Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Wyrasta do 50-120cm. Ozdoba rośliny: Pięciopłatkowe kwiaty zebrane na końcach łodyg we wiechy. Duża skala barw: brakuje tylko żółtej i niebieskiej. Najczęściej jednobarwne ale bywają też floksy z oczkiem w innym kolorze. Wydzielaja miły i subtelny zapach.
Łodygi rośliny są gęsto ulistnione, liście płomyka są podłużne i jajowate. Pora kwitnienia: Floksy można pogrupować od pory kwitnienia:
- wczesne - kwitnące w pierwszej połowie lipca,
- średnio wczesne - kwitnące w drugiej połowie lipca,
- późne - kwitnące w sierpniu. Uprawa: Uprawa floksów nie jest zbyt trudna choć mają pewne wymagania co do gleby i w czasie suszy powinny być podlewane. Moga rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu ale warto zasilić je 3 razy w ciągu lata nawozem mineralnym lub naturalnym.
Płomyki rozmnaża się dość łatwo przez podział w kwietniu lub sierpniu. Dość łatwo się rozrastają i dlatego dobrze jest dzielić je i przesadzać przynajmniej raz na 6 lat.
Przekwitłe kwiatostany należy od razu ścinać co przedłuża kwitnienie. Gleba: Żyzna i wilgotna, nawieziona kompostem. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień, w którym nawet dłużej kwitną. Zastosowanie:Do obsadzania dużych rabat bylinowych, można z nich tworzyć grupy na trawniku lub szpalery wzdłuż ścieżek czy przy ogrodzeniach.
Nadaje się na kwiat cięty choć w wazonie dobrze wygląda tylko 2-3 dni.
Dobrze rośnie i wygląda w towarzystwie innych letnich bylin czy malw.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, ogród w stylu wiejskim , rośliny pachnące ,
kwiaty cięte, mowa kwiatów.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.