Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Duży krzew, osiąga od 3 do 5 m. Do osiągnięcia maksymalnej wielkości potrzebuje co najmniej 20 lat. Ozdoba rośliny: Kwiaty są niepozorne zielonkawo-żółte, zebrane w ciasne skupiska. Ozdobą są za to duże mlecznobiałe podsadki otaczające kwiaty. Odmiana Miss Satomi ma podsadki w kolorze różowym.
Najpolularniejszą chyba odmianą derenia kousa jest Milky Way - krzew wolno rosnący, o mlecznobiałych podsadkach, obficie kwitnący, dość odporny na mrozy. Ciekawą odmianą jest Wisley Queen - o kremowych, dużych, owalnych podsadkach.
Dekoracyjne walory mają również owoce derenia kousa - dojrzewają jesienią, przypominają kształtem maliny lub truskawki, kolor może być różowy, czerwony lub bordowy. Zwisają na długich szypułkach, są jadalne i dość smaczne (trochę mdłe).
Liście ciemnozielone, owalne, jajaowato-eliptycze, na jesień przebarwiają się na purpurowo lub ciemnoczerwono. Zostają długo na krzewach. Pokrój krzewu ładny. Pora kwitnienia: Przełom maja i czerwca. Jak na krzewy kwitną dość długo - ponad miesiąc. Uprawa: Krzew trochę trudniejszy w uprawie - trzeba go okrywać na zimę, zwłaszcza młode egzemplarze. Jest też trochę bardziej wymagający co do gleby i wrażliwy na suszę. Za to jest odporny na ataki szkodników. Z chorób może mu zagrażać antraknoza derenia (zgorzel) powodowana przez grzyb. Choroba objawia się brunatnymi plamami z różową obwódką na liściach, a następnie zamieraniem pędów i zrakowaceniami pnia prowadzącymi w końcu do śmierci rośliny. Stosować środki chemiczne.
Nie wymaga cięcia.
Rozmnażanie prze sadzonki zielne lub odkłady. Gleba: Żyzna i wilgotna ale przepuszczalna. Odczyn gleby obojętny lub lekko kwaśny. Stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione. Zaciszne i ciepłe ale korzenie nie powinny się przegrzewać. Zastosowanie: Do ogrodów i działek; najlepiej posadzić ten krzew pojedyńczo, w wyeksponowanym miejscu. Do ogrodów w stylu dalekowschodnim, dla kolekcjonerów i pasjonatów ogrodnictwa. Ciekawostki: Dereń kousa pochodzi z Chin, Japonii i Korei.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.