Wysokość: Od 10 do 50 cm i 25-30 cm wszerz. Najczęściej przyrasta 8-10 cm rocznie.
Ozdoba rośliny: Fitonie uprawia się głównie ze względu na urodę liści. Liście są eliptyczne, ciemnozielone, z bardzo wyraźnym, białym rysunkiem (żyłkami liści). Kwiaty niepozorne, zielonelub białe. Najlepiej je usunąć co wpłynie na urodę liści.
Fitonie to rośliny płożące, moga czasem piąć sie np. po ścianie.
Pokrój rośliny niski i dość szeroki.
Roślina nie wydziela żadnego zapachu.
Pora kwitnienia: Lato.
Uprawa: Fitonia to roślina dla bardziej doswiadczonych ogrodników. Przede wszystkim potrzebuje wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Jeżeli któregoś z tych czynnikow zabraknie szybko marnieje. Nie wolno jej przesuszyć.
Nie lubi przeciągów ani wyziewów z urządzeń gazowych.
Potrzebuje wysokiej temperatury - minimalna to 18 st.C, ale najlepsza to 21 st.C. Maksymalna temperatura wynosi 27 st.C, ale wówczas wilgotność powietrza musi być bardzo duża.
Latem należy fitonie codziennie zraszać letnią wodą.
Podlewamyfitonię latem obficie, 2-3 razy w tygodniu, zimą o połowę mniej ale tak, by nie przesuszyć ziemi. Najlepsza jest woda deszczowa lub zmiękczona.
Dokarmiamy latem, co 14 dni - połową dawki nawozu płynnego dodawanego do wody.
Liści nie czyścimy , wystarczy codzienne zraszanie. Nie używamy środka do nabłyszczania liści.
Mało rozgałęzione pędy fitonii
przycinamy wczesnym latem. Młode pedy uszczykujemy 2-3 razy w sezonie, dzięki temu roślina silnie się rozgałęzi.
Przesadzanie raz do roku na wiosnę. Zapewniamy roślinie dobry drenaż, używamy płytkich doniczek, bo fitonie nie korzenią się zbyt głęboko.
Najlepszym
podłożem jest ziemia gliniasta lub torfowa.
Światło - roślina cieniolubna - zbyt dużo światła, nawet rozproszonego może jej zaszkodzić.
Przy zbyt silnym nasłonecznieniu i suchej atmosferze liście fitonii zwijają się. wtedy trzeba zanurzyć doniczkę w wodzie i ustawić ja w miejscu półcienistym.
Podobne roślina reaguje na zbyt małą wigotność powietrza.
Jeżeli dolne liście żółkną to znaczy że ma nadmiar wody - wtedy pozwalamy roślinie przesnąć a potem rzadziej podlewamy.
Opadające liście i brak przyrostów to sygnał, że jest zbyt zimno - trzeba fitonię przestawić w cieplejsze miejsce.
Fitonie są generalnie rzadko atakowane przez choroby i szkodniki, choć czasem mogą ją zaatakować mszyce.Zwalcznie opisane w artykule
szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie Przez podział roślin latem ale ponieważ młode rośliny są najładniejsze, lepiej co roku wyhodować nowe rośliny z sadzonek. Sadzonki ukorzeniamy wiosną. Podłoże do sadzonek powinno być miesznaka pól na pół piasku i ziemi gliniastej. Sadzonki powinny mieć zapewnioną temperaturę 24 st.C i wilgotnośc (np. przez przykrycie słoikiem lub torbką foliową na pałąku).
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Lubi towarzystwo innych roślin np. małych paproci, pilei, skrzydłokwiatu czy bluszczu. Dorze jej robi wytwarzany przez nie wilgotny mikroklimat. Dobrze rośnie w szklanych naczyniach.
Ciekawostki: Fitonia pochodzi z Peru - do Europy sprowadzono ją w 1867 roku a jej nazwa pochodzi od nazwiska dwóch dziewiętnastowiecznych dam zajmujących sie botaniką.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe,
choroby roślin doniczkowych,
rośliny doniczkowe zimą,
ozdobne pędy, owoce i liście..