GALERIA ROŚLIN POKOJOWYCH - Wilczomlecz lśniący łac. Euphorbia millii ang. Crown-of-thorns or Christ Plant |
|

Wilczomlecz lśniący Odsłon : 3751 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Sukulent
Wysokość: W naturze krzew może osiągać do 180 cm, w uprawie doniczkowej wzrost regulowany jest przez cięcie.
Ozdoba rośliny: Pomarańczowoczerwone przykwiatki. Kwiaty na długich szypułkach, są drobne, małe. Przykwiatki mogą być też czerwone, różowawe, białe lub żółte.
Liście lancetowate, koloru żywo zielonego. Wilczomlecz lśniący jest sukulentem pędowym - tworzy kanciste, mięsiste, rozgałęzione pędy pokryte ostrymi kolcami.
Pora kwitnienia: Wilczomlecz lśniący jest rośliną dnia krótkiego kwitnie od końca jesieni do początku wiosny.
Uprawa: Nie jest to roślina zbyt trudna w uprawie ale pewne warunki trzeba jej jednak zapewnić. Lubi miejsca suche, ciepłe i słoneczne. Ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury - optymalna wynosi 16-18 st.C. a w okresie wybarwiania przykwiatków 15 st.C. Dobrze znosi suche powietrze. Podlewamy go umiarkowanie, zimą tylko tyle, aby ziemia w doniczce nie przeschła całkowicie. Roślina nie znosi nadmiernej wilgotności podłoża i powietrza.
Rozmnażanie z sadzonek zielnych pobieranych w kwietniu-maju lub zdrewniałych pobieranych po okresie kwitnienia. Sadzonki należy wypłukać z soku mlecznego przez zanurzenie w ciepłej wodzie.
Uwaga ! biały sok jak i cała roślina jest trujący. Zabiegi najlepiej wykonywać w rękawiczkach, chronić nos, usta i oczy przed kontaktem z sokiem rośliny.
Wilczomlecze lśniące przesadzamy co 2-3 lata.
W okresie letnim można wystawić roślinę do ogrodu w zaciszne ale słoneczne miejsce.
Podłoże: Ziemia inspektowa lub liściowa z dodatkiem torfu wysokiego, przepuszcalna, próchnicza. Odczyn pH 6,0-6,5.
Dokarmianie: W okresie pełnej wegetacji wilczomlecz można dokarmiać co 10-14 dni roztworem nawozu wieloskładnikowego lub nawozu do kaktusów i sukulentów.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa. Jako sukulent lubiący ciepłą i suchą atmosferę doskonale nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Nie przeszkadza mu ciepłe powietrze, może rosnąć na parapecie, pod którym umieszczony jest kaloryfer.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Madagaskaru. Ze względu na duże, ostre kolce bywa nazywana koroną cierniową.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą rośliny na zimę, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
nefrolepis (paprotka),
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
pelargonia wielkokwiatowa, angielska,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...
CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce. więcej na temat odmian truskawek...
RELAKS W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej. Do zestawów mebli ogrodowych można też dokupić huśtawkę i parasol. Nowoczesne parasole z regulowaną czaszą można zaopatrzyć w moskitierą, która ochroni nas przed atakami owadów, co może być uciążliwe, zwłaszcza w drugiej połowei lata i jesienią. więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|