Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Pnącze wyrasta do 5-6m. Pędy wiją się lewoskrętnie - roślina potrzebuje podpory. Ozdoba rośliny: Trąbkowate kwiaty o długości 5-6cm zebrane w kwiatostany. Kolor kwiatów białoróżowy lub żółtobiały, pod koniec kwitnienia zmienia sie na żółty. Mają piękny choć dość mocny zapach.
Po przekwitnięciu tworzą się czerwone, kuliste owoce, które zdobią roślinę aż do zimy.
Liście wiciokrzewu pomorskiego są niezrośnięte, co różni go od większości wiciokrzewów. Mają kształt jajowaty i są dość grube. Długo pozostają na pędach - aż do końca października. Ciekawe odmiany :
Wiciokrzew pomorski Graham Thomas ma jasno, beżowo-żółte kwiaty o przyjemnym zapachu. Kwitnie wyjatkowo obficie i długo.
Wiciokrzew pomorski Serotina o fioletowo-czerwonych na zewnątrz, a kremowych wewnątrz, rurkowatych kwiatach. Dorasta do 3m (1m rocznie).
Pora kwitnienia: Zasadniczy okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec ale może się przedłużyć nawet do sierpnia. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie i długowieczna ale wymaga pewnych zabiegów. Różnie bywa z wytrzymałością na mróz ale po przycięciu przemarzniętych pędów wydaje nowe. Nie przeszkadza jej zanieczyszczone powietrze. Pewnym problemem mogą być mszyce, które pojawiają się gdy korzenie rośliny mają zbyt sucho. Przenoszą one wirus, który osłabia roślinę a nawet może doprowadzić do jej zamarcia. Gleba: Dość dobrze rośnie w każdej glebie ale najlepsza dla wiciokrzewu pomorskiego jest glaba żyzna i stale wilgotna. Stanowisko: Najlepsze jest stanowisko słoneczne ale dobrze gdy korzenie są zacienione. Zastosowanie: Do okrywania bramek, pergoli i trejaży. Można sadzić wiciokrzewy przy ścianach budynków ale potrzebuje wtedy podpór podtrzymujących i należy większa uwagę zwracać na wilgotność podłoża. Wiciokrzewy można też uprawiać w większych pojemnikach na balkonach i tarasach.
Dobrze rośnie w towarzystwie róż pnących i innych wiciokrzewów.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.