GALERIA ROŚLIN POKOJOWYCH - Sansewieria gwinejska, wężownica łac. Sansevieria trifasciata ang. Snake plant |
|

Sansewieria gwinejska, wężownica Odsłon : 8079 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Sukulent
Wysokość: Poszczególne liście mogą rosnąć do wysokości 1 m. Zwykle osiąga 30-46 cm wysokości, z 5-12 liśćmi.
Ozdoba rośliny: Wysokie, mieczowate liście, najczęściej z poprzecznymi , nieregularnymi pręgami. Niektóre odmiany mają żółte obrzeżenie, z kolei odmiana Variegata tworzy płaskie rozety podobne do aloesu.
Sansewierie tworzą wysokie kwiatostany, składajace się z drobnych, żółtokremowych, gwiazdkowatych kwiatów. Kwiatostan wyrasta wprost z ziemi, obok liści. Kwiaty mają delkatną woń.
Pora kwitnienia : Może zakwitnąć o każdej porze ale najczęście zdarza się to latem. Po przekwitnięciu pęd usunąć.
Uprawa: Sansewierie uprawia się jako rośliny pokojowe od stuleci bowiem jest to roślina, która znosi niemal wszystkie warunki, z wyjątkiem nadmiernego podlewania, które może spowodować śmierć rośliny. Mięsiste liście gromadzą wodę na zapas, tak że nie przeszakadza im okresowa susza. Latem podlewamy sansewierie co 7-10 dni, zimą co 21 dni, chyba że stoi blisko grzejników. Roślina jest długowieczna, pod warunkiem że nie zostanie zalana.
Temperatura w zimie toleruje 10 st.C ale rośnie w temperaturze nie niższej niż 16 st.C. Latem odpowiednia jest temperatura pokojowa, nie wyższa niż 24 st.C.
Nie wymaga cięcia - usuwamy jedynie chore lub uszkodzone liście.
Przesadzamy niezbyt często, gdyż zakwita lepiej w przyciasnej doniczce. Wystarczy przesadzać co 2 lata.
Czyścimy liście wilgotną szmatką, jeśli są zakurzone. Nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Podłoże: Ziemia gliniasta. Powinien być zrobiony dobry drenaż a roślina solidnie osadzona w doniczce bo ma tendencję do przewracania się.
Dokarmianie: Latem dodajemy płynnego nawozu do wody co 3 tygodnie.
Stanowisko: Lubi miejsca nasłonecznione, szczególnie w okresie kwitnienia, poza tym toleruje miejsca zacienione.
Rozmnażanie wiosną przez podział, jeżeli chcemy zachować cechy rośliny matecznej. Można też rozmnażąć z sadzonek liściowych latem. Ukorzeniamy w piasku, trwa to około miesiąca w temp. 21 st.C.
Zastosowanie: Roślina pokojowa w sam raz do dobrze ogrzewanych mieszkań - wytrzyma nawet na parapecie nad gorącym kaloryferem. Niezbyt dobrze rośnie w kompozycjach bo potrzebuje mniej wody niż inne rośliny. Jednak ze względu ciekawy kontrast z innymi roślinami można postawić ją w osobnej donicy albo wstawić do dużego pojemnika z całą doniczką, którą wkada się przedtem do większej z piaskiem - to uchroni ja przed nadmierną wilgocią.
Ciekawostki: Sansewieria pochodzi z zachodniej Afryki.
Nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego księcia Raimondo di Sangro, z Sansevero, który żył w XVIII wieku.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe,
choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny do sypialni.
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
nefrolepis (paprotka),
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
pelargonia wielkokwiatowa, angielska,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...
CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce. więcej na temat odmian truskawek...
RELAKS W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej. Do zestawów mebli ogrodowych można też dokupić huśtawkę i parasol. Nowoczesne parasole z regulowaną czaszą można zaopatrzyć w moskitierą, która ochroni nas przed atakami owadów, co może być uciążliwe, zwłaszcza w drugiej połowei lata i jesienią. więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|