Do kompostowania nadają się liście drzew owocowych ziarnkowych i pestkowych, liście jarzębiny, jesionu, klonu, leszczyny, lipy, olszy, i wierzby. Można też skompostować liście buku a powstały z nich kompost będzie bogaty w wapń. Liście dębu nadają się do przygotowania podłoża torfowiskowego a kompost z liści brzozy ma działanie lecznicze. Nie nadają się na kompost: liście kasztanowca, orzecha włoskiego, topoli, platanu oraz igły świerka.
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Uwaga! Nie łączymy w jednej przesyłce cebulek kwiatów z sadzonkami roślin. Wysyłamy oddzielnie ze względu na odległe terminy sadzenia.
Cebulki możesz połączyć z:
nasionami , grzybniami , koszykami, doniczkami , asortymentem dla ptaków >>>ZOBACZ WIĘCEJ CIEKAWYCH ROŚLIN...
Typ rośliny : Roślina zielna pokojowa Wysokość: Z reguły od 50 do 70 cm, mniejsze jest anturium Sherzera o wysokości do 25 cm i szerokości 38 cm. Ozdoba rośliny: Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym.
Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm. Osadzone są na niej kwiaty męskie i żeńskie z bardzo zredukowanym okwiatem.
Liście anturium są podłużne, sercowate, o długości 30-40 cm, błyszczące, ciemnozielone. Pora kwitnienia: Może kwitnąć przez cały rok ale najobficiej w okresie od lutego do czerwca. Uprawa: Nie jest to roślina dla początkujacych, dobrze rośnie tylko wtedy gdy ma zapewnione odpowiednie warunki. Temperatura powinna być stała - zwłaszcza w zimie. Nie wolno dopuszczać do zbyt ostrego spadku temperatury; minimalna wynosi 15 st.C a maksymalna 29 st.C przy dużej wilgotności powietrza. Roślina nie lubi zimnych przeciągów.
Podlewamy anturium wodą o temperaturze pokojowej, miekką i bez chloru - może być to deszczówka.
Anturium lubi być zraszane - najlepiej codziennie deszczówką. Wilgotność powietrza można utrzymać wstawiając roślinę do doniczki zewnietrznej z wilgotnym mchem lub trofem lub na mkorych kamykach.
Liście czyścimy ręcznie, co 2 miesiące można użyć substancji nabłyszczającej.
Anturium właściwie pielegnowane jest rośliną długowieczną. Rozmnażanie to zajęcie raczej dla specjalistów ale można spróbować podzielić roślinę w styczniu lub lutym. Podłoże: Bardzo ważne jest zastosowanie właściwego podłoża; powinno być lekkie, próchnicze i przepuszczalne o pH 4,5-5,5. Można zastosować ziemię torfową z dodatkiem ziemi zawierającej liście drzew leśnych - iglastych i liściastych, korę, zwietrzałą glinę i wegiel drzewny. Dokarmianie: Dokarmianie przeprowadzać wiosną i latem, gdy roślina najwięcej kwitnie i rośnie. Zasilamy co 14 dni nawozem płynnym. Stanowisko: Dobrze oświetlone lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina nie lubi silnych, zimnych przeciągów. Zastosowanie: Anturium uprawia się przede wszystkim jako roślinę szklarniową na kwiat cięty lub jako roślinę doniczkową. Kwiaty anturium są bardzo trwałe. Nie potrzebuje towarzystwa innych roślin ale dobrze rośnie w sąsiedztwie krotonów i niektórych storczyków. Ciekawostki: Uprawiane w doniczkach anturium to mieszaniec, gatunek wyjściowy pochodzi z Kolumbii.
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych. więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
Popiół z ogniska jako środek odkwaszający i użyźniający
Popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska też może się przydać. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych. więcej na temat naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stowrzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.