Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: Kupuje się rośliny o wysokości 30-40 cm. W mieszkaniu, w doniczce mogą wyrosnąć do 120-150 cm.
Ozdoba rośliny: Największą ozdobą rośliny są efektowne, duże lejkowate kwiaty. Ich barwy są zwykle jaskrawe - najczęściej czerwone, żółte, różowe, białe lub pomarańczowe. Wyraźnie odbijają się od ciemnej zieleni błyszczących liści. Są również odmiany dwubarwne. W zależności od odmiany mogą to być kwiaty pojedyńcze, półpełne lub pełne. Ze środka kwiatu wyrasta tzw. kolumna, na której umieszczone są pręciki. Poszczególne kwiaty żyją krótko - około 36 godzin, ale ciągle pojawiają się nowe.
Róża chińska może mieć pokrój rosłożystego krzewu lub drzewka na pojedyńczej łodydze
Pora kwitnienia: Nieprzerwanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Uprawa: Hibiskus doniczkowy nie jest specjalnie trudny w uprawie ale aby wykształcił kwiaty i zakwitł musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy ustawić go w miejscu jasnym ale chronić przed silnym, prażącym słońcem. Czasem zdarza się że obsypany pąkamiu hibiskus nagle je zrzuca. Pąki i kwiaty mogą opadać z powodu zmiany miejsca lub braku wody. Aby temu zapobiec trzeba zwiększyć wilgotność powietrza.
Temperatura: W okresie wegetacji powinna wynosić 18-21 st.C. Jeżeli zimą spadnie poniżej 10 st.C liście zaczną opadać. Maksymalna temperatura latem to 27 st.C. Roślinie trzeba zapewnić dużo świeżego powietrza latem, nie znosi też wyziewów z urządzeń gazowych.
Podlewanie: W trakcie kwitnienia róża chińska potrzebuje dużo wody i składników odżywczych. W okresie wegetaji podlewamy przynajmniej 2 razy w tygodniu a jeśli jest gorąco i sucho to częściej. Nie dopuszczamy do zalania i powstawania stojącej wody bo korzenie mogą zgnić. Raz w tygodniu spryskać wodą, egzemplarze z pąkami spryskać codziennie. Zimą rzadziej ale jeżeli w mieszkaniu jest centralne ogrzewanie to przynajmniej co 2 dni. Do podlewania stosować wyłącznie miękką wodę. Zimą podlewać raz w tygodniu, zwłaszcza gdy temperatura jest niezbyt wysoka.
Zraszanie utrzymuje też roślinę w czystości ale w razie potrzeby można też odkurzyć liście ściereczką.
Podłoże: Dobrze rośnie w ziemi gliniastej ale dla młodych roślin lepsze jest lżejsze podłoże z dodatkiem torfu.
Dokarmianie: W trakcie kwitnienia roślinę należy dokarmiać nawozem płynnym co 14 dni.
Cięcie : Przycinać każdej wiosny co zapewni odpowiedni pokrój i obfite kwitnienie. Latem skracamy zbyt długie pędy.
Przesadzanie: Właściwą porą do tego zabiegu to wiosna, zaraz po cięciu rośliny. Nie przesadzamy do zbyt dużych doniczek, bo hibiskus lepiej kwitnie w doniczce troche przyciasnej.
Rozmnażanie: Przez sadzonki lub odkłady. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy wiosną - wybieramy pęd z przynajmniej dwiema parami zdrowych liści i zdrowym wierzchołkiem wzrostu. Przycinamy łodygę tuż pod liśćmi, usuwamy dolną parę liści, miejsce cięca zanurzamy w ukorzeniaczu. W doniczce z podłożem i warstwą drenażu umieszczamy sadzonkę, podlewamy i okrywamy np. słoikiem. Codziennie na chwile zdejmujemy okrycie, zapewniamy wilgotność podłoża i temp. 18 st.C (najlepsza dla ukorzeniania hibiskusa). Sadzonki ukorzenione wiosną powinny zakwitnąć jeszcze w tym samym roku.
Zastosowanie: Roslina doniczkowa do uprawy w mieszkaniu, doskonała również do oranżerii. Dobrze wygląda i czuje się w towarzystwie roślin, które stworzą dla niej odpowiednie tło: cisusa, filodendrona czy draceny. Latem można hibiskusy doniczkowe wystawić do ogrodu, na taras lub balkon ale miejsce musi być lekko zacienione.
Ciekawostki: Jest rośliną strefy subtropikalnej - pochodzi z Indii i Chin.
Czasem przypisuje się tej pięknej roślinie złe oddziaływanie na zdrowie człowieka. Ciekawa jest historia z tym związana: podobno w latach 60-tych ubiegłego wieku w pewnym szpitalu rósł pięknie kwitnący okaz róży chińskiej. Ponieważ narażony był na uszkodzenia z powodu obrywania gałazek na sadzonki, sprytny personel umieścił pod nim napis "roślina szkodliwa dla zdrowia" i w ten sposób uratował ją od całkowitego zniszczenia. Ale zła sława pozostała ;)
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe,
choroby roślin doniczkowych,
szkodniki roślin doniczkowych,
rośliny doniczkowe zimą naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,
kwiaty cięte,
mowa kwiatówrośliny egzotyczne na balkony i tarasy,
hibiskus ogrodowy, ketmia syryjska.