Typ rośliny : Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Osiąga około 120 cm wzrostu.
Ozdoba rośliny: Jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Liście są duże i szerokie, z charakterystycznym oryginalnym, różnobarwnym rysunkiem, różniącym sie u różnych gatunków. W miarę wzrostu roślina traci dolne liście. i ma ogołoconą łodygę. Można ją wtedy ściąć i pozwolić jej odrosnąć. Starsze okazy difenbachii niekiedy wydają kwiaty. Kwiatostan jest niezbyt okazały, cieńki z zielonkawą pochwą - jest często usuwany przez kwiaciarzy, bo kwitnienie osłabia roślinę. Difenbachia nie wydziela żadnego zapachu jednak sok z tej rośliny jest uważany za silnie trujący - gdy dostanie się do ust może spowodować uduszenie.
Uprawa: Potrzebne jest pewne doświadczenie w uprawie roślin ozdobnych. Difenbiachia wymaga właściwej temperatury i wilgotności powietrza; choć dobrze znosi większość warunków z wyjątkiem spalin i przeciągów.
Optymalna temperatura wynosi 15-18 st.C . Przez krótki okres znosi nawet temperaturę 10 st.C ale czasem traci wtedy dolne liście. Maksymalna temperatura w lecie to 24 st.C - musi jednak towarzyszyć jej wysoka wilgotność powietrza.
Podlewanie 2-3 razy w tygodniu. Najlepsza do podlewania jest woda deszczowa. W zimie utrzymujemy ziemię lekko wilgotną; podlewamy letnią wodą, nie częściej niż co 7 dni.
Dodatkowo wstawiamy doniczkę podstawki z wodą i kamykami.
Liście czyścimy co 2-3 tygodnie gąbką podtrzymując je ręką bo łatwo można je obłamać.
Roślina długowieczna, ale ze względu na naturalne obumieranie dolnych liści i ogałacanie się łodygi warto co 3-4 lata wyprowadzić nowe rośliny z sadzonek. Sadzonki najczęściej sporządzamy z wierzchołków pędów, bądź fragmentów łodygi o długości około 8 cm. Te ostatnie pozostawiamy na 2 dni aby przeschły, po czym umieszczamy je w podłożu i utrzymujemy temperaturę 21-24 st.C i wysoką wilgotniść. Wszystkie czynnośći wykonujemy w rękawiczkach.
Przesadzanie raz do roku do doniczki nieco wiekszej niż poprzednia.
Podłoże: Ziemia gliniasta.
Dokarmianie: W lecie dokarmiamy nawozem płynnym przy podlewaniu raz w miesiącu.
Stanowisko: Nie musi stać przy oknie ale lubi światło, szczególnie odmiany o pstrych liściach.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, efektowna ze wzgledu na ciekawe liście. Mniejsze odmiany nadają sie do kompozycji mieszanych z roślinami o zielonych liściach. Większe egzemplarze lepiej prezentują się posadzone samotnie.
Difenbachie nadają się także do uprawy hydroponicznej.
Ciekawostki: Pochodząca z Brazylii difenbachia swą nazwę zawdzięcza Diffenbachowi - cesarskiemu ogrodnikowi pałacu w Schönbrunn w Austrii z pierwszej połowy XIX wieku.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe,
choroby roślin doniczkowych,
szkodniki roślin doniczkowych,
rośliny doniczkowe zimą,
rośliny doniczkowe latem,
naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,
rośliny na zimę,
ozdobne liście,
fot.
Difenbachia upstrzona białymi plamami, Difenbachia o białych liściach z zielonym brzegiem, difenbachia w środowisku naturalnym -
Forest and Kim Starr/Flickr CC
Difenbachia kwiatostan -
gianni del bufalo/Flickr CC