Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: W zależności od odmiany od 1 do 2 m. Ozdoba rośliny: Dekoracyjne, błyszczące liście, zimozielone, wydłużone, skórzaste. Często młode przyrosty są wybarwione, np. czerwonoróżowe, białe, żółtozielone lub czerwonobrunatne. Starsze liście maja kolor ciemnozielony.
Kwiaty dzwonkowate, zebrane w efektowne duże, zwisłe grona. Kolor kwiatów najczęściej biały ale są też odmiany o kwiatach różowych lub czerwonych. Kształtem przypominaja kwiaty wrzosów.
Pokrój rosliny zwarty, o gęstym ulistnieniu. Ciekawe odmiany: Debutante - odmiana o zwartym pokroju (0,5-1 m wys.) i bardzo obfitym kwitnieniu. Kwiaty duże, czysto białe. zobacz... Forest Flame - młode przyrosty są czerwonoróżowe, póżniej zielenieją. Kwitnie obficie ale jest bardzo wrażliwa na mrozy. Pink Delight - odmiana o średnim wzroście (1-1,5 m wys.) i młodych liściach wybarwionych na brązowo. Kwiaty w dużych zwisłych wiechach, różowe z tendencja do blaknięcia. zobacz... Mountain Fire - odmiana o większym wzroście (1,5-2,5 m wys.) i młodych liściach wybarwionych na czerwonobrązowo. Kwiaty kremowo-białe zebrane w rozgałęzione wiechy. zobacz... Valley Valentine - odmiana o większym wzroście (1,5-2,5 m wys.) ciemnozielonych liściach i ciekwych kwiatach : ciemnoczerwonych, zebranych w duże, opadajace wiechy. zobacz... White Rim - kompaktowa odmiana o średnim wzroście (1-1,5 m wys.) i liściach lancetowatych, z kremowobiałym obrzeżeniem, często z odcieniem różowym. Kwiaty białe, zebrane w małe wiechy. zobacz... Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja. Uprawa: Krzew trudniejszy w uprawie, potrzebuje odpowiednich warunków. Należy do rodziny wrzosowatych, wymagania ma podobne do różaneczników i podobnie się je pielęgnuje jest to jednak roślina delikatniejsza (podobnie jak kalmia). Nie jest krzewem w pełni mrozoodpornym (poszczególne odmiany różnią się mrozodpornością) - na zimę najlepiej zabezpieczyć go chochołem. Wymaga też podlewania - szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Należy podlać obficie krzew przed zimą, aby zgromadził odpowiedni zapas wody. Ziemię wokół krzewu najlepiej wyściółkować. Nie jest atakowany przez szkodniki ale mogą mu grozić choroby korzeni i liści.
Krzewy pierisów nie wymagają przycinania.
Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe pobierane latem. Gleba: Muszą rosnąć w glebie próchniczej, wilgotnej i kwaśnej jak wszystkie rośliny wrzosowate. Stanowisko: Najlepsze jest lekko zacienione, osłoniete od wiatru. Może też rosnąć w miejscach słonecznych. Zastosowanie:Do ogrodów przydomowych, na klomby lub na trawnik. Stosuje się też pierisy jako uzupełnienie wrzosowiska, w kompozycjach z kalmiami, różanecznikami, enkiantami i kiścieniami. Mogą też rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych. Roślina do ogrodów w stylu japońskim lub naturalistycznych. Może być też uprawiana w pojemnikach.
Ciekawostki: Cała roślina jest lekko trująca - jej spożycie może powodować dolegliwości żołądkowe.
Pieris japoński pochodzi z obszarów wschodnich Chin i Japoni.
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie. więcej na temat roślin iglastych...
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.