GALERIA ROŚLIN POKOJOWYCH - Zielistka łac. Chlorophytum ang. Spider Plant |
|

Zielistka Odsłon : 3498 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Od 10 do 50 cm i tyle samo wszerz.
Ozdoba rośliny: Zielistka Sternberga tworzy kępy łukowato wygiętych, wąskich liści, zwykle zielonych z szerokim biało-kremowym pasem pośrodku. Czasem układ barwnych pasów jest odwrotny. Kwiaty białe i niepozorne, powstają na długich, cieńkich, kremowych pędach - wkrótce w ich miejscu rozwijają się małe roślinki. Jeżeli takich pedów pojawi sie więcej a roślinę umieści się w wiszącym pojemniku, wygląda ona bardzo efektownie ze zwisającymi pękami młodych roślinek.
Roślina nie wydziela żadnego zapachu.
Pora kwitnienia: Kwiaty moga pojawiać się o każdej porze ale najwięcej latem.
Uprawa: Zielistka to jedna z najłatwiejszych do uprawy i najmniej wymagających roślin pokojowych. Toleruje dość szeroki zakres temperatur powyżej 0 st.C. W lecie zraszamy roślinę codziennie i chronimy przed bezpośrednim nasłoncznieniem.
Zielistka jest wytrzymała ale lubi świeże powietrze.
Podlewamy zielistki w lecie 2-3 razy w tygodniu, zimą nieco rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę i nie ginie, gdy się o niej czasem zapomni. Do podlewania najlepiej stosować wodę ubogą w wapń, ogrzaną do temperatury pokojowej.
Dokarmianie : Latem dajemy płynny nawóz co 14 dni przy podlewaniu.
Liści nie czyścimy wystarczy codzienne zraszanie. Liście są zbyt kruche by je myć. Nie używamy środka do nabłyszczania liści.
Obumarłe liście usuwamy obcinając nożyczkami w miejscu, gdzie zdrowa tkanka graniczy z uszkodzoną, nie naruszając zielonej tkanki liści.
Przesadzanie raz - dwa razy do roku - wskazówką są korzenie przerastające w dnie doniczki oraz widoczne zatłoczenie w doniczce.
Najlepszym podłożem jest ziemia gliniasta. Dobrze rośnie też w uprawie hydroponicznej.
Światło : Dobrze znosi miejsca zacienione ale przy dobrym oświetleniu paski na liściach są bardziej wyraziste.
Zabarwione na brązowo czubki liści świadczą o zbyt niskiej wilgotności powietrza albo obecności w doniczce stojącej wody.
Zielistki są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki, choć czasem mogą ją zaatakować przędziorki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie bardzo łatwe - przez rozmnóżki. Gdy podrosną i wytworzą korzonki można je posadzić w nowej doniczce. Można też dzielić duże rośliny ale trzeba to robić ostrożnie, gdyż łatwo uszkodzić liście.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Dobrze rośnie z każdą roślina pokojową. W lecie można ją sadzić w ogrodzie jako roślinę rabatową.
Ciekawostki: Zielistka pochodzi z Afryki Południowej. Jako roślina pokojowa została wprowadzona w Anglii w połowie XIX wieku. Gatunek wyjściowy ma liście całkowicie zielone.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny do sypialni.
fot.
Zielistka liście - Forest and Kim Starr /Flickr CC, zielistka kwiaty William Lachance/Flickr CC
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
nefrolepis (paprotka),
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
pelargonia wielkokwiatowa, angielska,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|