Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Okazała bylina osiągająca od 1,5 do 2 m. Ozdoba rośliny: Szczególnie ciekawie wyglądają starsze okazy rośliny, wydające duże wiechy złożone z pachnących, biało-kremowych kwiatów. Jest rośliną dwupienną - rośliny męskie mają bogatsze, bardziej puszyste i jaśniejsze kwiatostany (z tego względu są bardziej pożądane w ogrodach), kwiatostany żeńskie są bardziej kremowe mniej okazałe ale za to wygladają ciekawiej po przekwitnięciu i zawiązaniu nasion.
Dekoracyjne są również duże liście, podwójnie, potrójnie lub nawet pięciokrotnie pierzasto powcicnane.
Tworzy kępy, które z roku na rok stają się coraz większe i bardziej okazałe. Roślina tworzy duże kępy o częściowo zdrewniałych korzeniach, które rok po roku stają się coraz większe i bardziej okazałe. Łodygi wzniesione.
Pora kwitnienia: Od czerwca do lipca, długość kwitnienia około trzy tygodnie. Uprawa: Roślina wieloletnia łatwa w uprawie, rośnie w prawie każdej glebie, w jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat. Ma jednak pewne wymagania co do stanowiska. Jest mrozoodporna, nie przepadają z nią szkodniki, nie imają się jej choroby. Rozmnażanie na wiosnę, przez podział większych egzemplarzy choć nie jest to łatwe ze względu na silny system korzeniowy. Gleba: Prawie każda gleba ogrodowa ale najlepiej jak będzie to gleba żyzna, próchnicza i wilgotna. Stanowisko: Półcień lub miejsca cieniste ale najlepszy jest jasny półcień. Zastosowanie: Parzydło efektownie wygląda posadzone pojedyńczo na trawniku lub w niewielkich grupach na rabatach. Może być sadzone wśród krzewów, można z niego tworzyć szpalery lub żywopłoty. Liście stanowią doskonałe tło dla innych roślin. Kwiatostany dodane do bukietów nadają im lżejszy wygląd. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych, leśnych, i wiejskich, może być sadzone w parkach. Ciekawostki: Parzydło leśnie rośnie dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Polska nazwa nie jest związana z parzącymi właściwościami rośliny ale jej podobieństwem do kwitnącej pokrzywy.
Po wstępnym okresie wiosennym roślina zaczyna wytwarzać cyjanogenne glikozydy i z tego względu jest trująca.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.