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


Nieskażona natura, krajobraz z łagodnie opadającymi pagórkami i kopułami drewnianych cerkwi.

 Beskid niski, Lackowa, ciekawe miejsca

Smerekowiec, Gorlice, Ropa, Jasło, Magura Małastowska.
więcej o atrakcjach Beskidu Niskiego...

Księgarnia Internetowa
Złote Myśli :


złote myśliStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty