Typ rośliny : Pnącze wieloletnie
Wysokość: Jest pnączem, którego pędy osiągają nawet 10 metrów długości.
Ozdoba rośliny: Białe kwiaty o bardzo intensywnym, ale przyjemnym zapachu. Liście są skórzaste, błyszczące, zielone lub z białym obrzeżem. Owoce stefanotisa są zielone i mają eliptyczny kształt, ale w uprawie pokojowej rzadko się zawiązują. Długie pędy rośliny można rozpinać na pałąkach zamocowanych na doniczce - przez co roślina sprawi wrażenie gęsto ulistnionej.
Pora kwitnienia: Kwiaty pojawiają się od maja do września.
Uprawa: Stefanotis niestety nie należy do łatwych w uprawie, ma swoje wymagania, bywa atakowany przez szkodniki, ale jest stosunkowo odporny na choroby.
Temperatura - latem stefanotis najlepiej czuje sie w temperaturze 20-22 st.C. Jeżeli temperatura przekroczy 25 st.C przestaje rosnąć i kwitnąć. Zimą najodpowiedniejsza jest temperatura 14-16 st.C. Roślina nie lubi też dużych wahań temperatury oraz przeciągów.
Podlewanie - od końca marca do końca września stefanotis potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Zaniedbanie tego może doprowadzić do zrzucenia kwiatów i pąków. Roślinę podlewamy często i obficie letnią woda, najlepiej nie chlorowaną i bez wapnia; jego nadmiar powoduje wystąpienie chlorozy na młodych listkach. W lecie należy zapewnić roślinie również wysoką wilgotność powietrza przez częste zraszanie, ale unikamy moczenia kwiatów ponieważ mogą przez to ściemnieć. Do zraszania też używamy wody o małej zawartości wapnia - np. przegotowanej. Zimą ograniczamy podlewanie nie dopuszczając jednak do przesuszenia bryły korzeniowej.
Suche powietrze sprzyja występowaniu przędziorków, które powodują osłabienie rośliny, żółknięcie i zrzucanie lisci. Na przędziorki stosować oprysk.
Innymi szkodnikami atakującymi stefanotisy są wełnowce i tarczniki. Jeżeli jest ich niedużo wystarczy zmyć liście tamponami z waty nasączonej denaturatem, jeżeli jest ich więcej zastosować oprysk.
Jeżeli dolne części pędów zaczynają łysieć, przycinamy roślinę zmuszając ją rozkrzewienia sie. Stefanotisy nie lubią preparatów do nabłyszczania liści oraz wyziewów z urządzeń gazowych.
Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać od wiosny do połowy lata z połzdrewniałych kawałków pędów, majacych co najmniej po dwie pary liści. Sadzonki ukorzeniamy w piasku lub perlicie przy zachowaniu dużej wilgotności powietrza i umiarkowanej podłoża przy temperaturze 22-24 st.C. Ukorzenianie trwa około 2 miesięcy. Stefanotisy można też rozmnażać z nasion, ale siewki zakwitają dopiero po 3-4 latach, podczas gdy rośliny otrzymane z sadzonek niekiedy już po roku.
Podłoże: Najlepszym podłożem jest mieszanina ziemi liściowej i darniowej w rówych proporcjach o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Młode egzemplarze przesadzamy co roku lub co 2 lata w marcu lub na początku kwietnia, wkładając na dno doniczki grubą warstwę drenażu. Starszym egzemplarzom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Dokarmianie: W okresie wegetacji regularnie dokarmiamy stefanotisy nawozem wieloskładnikowym, stosując dawki o 1/3 mniejsze od zalecanych na opakowaniu. Zasilamy nawozami zawierajacym i niewiele azotu, bo zbyt duża ilość tego pierwiastka może jej zaszkodzić.
Stanowisko: Stefanotis wymaga bardzo dużej ilości światła, ale nie lubi długotrwałego, bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem. Najlepsze stanowisko : tuż przy oknie od strony południowo-zachodniej. Jeżeli światła jest zbyt mało, roślina słabo kwitnie i wypuszcza wiotkie pędy i delikatne, jasnozielone liście, które żółkną i opadają.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, bardzo efektowna, może być ustawiona w towarzystwie innych roślin. Dobrze rośnie w oranżeriach.
Ciekawostki: Dawniej stefanotisami ozdabiano bukiety i wiązanki ślubne - stąd też angielska nazwa - Bridal Wreath - czyli wieniec ślubny.
Stefanotis to pnącze pochodzące z Madagaskaru.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe,
rośliny pachnące ,
choroby roślin doniczkowych,
rośliny doniczkowe zimą rośliny na zimę,
kwiaty cięte,
mowa kwiatów.
fot.
Stefanotis bukietowy kwiaty -
Forest and Kim Starr/Flickr CC
Stefanotis bukietowy na ścianie -
cultivar413/Flickr CC