Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady Wysokość: 25 - 30 cm. Roślina o pokroju kulistym. Ozdoba rośliny: Drobne, gwiazdkowate kwiaty obficie pokrywajace roślinę. Kolor kwiatów najczęściej biały, lawendowy lub jasnoniebieski ale mogą być też kwiaty niebieskie lub różowe.
Kwiaty pachną. Dekoracyjne są również drobne liście, delikatne, wąskie, pierzastodzielne, ciemnozielone, o smukłych ząbkowatych klapkach. Pokrój rośliny zwarty, kulisty. Ciekawe odmiany: Blue Star - o błękitnych kwiatach o średnicy do 4 cm. Indigo Stars - jak nazwa wskazuje kwiaty w kolorze indygo, dobrze sobie radzi w suchych warunkach. Starshine Blue - o kwiatach jasnoniebieskich. Pora kwitnienia: Zależy od pory siewu ale generalnie laurencja kwitnie od późnej wiosny do jesieni. Uprawa: Roślina wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Przede wszystkim jest wrażliwa na niskie temperatury. Z tego względu mimo że jest to bylina, to traktujemy ją jako roślinę jednoroczną, chyba ze mamy miejsce do przechowania jej na następny sezon.
Rozmnażanie albo przez wysiew nasion albo przez sadzonki. Termin siewu albo w marcu na parapet,
bo do kiełkowania potrzebuje około 20 st.C, albo jesienią, we wrześniu i wtedy umieszczmy wysiane rośliny w chłodnym ale widnym pomieszczeniu. Rośliny z siewu jesiennego zakwitną szybciej. Siewki po przepikowaniu uszczykujemy aby lepiej rozkrzewić roślinę. Pielęgnacja polega na podlewaniu i zasilaniu rośliny oraz usuwaniu przekwitłych kwiatów. Prze pielęgnacji trzeba pamiętać, że sok z laurencji może podrażnić skórę. Zaletą laurencji jest jej odporność na ataki szkodników i chrób. Gleba: Zwykła gleba ogrodowa, niezbyt wilgotna i przepuszczalna, odczyn nie jest istotny. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie: Przede wszystkim jako roślina balkonowa, do donic, koszy i zwisajacych pojemników. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami. Może być też sadzona na rabatach kwiatowych np. jako roślina obwódkowa. Ciekawostki: Laurencja pochodzi z południowo-wschodniej Australii.
Należy do rodziny dzwonkowatych.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.