Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie Wysokość: Kwiaty o długości od 10 do 25 cm, liście mają długość około 30 cm. Ozdoba rośliny: Duże kwiaty o długiej rurce wyrastającej wprost z ziemi, płatkach podobnych do krokusów, ale nieco węższych i ostro zakończonych. Kolor zwykle lilaróżowy. Są też odmiany o kwiatach białych i purpurowofioletowych. Liście w kolorze żywo zielonym, lancetowate. Kwiaty ukazują się jesienią a liście dopiero na wiosnę następnego roku i zasychają w czerwcu-lipcu razem ze starą bulwą. Podziemna bulwa jest duża, w obwodzie może mieć nawet ponad 20 cm. Pora kwitnienia: Wrzesień - październik. Zimowity kwitną bezlistnie. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, wymaga tylko trochę lepszej gleby. Zimowity są za to wytrzymałe na mrozy. Nie wymagają okrycia ale warto wyśćiółkować glebę co ochroni rośliny przed wysuszeniem i zachwaszczeniem. W lipcu roślina przechodzi krótką fazę letniego spoczynku. Wtedy też można cebulki wykopać - najlepiej robić to raz na kilka lat. Wysadzmy na nowo w sierpniu lub na początku września. Glebę warto użyźnić. Głębokość sadzenia : 10 - 20 cm, zależnie od wielkości bulw. Rozmnażanie z bulw przybyszowych, wyrastających z bulwy matecznej. Gleba: Zwięzła, próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe, lekko wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Zastosowanie:Zimowit to jedna z niewielu roślin cebulowych kwitnących jesienią. Nadaje się przede wszystkim na rabaty z niskich roślin lub na skalniaki. Mogą być sadzone grupami w pobliżu luźno posadzonych krzewów, zwłaszcza iglastych. Ładnie wyglądają w towarzystwie rozchodników i niższych odmian astrów trwałych, albo w grupach na trawnikach z niskich traw.
Ciekawostki: Trzeba pamiętać, że zimowity to rośliny silnie trujace (zawierają kolchicynę), a więc lepiej nie sadzić ich gdy w ogrodzie przebywają małe dzieci. Trująca jest cała roślina. Śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 0,02 g kolchicyny (ilość zawarta w ok. 6 g nasion).
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.