Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Duży, rozłożysty krzew dorastający do 2 + 3 m. Ozdoba rośliny: Wydłużone kwiatostany przypominające wiechy liliaka. Kwiatostany umieszczone są na końcach długich pędów, które wyginają się łukowato pod ich ciężarem. Kolor kwiatów jest najczęściej fioletowy z pomarańczową gardzielą ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskich czy czerwonych.
Liście budleji przypominają kształtem liście wierzby ale są większe. Od spodu pokryte białym filcem. Pora kwitnienia: Pod koniec lata, kiedy większość gatunków krzewów już przekwitła. Krzew budleji kwitnie przez okres 4-6 tygodni a więc dość długo. Uprawa: Roślina dość wymagająca i trochę trudniejsza do uprawy w naszym klimacie. W czasie surowych zim może przemarzać. Jeżeli tak się zdarzy należy krzew przyciąć bardzo nisko przy ziemi tak by od korzeni wyrosły nowe pędy. Cięcie nawet nieprzemarzniętych krzewów jest korzystne dla zachowania ładnego pokroju rośliny. Przed zimą należy rozłożyć wokół krzewów budleji ściółkę z kory formując z niej kopczyk co zabezpieczy je przed silniejszym mrozem. Warto tez w tym czasie skrócić pędy o połowę aby obfite opady śniegu nie połamały gałęzi. Na wiosnę pędy przyciąć 10 - 20 cm nad ziemią - zabieg taki wpływa korzystnie na ilość i jakość kwiatów bowiem budleje kwitną na pędach tegorocznych.
W okresie wzrostu warto zasilić budleję nawozami azotowymi a po kwitnieniu potasowymi. Niezbyt dobrze też radzi sobie z suszą - powinna być w takim przypadku obficie podlewana.
Nie należy przesadzać starszych egzemplarzy bowiem krzew ten posiada długie i mięsiste korzenie, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.
Dobrze za to radzi sobie budleja z zanieczyszczeniem powietrza, może więc być sadzona na terenach miejskich. Gleba: Żyzna i dość wilgotna ale przepuszczalna i szybko nagrzewająca się na wiosnę. Zasadowa. Jest to krzew bardzo wrażliwy na brak powietrza w glebie, dlatego należy parę razy w roku lekko spulchniać ziemię wokół krzewu i nie dopuszczać do rozrastania się chwastów w jego sąsiedztwie. Stanowisko: Słoneczne i zaciszne. Zastosowanie: Ten dekoracyjny krzew końca lata dobrze prezentuje się na tle trawnika, lub w grupie obsadzony bylinami o ozdobnych liściach, gdyż dolna część krzewu ma mało liści. Ze względu na możliwość silnego, corocznego przycinania nadaje się do małych ogrodów. Ciekawostki: Budleja Dawida jest krzewem, który bardzo lubią motyle - stąd też jej anglelska nazwa - butterfly bush.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.