GALERIA ROŚLIN POKOJOWYCH - Stefanotis bukietowy łac. Stephanotis floribunda ang. Madagascar Jasmine,Bridal Wreath |
|

Stefanotis bukietowy Odsłon : 890 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Pnącze wieloletnie
Wysokość: Jest pnączem, którego pędy osiągają nawet 10 metrów długości.
Ozdoba rośliny: Białe kwiaty o bardzo intensywnym, ale przyjemnym zapachu. Liście są skórzaste, błyszczące, zielone lub z białym obrzeżem. Owoce stefanotisa są zielone i mają eliptyczny kształt, ale w uprawie pokojowej rzadko się zawiązują. Długie pędy rośliny można rozpinać na pałąkach zamocowanych na doniczce - przez co roślina sprawi wrażenie gęsto ulistnionej.
Pora kwitnienia: Kwiaty pojawiają się od maja do września.
Uprawa: Stefanotis niestety nie należy do łatwych w uprawie, ma swoje wymagania, bywa atakowany przez szkodniki, ale jest stosunkowo odporny na choroby.
Temperatura - latem stefanotis najlepiej czuje sie w temperaturze 20-22 st.C. Jeżeli temperatura przekroczy 25 st.C przestaje rosnąć i kwitnąć. Zimą najodpowiedniejsza jest temperatura 14-16 st.C. Roślina nie lubi też dużych wahań temperatury oraz przeciągów.
Podlewanie - od końca marca do końca września stefanotis potrzebuje stale wilgotnego podłoża. Zaniedbanie tego może doprowadzić do zrzucenia kwiatów i pąków. Roślinę podlewamy często i obficie letnią woda, najlepiej nie chlorowaną i bez wapnia; jego nadmiar powoduje wystąpienie chlorozy na młodych listkach. W lecie należy zapewnić roślinie również wysoką wilgotność powietrza przez częste zraszanie, ale unikamy moczenia kwiatów ponieważ mogą przez to ściemnieć. Do zraszania też używamy wody o małej zawartości wapnia - np. przegotowanej. Zimą ograniczamy podlewanie nie dopuszczając jednak do przesuszenia bryły korzeniowej.
Suche powietrze sprzyja występowaniu przędziorków, które powodują osłabienie rośliny, żółknięcie i zrzucanie lisci. Na przędziorki stosować oprysk.
Innymi szkodnikami atakującymi stefanotisy są wełnowce i tarczniki. Jeżeli jest ich niedużo wystarczy zmyć liście tamponami z waty nasączonej denaturatem, jeżeli jest ich więcej zastosować oprysk.
Jeżeli dolne części pędów zaczynają łysieć, przycinamy roślinę zmuszając ją rozkrzewienia sie. Stefanotisy nie lubią preparatów do nabłyszczania liści oraz wyziewów z urządzeń gazowych.
Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać od wiosny do połowy lata z połzdrewniałych kawałków pędów, majacych co najmniej po dwie pary liści. Sadzonki ukorzeniamy w piasku lub perlicie przy zachowaniu dużej wilgotności powietrza i umiarkowanej podłoża przy temperaturze 22-24 st.C. Ukorzenianie trwa około 2 miesięcy. Stefanotisy można też rozmnażać z nasion, ale siewki zakwitają dopiero po 3-4 latach, podczas gdy rośliny otrzymane z sadzonek niekiedy już po roku.
Podłoże: Najlepszym podłożem jest mieszanina ziemi liściowej i darniowej w rówych proporcjach o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Młode egzemplarze przesadzamy co roku lub co 2 lata w marcu lub na początku kwietnia, wkładając na dno doniczki grubą warstwę drenażu. Starszym egzemplarzom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.
Dokarmianie: W okresie wegetacji regularnie dokarmiamy stefanotisy nawozem wieloskładnikowym, stosując dawki o 1/3 mniejsze od zalecanych na opakowaniu. Zasilamy nawozami zawierajacym i niewiele azotu, bo zbyt duża ilość tego pierwiastka może jej zaszkodzić.
Stanowisko: Stefanotis wymaga bardzo dużej ilości światła, ale nie lubi długotrwałego, bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem. Najlepsze stanowisko : tuż przy oknie od strony południowo-zachodniej. Jeżeli światła jest zbyt mało, roślina słabo kwitnie i wypuszcza wiotkie pędy i delikatne, jasnozielone liście, które żółkną i opadają.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, bardzo efektowna, może być ustawiona w towarzystwie innych roślin. Dobrze rośnie w oranżeriach.
Ciekawostki: Dawniej stefanotisami ozdabiano bukiety i wiązanki ślubne - stąd też angielska nazwa - Bridal Wreath - czyli wieniec ślubny.
Stefanotis to pnącze pochodzące z Madagaskaru.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, rośliny pachnące , choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą rośliny na zimę, kwiaty cięte, mowa kwiatów.
fot.
Stefanotis bukietowy kwiaty - Forest and Kim Starr/Flickr CC
Stefanotis bukietowy na ścianie - cultivar413/Flickr CC
| |
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes,
anturium,
araukaria wyniosła,
azalia indyjska,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
chamedora wytworna,
cibora papirusowa,
cyklamen perski,
cyprys wielkoszyszkowy,
dendrobium phalaenopsis,
difenbachia,
dracena deremeńska (wonna),
dracena obrzeżona,
epifilum,
falenopsis (ćmówka miła),
figowiec benjamina (benjaminek),
figowiec sprężysty,
fiołek afrykański (sępolia),
fitonia,
frizea lśniąca,
fuksja (ułanka),
gloksynia,
grubosz jajowaty,
guzmania,
gwiazda betlejemska (poinsecja),
hipeastrum (zwartnica),
irezyna Herbsta,
jukka gwatemalska,
kalanchoe (żyworódka),
koleus (pokrzywka brazylijska),
kroton (trójskrzyn),
kufea hyzopolistna,
kuflik,
maranta,
miltonia,
monstera,
nefrolepis (paprotka),
niecierpek nowogwinejski,
niecierpek Waleriana,
niedośpian (hypoestes),
papryka roczna ozdobna,
pierwiosnek kubkowaty,
prymulki doniczkowe,
pelargonia bluszczolistna,
pelargonia pachnaca, garanium, anginka,
pelargonia pasiasta,
pelargonia wielkokwiatowa, angielska,
psianka szafirowa burza,
róża chińska (hibiskus doniczkowy),
rozmaryn,
sagowiec odwinięty (cykas),
sansewieria gwinejska,
scindapsus złoty,
setkrezja purpurowa,
skrzydłokwiat,
stefanotis bukietowy,
sundaville,
szeflera,
wilczomlecz lśniący,
zamiokulkas zamiolistny,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
zielistka,
zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>>>GALERIA ZDJĘĆ ROŚLIN POKOJOWYCH<<<<
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny jak każdy żywy organizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki.
Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze, objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej...
|
Księgarnia Internetowa Złote Myśli :

|
|